11 OCAK 2021 HABERLERİ – SPECTER MEDYA HABER

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakika ∎

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 11 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Aşı Lideri

İsrail, nüfusunun %18’ini iki hafta içerisinde aşıladı ve dünya çapında, bu alanda liderliği elde etti. İsrail hükümeti, Aralık’tan beri 1.8 milyon İsrail vatandaşının aşılandığını duyurdu.

İsrail
İsrail

Protestoların Devamı 20 Ocak’ta!

ABD’de Trump taraftarı silahlı gruplar, 20 Ocak’ta geniş çaplı bir protestoya hazırlandıklarını açıkladı:

Biden’ı Beyaz Saray’a asla sokmayacağız, silahları hazırlayıp başkente gelin. Her yerde federal binaları kuşatacağız. Ülkemizi korumak için herkesi göreve davet ediyoruz.

Listeye Eklenen Yeni Grup: Husiler

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yemen’deki İran destekli silahlı grup Husiler’in terörist gruplar listesine alınması için kongreye başvuracaklarını açıkladı. Husiler, Yemen’in Sana Havalimanı ve Hudeyde Limanı gibi önemli noktalarında kontrolü elinde tutuyor.

Yeniden: Monarşi

Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti’nde binlerce protestocu ülkenin tekrardan bir Hindu devleti olması ve monarşi rejimine dönülmesi için toplandı. Nepal’de nüfusun çoğunluğunun Hindu olduğu biliniyor.

Joe Biden: Amerikalılar Mışıl Mışıl Uyuyabilecek

Başkanlık görevini 20 Ocak’ta devralacak olan Joe Biden, CIA Başkanlığına deneyimli diplomat William Burns’ü getireceğini bildirdi. William Burna, Obama döneminde dışişleri bakan yardımcılığı yaptı. Daha önce Ürdün ve Rusya’da büyükelçilik, Dışişleri Bakanlığı’nda Ortadoğu’dan sorumlu müsteşarlık ve siyasi işler müsteşarlığı görevlerinde bulunmuştu. Joe Biden atama kararı ile ilgili olarak “Amerikalılar mışıl mışıl uyuyabilecek.” açıklamasında bulundu.

2020’nin Şaşırtan Verileri Gelmeye Devam Ediyor

Keşfedildiği günden bu yana tüm dünyanın dikkatini çeken Göbeklitepe, 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak anılıyor.  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Korona virüs salgını yüzünden geçen yıl yaklaşık 3 ay ziyarete kapanmıştı.1 Haziran’da başlayan normalleşme süreciyle ziyaretçileri maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde yeniden ağırlanmaya başladı ve yaklaşık 200.000 kişi tarafından ziyaret edildi. Göbeklitepe son 3 yılda 680 bin 290 ziyaretçi sayısına ulaştı.

İstanubl'da Kar
İstanubl’da Kar

İstanbul İçin Kar Uyarısı!

İstanbul başta olmak üzere ülkemizin batı bölgelerinde yer alan şehirlerimiz için Çarşamba günü itibarıyla hava sıcaklıklarının düşeceği tahmin ediliyor. Meteoroloji’nin Cuma gününü işaret ettiği kar yağışı tahminini AKOM öne çekti. Tahminlere göre Perşembe günü itibari ile İstanbul’da kar yağışı bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Aşı Tarihini Verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı açıklamalarda bulundu. Erdoğan; “Aşılar öncelik sırasına göre Perşembe veya Cuma günü başlayacak.” ifadelerini kullandı.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun Gündemi WhatsApp!

Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından yapılan açıklamada , WhatsApp’ın “zorunlu güncelleme” kararının yarınki yapılacak toplantıda ele alınacağı ifade edildi. Kurum kurum yaptığı açıklamada, konunun mevzuatın genel hükümleri ile kanundaki temel ilkeler yönünden değerlendirileceği ve gelişmeler hususunda kamuoyuna bilgi verileceği ifade edildi. WhatsApp ise  yeni bir açıklama yaparak,” Şeffaflığı daha da artırmak ve işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak adına, gizlilik politikamızı güncelliyoruz.” açıklamasını yaptı.

İlginizi Çekebilir

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 11 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Tüm haber içeriklerimize anında ulaşmak için bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.