5 OCAK 2021 HABERLERİ – SPECTER MEDYA HABER

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakika ∎

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 5 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

AMİDA HÖYÜK’TEKİ KAZI TARİHE IŞIK TUTUYOR

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde “Diyarbakır’ın Kalbi” olarak bilinen Amida Höyük’te yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında tarihe ışık tutar nitelikte eserler ortaya çıkarıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Prof. Dr. İrfan Yıldız başkanlığında yapılan çalışmalar 1 Temmuz 2020’de başlamıştı.

Kazı çalışmaları korona virüs nedeniyle zorlu geçiyor olsa da çıkarılan eserler güzel veriler ortaya koyuyor. Urartular, Medler, Persler, Romalılar, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Amida Höyük arazisinde MÖ 6100 yılından dahi birçok döneme ait taşınabilir kültür varlığı çıkarıldı. Artuklu Hükümdarı Nasırüddin Mahmud’un arması olan çift başlı kartalın yer aldığı sikkeler çıkarılan eserler arasında bulunmakta. Kazının Diyarbakır için öneminin büyük olduğu ve ilerleyen zamanlarda önemli verilerin çıkarılmaya devam edeceği söyleniyor.

Korona Virüs 20 Yaş Altınına Vurmaya Başladı!

Aralık ayının ortasında İngiltere’den korona virüsün mutasyona uğradığı ve yayılma hızının eskiye göre daha hızlı olduğu açıklanmıştı. Son yapılan araştırmalara göre korona virüs mutasyonu geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de görüldü. Sonrasında İngiltere ile uçuşlar geçici olarak iptal edilmişti.

Yapılan yeni araştırmaya göre mutasyon 20 yaş altındaki bireyleri daha çok etkiliyor. Northwestern Üniversitesi’nin Koruyucu Tıp Birimi Başkan Yardımcısı Mercedes Carnethon CNBC’ye konuştu. “Gençlerin kamusal alanda bulunma olasılığı daha fazla ve aşılanacak gruplar arasında da öncelikli değiller.” Buna göre Carnethon toplumda virüsün yayılma hızını arttırabilecek nüfus gruplarının da göz ardı edilmemesi gerektiğini savunuyor.

TÜRKLER BİZİM DÜŞMANIMIZDIR!

“Türkler bizim düşmanımızdır!” sloganıyla hareket ederek bugüne kadar Türkler’e yönelik birkaç kez terör eyleminde  bulunan “Eş Şebab Örgütü” Somali’deki Türkler’e saldırdı. 2 Türk vatandaşı hayatını kaybetti.

SEVR’İ DİRİLTELİM


Küba-Amerikalı eski diplomat Alberto Fernandez sosyal medyada yaptığı paylaşımda; Lozan Antlaşması’nın Yunanistan’ın aleyhine olduğunu ve kıta sahanlığını daralttığını, Sevr Antlaşması’nın uygulanması gerektiğini söyledi.

KAZAKİSTAN ARTIK İDAM ETMİYOR!


Kazakistan Başkanı Kasım Cömert Tokayev,2003 yılından beri askıya alınan idam cezalarının tamamen kaldırılması kanun teklifini onayladı. Artık Kazakistan’da idam cezası yerine müebbet hapis cezası verilecek.

BU ARTIK PINAR GÜLTEKİN DAVASI DEĞİL, TÜRKİYE DAVASI!

Bugün geçtiğimiz yıl Cemal Metin Avcı tarafından vahşice katledilen Pınar Gültekin’in davasının 2.duruşması yapıldı. Pınar’ın babası “Bu artık Pınar Gültekin davası değil, Türkiye’nin davası” açıklamalarında bulunurken, tüm Türkiye’yi şoke eden iddialar ortaya attı. Pınar’ın babası Sıddık Gültekin ” Kızıma Muğla’da iftiralar atıldığı için bu davadan vazgeçmeyeceğim. Ben yaşayan bir ölüyüm. Bana duruşmadan vazgeç diyen TBMM 27. Dönem Milletvekili Süleyman Girgin’dir. Ne kadar para istersen veririz yeter ki davadan vazgeç, zaten kamu davası sürüyor dediler.” Ayrıca Sıddık Gültekin bugün yapılan duruşmayı hakkaniyetli bir karar çıkacağına inanmayacağı gerekçesiyle terk etti.

İZİN VERMEYECEĞİZ!

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu İran’ın nükleer faaliyetlerine engel olacağını açıkladı. İran Hükümeti’nin,Fordo Nükleer Tesisi’nde uranyumu %20 oranında zenginleştirme çalışmalarına başlayacaklarını duyurmasının ardından, Netanyahu Twitter hesabından yaptığı açıklamada “İsrail, İran’ın nükleer silah üretmesine izin vermeyecek.” dedi.

GOOGLE ÇALIŞANLARI SENDİKA KURDU!

Google ve çatı şirketi Alphabet’in çalışanları sendika kurdu. Sendika, tüm kadrolu ve sözleşmeli çalışanlara açık olacak. ABD’deki sendikalaşmaktan kaçınan Silikon Vadisi’nde benzer çabalara ilham vereceği düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 5 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Tüm haber içeriklerimiz için bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.