29 OCAK 2021 HABERLERİ – SPECTER MEDYA HABER

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakika ∎

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 29 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

BOR TRENİ YOLA ÇIKTI!

Bakü-Tiflis-Kars Demir yolu hattından Rusya ve Çin’e gidecek olan bor madeniyle yüklü ihracat trenleri, bugün yola çıktı.

Türkiye’den Çin’e gidecek bor yüklü 3. İhracat treninde 42 konteyner bor madeni bulunuyor. Dünya üzerindeki bor madeninin yüzde 57’sine sahip olan Türkiye, geçen yıl Çin’e 700 bin ton bor ihraç etmişti.

Bor Treni

ESİR DEĞİŞİMİ

Azerbaycan ve Ermenistan arasında esir değişimi gerçekleşti. Azerbaycanlı bir esirin Bakü’ye, Ermeni beş esirin ise Erivan’a teslim edildiği açıklandı.

Ermenistan’ın yenilgiyi kabul etmesi üzerine 10 Kasım 2020 tarihinde taraflar arasında karşılıklı esir değişimini de içeren bir anlaşma imzalanmıştı.

PARTİYLE BAĞIMI KOPARMAYACAĞIM!

ABD’de Cumhuriyetçi kanadın Temsilciler Meclisi lideri McCarthy, eski ABD başkanı Donald Trump’ı Florida’daki evinde ziyaret etti.
Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan McCarthy, Trump’ın 2022’deki ara seçimlerde Cumhuriyetçileri destekleyeceğini ve partiyle bağını koparmayacağını belirtti.

Donald Trump

GUARDİAN GAZETESİNDE İSTANBUL’U OKUDUK

İngiliz yazar Barbara Nadel, İstanbul’un tarihi mekanlarından olan Galata’dan Topkapı’ya kadar tüm güzellikleri kaleme aldı. Yazdığı yazı , İngiltere’nin saygın gazetesi Guardian’ın internet sitesinde yayımlandı. Barbara Nadel’in yazdığı cümlelerin bazıları şöyle: “İstanbul’u yıllar önce ilk gördüğümde hayatımın aşkıyla karşılaşmış gibi oldum. Galata Köprüsü’nün kuzey ucundan Haliç’in üzerinden ‘eski şehir’ olarak bilinen yere bakıldığında, manzara demir grisi bir kış gününde bile nefes kesicidir’’. 

The Guardian Gazetesi İstanbul

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ’NDE TEMİZLİK

Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri olan Zeugma Mozaik Müzesi’nde bulunan mozaikler için temizlik çalışmaları devam ediyor. Büyük titizlikle yapılan temizlik çalışmaları uzman ekipler yürütüyor. Mozaiklerin gelecek nesillere aktarılabilmesi için temizlik işleminin önemi vurgulanıyor.  

Zeugma Mozaik Müzesi
Zeugma Mozaik Müzesi

MECLİSTEKİ KOLTUK SAYILARI DEĞİŞİYOR

CHP’Lİ İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Yalova Milletvekili Özcan Özel, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy’un bulundukları partiden istifa etmelerinden sonra TBMM’deki koltuk dağımı da değişti. CHP’nin koltuk sayısı 138’den 135’e düşerken, mecliste bulunan bağımsız milletvekili sayısı da 10’a yükselmiş bulunmakta.

SAĞLIK BAKANI’NDAN KRİTİK AÇIKLAMA: MUTASYONLU VİRÜS YAYILIYOR…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, “ Türkiye’de İngiltere varyantlı mutasyon koronavirüsü tespit edilen vatandaş sayısı 128 kişiye yükseldi. 17 şehirde bu virüs görüldü.” açıklamasında bulundu. Bakan Koca bu virüsün şu anlık aşı çalışmalarını etkilemediğini ifade edip maske ve mesafenin önemine dikkat çekti.

KORSAN SALDIRISINDAN KURTULAN 3 MÜRETTEBAT TÜRKİYE’YE DÖNÜYOR

23 Ocak tarihinde Nijerya açıklarında korsanlar tarafından saldırıya uğrayan Mozart gemisinde korsanların geminin idaresi için bıraktığı üç mürettebat Türkiye’ye dönüyor. Türkiye’nin Librevil Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada kurtulan üç gemicinin Gabon’dan Türkiye’ye uğurlandığı açıklandı.

Korsan Saldırısına Uğrayan Gemi

FAHİŞ FİYATLARA PTT FRENİ!

Milliyet’in haberine göre son zamanlarda temel gıdalardan ayçiçek yağı başta olmak üzere birçok üründeki fahiş fiyat artışının ardından hükümetten yeni bir adım geliyor. PTT ve kooperatiflerin ortaklığında ilk başta temel gıdaların indirimli satışı yapılacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN UYARDI: BEDEL ÖDERLER 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışı fahiş fiyat arttıran işletmelere yönelik olarak yaptığı açıklamada, “ Vatandaşa zulmetmeyin. Bu haksız fiyat artışı devam ederse işletmeler çok ağır cezalar ödemek zorunda kalabilir.” ifadelerini kullandı.


Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 29 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Tüm haber içeriklerimize anında ulaşmak için bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.