8 OCAK 2021 HABERLERİ – SPECTER MEDYA HABER

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakika ∎

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 8 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Biden’ı Desteklediğimizi Söyleme Zamanıdır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’de yaşanan son olaylar hakkında değerlendirmede bulunurken: “Washington’da yaşananlar son derece üzücü bir gelişmeydi. Zaman, çok net bir biçimde Biden’ı desteklediğimizi söyleme zamanıdır.” İfadelerini kullandı.

Hukuku Çiğneyenler, Bunun Bedelini Ödeyeceksiniz

Donald Trump yaptığı konuşmada, ABD Başkanı olarak hizmet vermenin  hayatı boyunca yaptığı en onurlu görev olduğunu söyledi. Konuşmanın devamında kongreyi basan protestoculara tepki göstererek siz ülkemizi temsil etmiyorsunuz, hukuku çiğneyenler bunun bedelini ödeyeceksiniz açıklamalarında bulundu. Taraftarına ise son bir notu vardı: “Bizi destekleyenler bilsin ki, yolculuğumuz daha yeni başlıyor.”

İngiltere ve ABD’den Aşı Almak Yok!

İran Dini Lideri Ali Hamaney, İran hükümetine ABD ve İngiltere’den Covid-19 aşısı ithal etmeyi yasakladı.

Ali Hamaney
Ali Hamaney

Günün Müjdesi: “Türksat 5A”

Türksat 5A uydusu, SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketi ile ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden fırlatıldı. Fırlatmanın ardından TÜRKSAT 5A uydusundan ilk sinyalin alındığı belirtildi.

Turksat 5A

Şu anda hizmet veren haberleşme uydularını destekleyecek şekilde tasarlanan Türksat 5A, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayacak şekilde 1728 Megahertz kapasiteyle televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak. Sevindirici bir diğer kısım ise projenin %25’lik kısmı yerli…

Kasım Süleymani
Kasım Süleymani

İlginç Tutuklama Kararı

Irak Mahkemesi Kasım Süleymani cinayeti nedeniyle mevcut ABD Başkanı Donald Trump hakkında tutuklama kararı çıkardı. Geçtiğimiz günlerde İran hükümeti de Kasım Süleymani’nin ölümünden sorumlu tuttuğu Donald Trump ve 48 kişi hakkında yakalama kararı çıkarmıştı.

Elon Musk, Yine Bir İlke İmza Attı

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk, Amazon’un sahibi Jeff Bezos’u geride bıraktı ve dünyanın en zengin insanı oldu.

Tesla hisselerinde yaşanan artış nedeniyle Musk, Bezos’un servetini 1.5 milyar dolar farkla geçerek dünyanın en zengini ünvanını eline aldı.

Elon Musk
Elon Musk

Son yıllarda yaklaşık 8 kat değerlenen Tesla hisseleri, Musk’ın servetine 150 milyardan fazla katkı sağladı. Yaşanan artışa bağlı olarak Tesla’nın piyasa değeri 737,6 milyar dolara yükseldi.

Doğu Anadolu’nun Turizm Durağı; Madavans Vadisi

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan ‘Madavans Vadisi’ binlerce yıllık 400 adet mağara evin bulunduğu 17 kilometrelik bir arazi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ ilan edilen vadinin turizme kazandırılması hedefleniyor. 

‘Madavans Vadisi’nin, restorasyon çalışmalarıyla bölgenin cazibe merkezlerinden biri haline getirilmesi, yörenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak, tarihin ve kültürün koruma altına alınarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacak.

Madavs Vadisi
Madavs Vadisi

Trekking alanları oluşturulacak Vadi’nin, bungalov tasarımlarıyla konaklamaya açılacağı belirtildi. Hobi bahçeleri ve kır kahveleri gibi etkinlik alanlarıyla ziyaretçiler doğal bir ortamda ağırlanacak.

İlginizi Çekebilir

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 8 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Tüm haber içeriklerimize anında ulaşmak için bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.