27 OCAK 2021 HABERLERİ – SPECTER MEDYA HABER

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakika ∎

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 27 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

İLK PUTİN-BIDEN GÖRÜŞMESİ 

Rusya Devlet Başkanı Putin, Biden’la telefonda görüştü. Putin, yeni ABD başkanı Joe Biden’ı tebrik etti. Görüşmede; Ukrayna meselesi, Afganistan’daki ABD askerlerinin durumu, Rusya’nın siber saldırıları ve seçimlere müdahale konuları görüşüldü.

Putin ve Biden

BLINKEN ABD’NİN YENİ DIŞİŞLERİ BAKANI!

ABD Senatosu, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e onay verdi. ABD’nin resmi olarak yeni Dışişleri Bakanı olan Blinken’in Türkiye karşıtı politikalar yürüteceği düşünülüyor. Blinken geçtiğimiz günlerde Türkiye hakkında yaptığı açıklamada: “Türkiye’ye yaptırımları gözden geçireceğiz.  Daha fazlasının yapılması gerekip gerekmediğine bakacağız.” ifadelerini kullanmıştı.

YABANCI YATIRIMCILARIN TÜRKİYE İLGİSİ!

Bloomberg’in haberine göre yabancı yatırımcıların Türk tahvillerine ilgisi arttı. TCMB’nin başına Naci Ağbal’ın gelmesi sonrası haftalık yatırımlar 2017 yılından bu yana en güçlü seviyesine ulaştı. Yatırımcılar Türkiye’ye yatırım yapmak için en uygun zaman olduğu açıklamalarında bulundu.

Naci Ağbal

İSTANBUL MODERN ‘’OSCAR’IN KISALARINI’’ SEYİRCİYLE BULUŞTURUYOR

‘’Gelecek Kısa’’ programı adı altında Oscar’a aday 8 kısa film  28-31 Ocak tarihleri arasında çevrim içi olarak erişime sunulacak. İstanbul Modern’in internet sitesi üzerinden erişime açılacak filmler, gösterim programında belirtilen tarih ve saat aralıklarında yayında kalacak.

Gösteride ‘’Bir Kız Kardeş, Nefta Futbol Kulübü, Kardeşlik, Saria, Komşuların Penceresi, Evlat, Hatırlamaya Değer ve Kız Kardeşim” filmleri seyirciyle buluşacak.

Kısa Film

BİLİM KURULU ONLİNE OLARAK TOPLANDI

Kabine toplantısı öncesi Korona virüs Bilim Kurulu, saat 17:00’de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında online olarak toplandı. Gündemde korona virüs tedbirleri ve aşılama vardı. Yapılan konuşmalar ve alınan kararlar Bilim Kurulu’nda değerlendirildikten sonra Kabine toplantısında paylaşılacak. Erdoğan geçtiğimiz gün Bakanlar Kurulu’nda restoranların açılıp açılmayacağını değerlendireceklerini açıklamıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ELON MUSK İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Elon Musk arasında telefon görüşmesi gerçekleşti. Bu görüşmede uzay teknoloji alanındaki gelişmeler ele alınırken Türkiye’de bulunan özel ve kamu kuruluşları ile Elon Musk’ın sahip olduğu Tesla ile farklı alanlarda işbirliğine ilişkin düşünceler karşılıklı olarak paylaşıldı. 

BİDEN KABİNESİNDE 3 TÜRK KADIN!

Geçtiğimiz hafta yemin ederek göreve başlayan Joe Biden’ın ardından Amerika’da üst kademelere yeni bürokrat atamaları yapılıyor. Bu kapsamda 3 Türk kadını çeşitli bakanlıklara yönetici olarak atandı. Dışişleri Bakanlığı’na Naz Durakoğlu, Savunma Bakanlığı’na Özge Güzelsu ve son olarak da Hazine Bakanlığı’na Didem Nişancı atandı. 

Biden Kabinesi

YOUTUBER FARİZ ADLİ KONTROL İLE SERBEST

Bağcılar’da su satarak geçinen çocuk videosuyla Türkiye gündemine giren Fariz31 Youtube kanalının sahibi Fariz B. hakkında videonun kurgu olduğunun anlaşılması sonrası Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Gözaltına alınan Fariz B. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

MESUT ÖZİL İMZALADI

Fenerbahçe’nin Arsenal’den transfer ettiği Mesut Özil resmî imzayı attı. İmza töreni Ülker Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’nda düzenlendi. Törene Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Sportif Direktör Emre Belezoğlu başta olmak üzere birçok davetli ve gazeteci katıldı.


Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 27 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Tüm haber içeriklerimize anında ulaşmak için bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.