19 OCAK 2021 HABERLERİ – SPECTER MEDYA HABER

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 19 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

TRUMP’IN BAŞKANLIKTA SON GÜNÜ

20 Ocak 2021 (yarın) Abd’de başkanlık teslim töreni gerçekleşecek.Bugün ise Trump’ın resmi olarak görevdeki son günü. Trump’ın ABD Başkanlığındaki son gün programı ise şu şekilde olacak: Sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar çalışacak. Birçok arama ve toplantı yapacak. 

TÜRKİYE’DE AŞILAMA

Türkiye’nin bugünkü aşılama programında, 90 yaş üzeri yaşlılar ve huzurevi sakinleri aşılanmaya başlandı. Sağlık Baknı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada ev de aşılama sürecinin de başladığını açıkladı.

DİSCOVERY, BLU TV’YE ORTAK OLUYOR!

Dev medya şirketi Discovery Inc. Blu Tv ile iş birliği yapacağını açıkladı. Şirket, Blu TV’nin yüzde 35’lik hissesini satın aldı. Bu ortaklıkla birlikte platform büyük bir atılım gerçekleştirmeyi hedefliyor.

KISITLAMALARIN ESNETİLMESİ SÖZ KONUSU 

Türkiye’de kısıtlamalarla vaka sayıları kontrol altına alınmaya başladı. Günde yaklaşık 30 bin vaka açıklanırken 5 binlere kadar gerilemesi kısıtlamaların gevşemesinde önemli rol oynuyor. Mart ayının ikinci haftasından itibaren ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasağı saati 21:00’den 23:00’e çekilebilir. Hafta sonu yasağının ise gündüz kaldırılabilmesi ve okullar, lokantalar gibi işletmelerinde faaliyetlerine geçmesi söz konusu.

AMERİKA İLE KÜLTÜREL İŞ BİRLİĞİ 

Türkiye ve ABD arasında kültürel iş birliği çerçevesinde tarihi eser kaçakçılığının önüne geçilmek ve kültürel miraslarımıza sahip çıkmak adına bir anlaşma imzalanacak. UNESCO sözleşmesine taraf olan iki ülke, imzalanacak olan kültürel mirası koruma anlaşması ile ülkemize ait arkeolojik ve etnolojik eserlerin kaçakçılığının önüne geçecek. Türkiye izin vermediği sürece hiçbir eser ABD’ye giremeyecek. 

ARJANTİN’DE 98 MİLYONLUK FOSİL BULUNDU

Arjantin’in Neuquen eyaletinde bilim insanlarının yaptığı çalışmaların sonunda 98 milyon yıllık olduğu belirlenen dinozor fosilinin parçalarına ulaşıldı. Eksik parçalarının arayışı devam ederken uzunluk ve ağırlığı için kesin bir sonuç verilemiyor. Araştırmacılara göre fosil, dünyada yaşamış en büyük hayvan ve bir titanozor.

ABD’DEN ÇİN’E SOYKIRIM TEPKİSİ

ABD Başkanı Donald Trump görev süresinin bitmesine 24 saatten az bir süre kala Çin ile alakalı bir adım daha attı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo yaptığı açıklamada,”Çin Komünist Partisi’nin Sincan’da bulunan başta Müslüman Uygur Türkleri olmak üzere diğer etnik gruplara 2017 yılından beri sistematik olarak soykırım yaptığını gözlemledim .” ifadelerini kullandı.


Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 19 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Tüm haber içeriklerimize anında ulaşmak için bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.