81 HAFTA SONRA LİDER: BEŞİKTAŞ

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

“Beşiktaş, camia olarak dört sene sonra tekrardan şampiyonluğa ulaşmak için birlik oldu.   Eğer ki bu atmosfer devam ederse yolun sonu şampiyonluk…”

Beşiktaş ile alakalı son yazımı tarihi Fenerbahçe galibiyeti üzerine yazmışım. Bu yazımda ise tarihî maçtan bu yana geçen bir aylık süre de neler oldu ? Beşiktaş’da neler oluyor? Bunu anlatmaya çalışarak aradaki yazmadığım zamanı da kapatma gayretindeyim.

Beşiktaş Fenerbahçe maçını oynadığı 29 Kasım gününden bu yana oynadığı 6 süperlig maçında sadece Alanyaspor’a kaybetti diğer 5 maçını ise kayıpsız geçerek liderlik koltuğuna 81 hafta sonunda oturdu. Sezon başında bu kadro anca ilk beşe oynar diyen çoğu spor otoritesi yine yanılacak gibi çünkü  Beşiktaş oyun mantığı olsun takım içi disiplin ve adaptasyon olsun şuanda şampiyonluğun en büyük favorisi olma yolunda ilerliyor. Bu istikrarın gelmesindeki temel belli başlı aktörler var bunlardan ilki Sergen Yalçın etkisi, ikincisi yönetimin takıma ve hocaya olan inancı ve son olarak taraftarın inanılmaz desteği

Sergen Yalçın, takımın başına çok büyük bir taraftar desteği ile geçti. Hem camianın tanıdığı bir isim hem de 100. Yıl şampiyonluğunda payı olup duayen spiker Ercan Taner’in “Sergen attı. Şampiyonluk  geldi.” sözüyle hatırladığımız birisi… Takımın başına geçtiğinden bu yana istatistik olarak da takım içi dengeyi sağlama da zaman zaman eleştirilse de şu ana kadar ona inanları mahcup etmedi. Kendisinin hoşuna gitmeyen bir nokta olduğunda bunu söylemekten çekinmeyip direkt çözmeye çalışması da hem taraftarlar tarafından olumlu hem de takım da olması muhtemel sorunların önüne geçen cinsten… 

Yönetimin takıma olan inancı ve takımın daima yanında olduğunu hissettirmesi şampiyonluk hedefini dillendiren bir camiayı daha da birbirine kenetliyor. Başta Ahmet Nur Çebi’ye ve yönetimine büyük bir tebrik gerekiyor.

Son olarak aslında sosyal medyanın bir takım üzerinde nasıl etkili olacağının taraftarın nasıl motivasyon görevi gördüğüne en büyük delil. Beşiktaş lobi olarak diğer takımlara göre daha az etkisi olan bir takım bunun eksikliğini yıllarca çekti ama son bir iki yıldır özellikle bazı Beşiktaşlı kişilerin adeta bir basın muhabiri gibi takımı takip edip hep bir taraftar edası hem de gazeteci edasıyla değerlendirmeler yapmaları da Beşiktaş’ın  birçok açıdan avantajına bir durum olduğunu da söyleyelim.

Son olarak Beşiktaş ilk devre açısından bütün büyük maçlarını oynadı Galatasaray hariç. Bu performans ile devam ederse ilk yarıyı lider bitirmesi içten bile olmayacaktır. Sonra devre arası transfer dönemi var.  Burada yapılacak transferlerde yolun sonunun neresi olduğunu gösterecek bizlere. Biz yine şampiyonluğa inanarak haykıralım: “İnanın çocuklar güzel günler göreceğiz…”

Fotoğraf Kaynak: Trt Spor

Abone Ol 

Fatih Davut Ejder

8 Ocak 2000’de doğdu. Küçüklüğünden beri bir şeyleri anlatmaya ve sunmaya meraklı, Hukuk Fakültesi öğrencisi, aynı zamanda da açıktan Sosyoloji Bölümü okumakta. Beşiktaş semtini çok seviyor ve hâlinden anlayacağınız sıkı bir Beşiktaşlı.