10 OCAK 2021 HABERLERİ – SPECTER MEDYA HABER

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakika ∎

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 10 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Dijital Göç

Türkiye Cumhurbaşkanlığı, WhatsApp’ın veri güvenliği politikasındaki yeniliklerinden dolayı yaşadıkları kaygıları gidermek için, haberleşme gruplarını Bip Mobil’e taşıma kararı aldı.

Yeni Alternatifler

Dünya genelinde kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın,uygulamayı kullanmak için sözleşme imzalatmasını zorunlu tutmasının ardından,Türk uygulaması BİP tartışılmaya ve birçok kişi tarafından indirilmeye başlandı. Peki  BİP uygulaması gerçekten güvenli mi?

BİP; Turkcell tarafından iOS ve Android kullanıcıları için geliştirilen, tüm operatör abonelerinin kullanabileceği mesajlaşma uygulamasıdır. BİP; Türkiye’nin yerli uygulaması olarak piyasaya çıkmıştır. %100 Türk mühendisleri tarafından geliştirilen, ücretsiz bir iletişim platformudur.

Türk Askeri Rasulayn’da

Rasulayn’da görev yapan Türk askerleri ve sosyal hizmet müdürlüğü, PKK/YPG Terör örgütlerinin saldırılarında eşlerini kaybeden kadın ve babalarını kaybeden çocuklara giyim eşyaları ve erzak dağıttı. Ayrıca yetim çocuklara oyuncak hediye etti. Türkiye, Rasulayn’da yardıma muhtaç insanlara yardıma devam edeceğini bildirdi.

Kağıt Fabrikası

Dev Kağıt Fabrikası Çok Yakında

Kipaş Holding’in Aydın’ın Söke ilçesinde 658 dönüm üzerine kurduğu ve mart ayında faaliyete geçecek fabrikası yakında kapılarını açıyor. 1700 kişiye istihdam sağlayacak kağıt fabrikası ardından müjdeli haberleri de beraberinde getiriyor. Kağıt fabrikasında ham madde olarak nişastanın da kullanıldığına değinen Öksüz, “Bu ham maddeye yönelik bir yatırımımız olacak. Türkiye büyük bir mısır üreticisi konumunda bulunuyor. Bu yatırımın çiftçimize büyük bir desteği olacak çünkü daha iyi fiyata mısırını satacak. Nişasta yatırımını Kahramanmaraş’a yapacağız. İnşallah 2021’de bu yatırımımızı hayata geçireceğiz.” dedi.

İNGİLTERE YENİ KORONAVİRÜS TESTLERİNİ TANITTI

İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım İdaresi tarafından yapılan açıklamada koronavirüsü hızlı tespit eden testlerin tanıtımını gerçekleştirdi. 10 ile 30 dakika arasında tespit eden testi ilk deneyen İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock oldu.

Bireylerin kendi başlarına da yapabileceği, 10 ile 30 dakika içerisinde basit bir şekilde ‘’Evet ya da Hayır’’ sonucunu veren testler, önümüzdeki 3 ay içerisinde 2 milyon adet üretileceği bizlere aktarıldı.

Sure Screen firması tarafından üretilen hızlı koronavirüs testleri, vücudun koronavirüse verdiği yanıtı ve virüs antijeninin kendisini tespit edebiliyor.

MÜZİK SEKTÖRÜ ÇALIŞANLARINA BÜYÜK DESTEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakanlığa bağlı Yunus Emre Enstitüsü, müzik sektöründe faaliyet gösteren 6 büyük sivil toplum kuruluşu ve 3 müzik meslek birliğinin yapmış olduğu iş birliğinde korona virüs salgını sebebiyle mağduriyet yaşayan müzik sektörü çalışanları için başlatılan destek programının son aşamasına gelindi. 
16-25 Aralık 2020 tarihlerinde yapılan başvurularda destek programına 29 bin 679 başvuruyapıldı. İncelemeler sonucunda 24 bin 522 başvuru sahibine destek verilmesi kararlaştırıldı. 3 ay boyunca her ay net 1000 lira tutarında destek sağlanacağı biliniyor.

ANTALYA YENİ NESİL HOLLYWOOD OLUYOR

Hollywood’un en ünlü aksiyon yıldızlarından Jason Statham ile dünyaca ünlü İngiliz yönetmen Guy Ritchie, Cash Truck’ın ardından Five Eyes filminde bir araya geliyor. Filmin sürpriz yanı ülkemizde çekilecek olması. Filmin tamamı Antalya’da çekilecek. Köprülü Kanyon, Kemer ve tarihi Kaleiçi’nde de çekim yapacak ama büyük kısım için Antalya Expo fuar alanına platformlar kuruldu. Ocak ayı sonunda ekibin Türkiye’ye gelmesi planlanıyor. Ülkemiz adına güzel gelişmeleri beraberinde getirmesini umuyoruz. 2021 sinemada darbeler yapacak gibi gözükse de güzel işler için hâlâ umut var.

Cumhurbaşkanlığı Kabine
Cumhurbaşkanlığı Kabine

Kabine Toplanıyor! Gündem Aşı ve Kısıtlamalar

Cumhurbaşkanlığı kabinesi 11 Ocak Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Yeni yılın ilk kabine toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın alınan pandemi tedbirlerinin etkileriyle alakalı bir sunum yapacağı bunun yanı sıra yerli aşı ve aşı takvimi üzerine bir toplantı gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 10 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Tüm haber içeriklerimize anında ulaşmak için bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.