15-21 MART 2021 HABERLERİ – SPECTER MEDYA HABER

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 5 Dakika ∎

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 15-21 Mart 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

ÖZLEM TÜRECİ VE UĞUR ŞAHİN’E LİYAKAT NİŞANI!

BioNTech’in kurucu ortakları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci geçtiğimiz aylarda ürettikleri Covid-19 aşısı ile gündeme gelmiş ve büyük başarı sağlamışlardı.  Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier tarafından ünlü doktorlara liyakat nişanı verildi. Steinmeier konuşmasında “Almanya adına, üstün bilimsel başarılarınız sebebiyle size teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci

ASTRAZENECA’ NIN GELİŞTİRDİĞİ KORONAVİRÜS AŞISININ KULLANIMI 9 ÜLKE DE DURDURULDU.

İtalya, AstraZeneca firmasının geliştirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının kullanımını bir süre önce geçici olarak durdurmuştu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da aşının kullanımını salı günü öğlene kadar askıya aldıklarını açıkladı.

Daha önce Almanya, Hollanda, İrlanda, Norveç, Danimarka, İzlanda, Romanya ve Bulgaristan aşının kullanımını geçici olarak durdurmuştu. DSÖ’den yapılan açıklamaya göre aşı üzerinde incelemeler devam ediyor. 

HALEPÇE KATLİAMI UNUTULMADI!

16 Mart 1988 yılında, Saddam Hüseyin’in emriyle savaş uçakları Halepçe’yi bombaladı. Bu katliamın en önemli özelliği ortalığa ağır bir elma kokusunun yayılmasıydı. İnsanlar merakla bu elma kokusunun nereden yayıldığını anlamaya çalışırken kokuyu içlerine çektikçe acı içinde kıvranmaya başladılar. Çünkü elma kokusu, öldürücü bir kimyasal gazdan yayılıyordu. Bu gaz 12 saat içinde tüm Halepçe’yi yok edecek kadar güçlüydü. Bu saldırı tarihin en karanlık sayfalarına, sivil bir topluluğa karşı yapılmış en büyük kimyasal saldırı olarak geçti.

AB, TÜRKİYE YAPTIRIMLARINI ASKIYA ALDI.

Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulamış ve bazı TPAO yetkililerine sınırlama getirmişti. Reuters Haber Ajansı duyurduğu haberde Avrupalı ve ABD’li dört diplomat ile görüşerek bu haberi yaptıklarını aldıkları bilgilere göre AB’nin yeni bir politika izleme kararı aldığını okurlarıyla paylaştı.

Avrupa Birliği ve Türkiye

TANZANYA DEVLET BAŞKANI’NIN ÖLDÜĞÜ AÇIKLANDI!

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Tanzanya Devlet Başkanı Yardımcısı Hassan, Devlet Başkanı Magufuli’nin öldüğünü açıkladı. Magufuli, kalp hastalığı nedeniyle yaklaşık 2 haftadır hastanede tedavi görüyordu. Ülke basınında yaklaşık 2 haftadır devlet başkanının nerede olduğuna dair ilginç teoriler ortaya atılıyordu. Hassan, “cesur liderimizi kaybettik.” sözleri ile bu haberi kamuoyuna duyurmuş oldu.

İSPANYA’DA ARTIK ÖTENAZİ YASAL!

Euronews’in haberine göre İspanya Meclisi tarafından, ötenazi ve yardımlı intihar meşrulaştırıldı. Mecliste yapılan oylamada toplam 202 evet oyu çıktı. Ayrıca İspanya vatandaşı olmasa da, ülkede ikamet izni olanların da yasadan yararlanabileceği açıklandı.

BAHÇELİ, MHP’NİN YENİDEN LİDERİ!

18 Mart 2021 tarihi itibariyle yapılan 13. MHP Olağan Kurultayı’nda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 10.kez yeniden genel başkanlığa seçildi. Bahçeli, partisinin yönetim kurulunda da büyük değişikliklere imza attı. Bahçeli yaptığı açıklamada, “2023’teki seçimler için de adayımız Recep Tayyip Erdoğan’dır.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

BİONTECH AŞISI TÜRKİYE’DE!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün yaptığı basın açıklaması sonrasında Alman menşeili Biontech aşısının Türkiye’ye geldiğini duyurdu. Webtekno’nun haberine göre, bugün itibariyle aşının bir bölümünün ulaştığı, önümüzdeki günlerde ise yaklaşık 4.5 milyon dozunun daha ülkeye gireceği açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

INSTAGRAM VE WHATSAPP’A ERİŞİM SORUNU

Dün akşam, dünya genelinde Instagram ve WhatsApp’a erişim sorunları yaşandı. Yapılan açıklamalara göre sorunun Facebook sunucularından kaynaklandığı ifade edildi. Erişim sorunu kısa bir süre sonra ortadan kalktı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇEKİLDİK.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan 3718 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı uyarınca Türkiye, taraf olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldı. 

İstanbul Sözleşmesi

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ: TÜRKİYE İMZASINI ÇEKEMEZ

Cumartesi gecesi yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye’nin, İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı olarak ayrılmasının ardından Türkiye Barolar Birliği de açıklama yaptı. TBB yaptığı açıklamada, “Usulde paralellik ilkesi ve sözleşmenin niteliği gereği, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin söz konusu sözleşmeden çekilmesi için çekilme yetkisi veren kanuni bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Bu sebeple kararname ile çekilme hukuka uygun değildir” 

NACİ AĞBAL’ DA GÖREVDEN ALINDI.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Kasım 2020’de Mevlüt Uysal’ın yerine göreve getirilen Naci Ağbal, görevden alınarak yerine Profesör Doktor Şahap Kavcıoğlu getirildi. Naci Ağbal yönetimindeki Merkez  Bankası, geçtiğimiz gün faizi 200 baz arttırmıştı.

KANAL İSTANBUL’A DEVLET GARANTİSİ 

Birçok kesimin karşı çıktığı Kanal İstanbul Projesi’nde yeni bir gelişme yaşandı. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlenmeye göre Bazı Yatırım ve Hizmetlerin Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanun’a geçici madde eklendi. Eklenen madde ile birlikte Kanal İstanbul Projesi’ne devlet garantisi verilmiş oldu.

HDP’YE KAPATMA DAVASI AÇILDI!

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Anayasa Mahkemesi’nde HDP’ye kapatma davası açtı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Mart ayının başından beri HDP ile ilgili inceleme yürütüyordu. Başsavcının iddianamesinde,”HDP’nin eylemlerinin devletin milletiyle bölünmez bütünlüğünü ihlal ettiği” temel suçlamalardan biriydi. 

GERGERLİOĞLU’NUN VEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ. 

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği, Yargıtay’ın Gergerlioğlu ile ilgili mahkeme kararının onanmasının ardından kararın, mecliste okunmasıyla düşmüş oldu. 

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu

KORONA AŞISININ MUCİTLERİNE LİYAKAT NİŞANI

Bellevue Sarayı’nda düzenlenen ve Başbakan Angela Merkel’in de katıldığı törende, Türk bilim insanı Özlem Türeci ile Uğur Şahin’e Almanya’nın “Yıldızlı Büyük Liyakat Nişanı” takdim edildi.

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier burada yaptığı konuşmada, “Ülkem adına, üstün bilimsel başarılarınız için size teşekkür ediyorum. Gelecekteki büyük araştırma planlarınızın hem size hem bize çığır açan başarılar getirmesini diliyorum.” dedi.


Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 15-21 Mart 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Tüm haber içeriklerimize anında ulaşmak için bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.