23 OCAK 2021 HABERLERİ – SPECTER MEDYA HABER

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika ∎

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 23 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

TÜRK GEMİSİNE GİNE KÖRFEZİ’NDE KORSAN SALDIRISI: 1 ÖLÜ VAR VE MÜRETTEBAT KAYIP 

Nijerya açıklarında, Gine Körfezi’nde Mozart adlı Türk konteyner gemisi korsanlar tarafından kaçırıldı. Olay 23 Ocak 2021 tarihinde sabah saatlerinde meydana geldi. Gemide bulunan 19 mürettebattan bir mühendis saldırı sırasında hayatını kaybetti. Korsanlar geminin idaresi için üç kişiyi gemide bırakırken 15 kişiyi kaçırdı. 

Korsan Saldırısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kaçırılan mürettebatın kurtarılması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Olay sonrası bölgede bulunan büyükelçiliklerimiz ile irtibata geçilerek ilgili yerlere haber verildiği ve teyakkuz halinde olunduğu belirtildi. Diplomatik kaynaklardan gelen bir diğer bilgi ise korsanların pazarlık için haber beklediği…

ZİRAAT BANKASI ŞUŞA’DA!

Ziraat Bank Azerbaycan Genel Müdürü Avni Demirci, Şuşa kentinde şube açacaklarını açıkladı. Demirci, 2021’de Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde de şube açacaklarını bildirdi.

DİYET KOLA VE SODA BUTONU

Beyaz Saray’ın eski danışmanlarından Chris Sims,  Trump’ın kendi döneminde ofise diyet kola ve soda butonu koydurduğunu söyledi. Sims, Trump’ın bu butona basarak misafirlerine, “Nükleer cephanelik butonuna bastım.” şakasını yaparak eğlendiğini ifade etti.

TWİTTER’DAN AÇIKLAMA: HAMANEY HESABI SAHTE!

Geçtiğimiz gün Twitter, Hamaney’e ait olduğu iddia edilen bir hesaptan Trump’a yönelik tehdit içerikli paylaşım nedeniyle hesabı askıya almıştı. Twitter açıklama yaparak hesabın sahte olduğunu açıkladı.

İSRAİL’DEN OLUMLU HAMLE

İsrail Enerji Bakanı Steinitz, Türkiye’yi Doğu Akdeniz Gaz Forumu (DAGF)’nda görmekten mutluluk duyacaklarını söyledi.”Şahsen umuyorum ki Türkiye bölgesel meydan okumacı rolünden yönünü değiştirerek bazı komşularıyla bölgesel iş birlikçi olur. DAGF için Türkiye’ye kapıyı hiçbir zaman kapatmadık.” Dedi.

2. GAME OF THRONES 80 YIL ÖNCEYİ ANLATACAK

2020 Yılının son çeyreğinde dünyaca ünlü dizi Game Of Thrones’un 300 yıl öncesini ve Targeryan Hanedanı’nı konu alacak dizinin 2022’de seyirci ile buluşacağını öğrenmiştik. Fakat HBO, tek hanedanı izlemek istemeyenler için yeni bir dizi daha çekileceğinin haberini verdi. Tales of Dunk and Egg serisini anlatacak dizi 80 yıl öncesinde geçiyor olacak. 

TRABZON’DA OSMANLI SARNICI BULUNDU

Trabzon’da TİSKİ’nin yaptığı çalışmalarda bir su sarnıcı bulundu. Bu gelişmenin ardından çalışmalar Müze Müdürlüğü ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun emri üzerine durduruldu. Yapılan ilk incelemelerde kullanılan harcın geleneksel malzemelerden yapılmış olması dikkat çekerken 4 günlük incelemeler ardından sarnıcın 1700’lü yıllarda Genç Dönem Osmanlı Mimarisi’ne göre yapıldığı tespit edildi.

Osmanlı Sarnıcı

FABRİKADA ÇIKAN YANGINDA LÜKS ARAÇLAR KÜLE DÖNDÜ

İstanbul Arnavutköy’de, Fatih Mahallesi Yahya Kemal Caddesi’nde saat 15.00 sularında meydana gelen yangında, ayakkabı malzemeleri üreten bir fabrikada nedeni bilinmeyen bir şekilde yangın meydana geldi. Alevleri gören fabrika bekçisi durumu polis, itfaiye ve sağlık ekiplerine bildirdi. Şans eseri ki can kaybı ve yaralanma yaşanmadı. Olay ile ilgili konuşan bir çalışan,’’ Benim kardeşim bekçiydi. O bize fabrikanın yandığını haber verdi. Biz de geldik. Çok fazla zayiat var. Yaralı yok. Fabrika çalışmıyordu. Arka tarafta bulunan 2 araba yandı’’ ifadelerini kullandı.

Ayakkabı malzemeleri üreten fabrikada yangın

KIŞ GERİ GELİYOR!!

Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre Türkiye yeni bir soğuk hava dalgasına girecek. Sıcaklıkların birden azalacağı ve ülkenin geneline kar yağışı ve soğuk havanın hâkim olması bekleniyor.  Meteorolojinin hava tahmin haritasına göre başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Marmara, Ege’nin iç kesimleri, Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgesinin batı kesimlerinde perşembe günü itibarıyla karla karışık yağmur ve kar görülmesi bekleniyor.

Soğuk Hava Dalgası Geliyor.

Barajlar Doluyor!!

Meteorolojinin hava tahmin haritasına göre İstanbul’da bulunan barajların su seviyesinin önümüzdeki yağışlarla birlikte tekrardan yükselişe geçmesi bekleniyor.

ABD’Lİ ÜNLÜ TELEVİZYONCU LARRY KİNG HAYATINI KAYBETTİ.

Hayatı boyunca, 40 bini aşkın kişi ile gerçekleştirdiği röportajları ile tanınan ABD’li televizyon ve radyo sunucusu Larry King 87 yaşında hayatını kaybetti. Ölüm nedeni açıklanmayan King’in koronavirüs tedavisi gördüğü biliniyordu.

Larry King

AYM ÜYELİĞİNE İRFAN FİDAN SEÇİLDİ.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmî Gazete’de yayımlanan karar göre Anayasa Mahkemesi üyeliğine İrfan Fidan seçildi. Anayasa Mahkemesi üyesi olan İrfan Fidan, 12 yıl boyunca görev yapacak. İrfan Fidan daha önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı görevini yürütüyordu.

10 YAŞINDAKİ ÇOCUK ÖLDÜ. İTALYA TİKTOK’A YASAK GETİRDİ.

İtalya’da video paylaşım ağı olan Tiktok’da bulunan bir oyun yüzünden 10 yaşında bir kızın hayatını kaybettiği iddiası üzerine İtalya yaşını doğrulamayan kullanıcıların uygulamaya erişimini engelleme kararı aldı. 


Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 23 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Tüm haber içeriklerimize anında ulaşmak için bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.