24 OCAK 2021 HABERLERİ – SPECTER MEDYA HABER

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakika ∎

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 24 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

ÖZÜR DİLEMEYECEĞİZ!

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, ülkesinin geçmişteki sömürgecilik faaliyetleri ve milyonlarca Cezayirliye karşı işlenen suçlar nedeniyle Cezayir’den özür dilemeyeceği bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron

Fransız tarihçi Stora’nın Macron’a sunduğu ülkenin sömürge tarihi ve Cezayir’e yaptıklarına ilişkin raporda, Fransa’nın burada 17 nükleer ve kimyasal silah denemeleri yaptığı bilgisi dikkat çekti. Raporda ayrıca Fransız ordusunun döşediği mayınların, binlerce genç Cezayirlinin ölmesine ya da sakat kalmasına neden olduğu yazıyordu.

RUSYA-BİDEN YÖNETİMİ ARASI İLK GERGİNLİK!

Rusya hükümeti, yeni ABD Başkanı Biden yönetimini Rusya’nın iç işlerine müdahale etmekle suçladı.

Ayrıca Rus muhalefet liderinin tutuklanmasının ardından yapılan protesto gösterileri devam ediyor. 2000’in üzerinde protestocunun gözaltına alındığı biliniyor.

Biden ve Putin

BAE, İSRAİL’DE BÜYÜKELÇİLİK AÇIYOR!

BAE kabinesi, Tel Aviv’de BAE büyükelçiliği kurulacağını onayladı. Eski ABD başkanı Donald Trump arabuluculuğunda İsrail ve BAE arasında ilişkiler normalleştirilmişti. İsrail, BAE’de elçilik açmıştı.

İsrail

TÜRK İHA’LAR NETFLIX BELGESELİNDE 

Türkiye’nin yerli İHA ve SİHA’ların savaş alanlarındaki başarıları dünyanın gündeminde baş sıralarda olmaya devam ediyor. Aldığı sonuçlar sonucunda birçok ülkenin gündeminde olan Türk İHA’ları şimdi de Netflix’te yayımlanan ‘Casusluk Sanatı’ adlı belgeselde boy gösterdi. Azerbaycan’ın Karabağ zaferinde büyük rolü olan Türk İHA’sı Bayraktar TB2 kuyruğunda Türk bayrağıyla izleyiciye gövde gösterisi yapıyor. Türk İHA’larının gelişmiş savaş teknolojilerinin anlatıldığı bir belgeselde yer alması Türk savunma sanayisinin de geldiği aşamayı gösteriyor.

Türk İHA

FİLMLER ERTELENMEYE DEVAM EDİYOR

Daha önce birçok kez ertelenme haberi duyurmuştuk. Koronavirüs sinema sektörüne adeta yıldırım gibi düşmeye devam ediyor. Bu kez kararlar Sony ve Universal’dan geldi. 2021’in ilk yarısında gösterime girecek tüm yapımlar sonraki aylara ertelendi. Ertelenecek yapımlardan bazıları ise şu şekilde:” Last Night in Soho, Ghostbusters:Afterlife ve No Time To Die.”

Filmler ertelenmeye devam ediyor.

“TÜRK ARKEOLOJİ VE KÜLTÜREL MİRAS ENSTİTÜSÜ” KURULUYOR

TAVKME

Milli kültürel varlıklarımızı korumak adına Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı kendi çatısı altında “Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü” kuruyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı iş birliği ve Avrupa Komisyonu’nun mali desteği ile kurulacak enstitünün hazırlık çalışmaları tamamlanmak üzere. Enstitü ayrıca kamu diplomasisi alanında çalışmalar yapacak.

SAĞLIK BAKANI KOCA AÇIKLADI: PAZARTESİ SABAHI 6.5 MİLYON DOZ AŞI TÜRKİYE’DE!           

Fahrettin Koca Twitter üzerinden yaptığı açıklamada: “İnaktif aşıların 10 milyon doz olan 2. sevkiyatının ilk bölümü (6.5 milyon doz) aşılar pazartesi sabahı ülkemizde olacak. Tedarik planına uygun olarak teslimatlar aşı programı aksamadan devam edecek şekilde elimize ulaşacak” ifadelerini kullandı.   

GAFFAR OKAN ANILIYOR…

Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okan öldürülmesinin 20. Yılında anıldı. Başta siyasiler olmak üzere birçok vatandaş sosyal medya üzerinden anma mesajları yayımladı. 

Gaffar Okan 24 Ocak 2001 tarihinde makam aracıyla seyir halindeyken silahlı bir grup tarafından pusuya düşürülmüştü. Açılan ateş sonucunda Gaffar Okan ve beraberindeki 5 polis memuru şehit olmuştu.

TWİTTER’DAN AÇIKLAMA: HAMANEY HESABI SAHTE!

Geçtiğimiz gün Twitter, Hamaney’e ait olduğu iddia edilen bir hesaptan Trump’a yönelik tehdit içerikli paylaşım nedeniyle hesabı askıya almıştı. Twitter açıklama yaparak hesabın sahte olduğunu açıkladı.


Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 24 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Tüm haber içeriklerimize anında ulaşmak için bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.