15 OCAK 2021 HABERLERİ – SPECTER MEDYA HABER

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 15 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Aşı Norveç’te Felakete Neden Oldu

Pfizer/Biontech aşısı Norveç’te 23 insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Aşının çok yaşlı ve ölümcül hastalar üzerinde olumsuz etki bırakabileceği bildirildi.

Pfizer/Biontech
Pfizer/Biontech

Türkiye’de Durum

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de son iki günde aşılanan kişi sayısı 500.000’i geçti.

Neredeler?

Almanya’da 607’si 13 yaşından küçük 1500’ün üzerinde çocuğun kayıp olduğu açıklandı. Alman makamları tarafından yapılan açıklamaya göre çocukların çoğu Afganistan, Fas, Somali ve Cezayir uyruklu.

WhatsApp Geri Adım Attı!

Geçtiğimiz günlerde gizlilik sözleşmesinde değişiklik yapacağını kullanıcılarının telefonlarına bir bildirim göndererek duyuran WhatsApp gelen tepkiler ve yaşadığı kullanıcı kaybından sonra geri adım atma kararı aldı. WhatsApp’ın aldığı karar göre 8 Şubat’a kadar sözleşmeyi onaylamayan kullanıcıların hesapları silinecek ve uygulamayı kullanamayacaktı. Alınan yeni karara göre WhatsApp sözleşme onaylama tarihini 15 Mayıs 2021 tarihine kadar uzattığını açıkladı. 

Yerli Uygulama Geliyor

Online mesajlaşma uygulamalarının ne kadar güvenilir olduğu tartışılırken Türkiye’de faaliyet gösteren telekomünikasyon merkezlerinden Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone yerli mesajlaşma ve sosyal medya uygulamaları için iş birliği yapma kararı aldığını açıkladı.

Meteoroloji’den İl İl Uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, cumartesi günü hava durumu tahminlerini resmi internet sitesi üzerinden yayınladı. Açıklanan rapora göre; İstanbul ve Kocaeli’nin de yer aldığı 43 il için kar yağışı uyarısında bulundu. Artvin ve Zonguldak’ta ise karla karışık yağmurun etkili olması bekleniyor.

Çağan Şekercioğlu
Çağan Şekercioğlu

Dünyada En Çok Kuş Türünü Fotoğraflayan Türk

ABD Utah Üniversitesi’nde ve ülkemizde Koç Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan profesyonel doğa fotoğrafçısı Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu, ekolog, ornitolog ve doğa koruma bilimcidir.  Prof. Dr. Şekercioğlu, 2020’de tüm dünyada gözlemlenen 9 bin 590 kuş türünden 1849’unun gözlem kaydını dünya kuş gözlem sitesi eBird’e girdi. National Geographic ve Getty’de profesyonel doğa fotoğrafçılık yapan Prof. Dr. Şekercioğlu 2020’de tüm dünyada en çok kuş türü gören kişi oldu.

Kar Ressamı

Anadolu yakasında güne lapa lapa yağan kar ile uyandık. Dört gözle beklenen kar sonunda gelirken kar ressamı Simon Beck ve eserleri akıllara geldi. Asıl mesleği mühendislik olan Beck 10 yıldır karların üzerine geometrik desenler çiziyor. Birçok ünlü eseri var fakat en ünlüsü Popüler dizi Game of Thrones için Fransız Apleri’nde yürüyerek hazırladığı Stark sembolü. Beck, bu çalışmayı 13 saatte, 64 bin 800 adım atarak ve 32,5 kilometreyi aşarak tamamladı.


Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 15 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Tüm haber içeriklerimize anında ulaşmak için bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.