9 OCAK 2021 HABERLERİ – SPECTER MEDYA HABER

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakika ∎

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 9 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

”Pişkinlik”

Çin’in ABD Büyükelçiliği resmî Twitter hesabı üzerinden Doğu Türkistanlı Uygur kadınlarının doğum yapmalarını engelleyerek onları özgürleştirdiklerini ve bu yöntemlerle övündüklerini belirttikleri bir tweet paylaşımında bulundu. O paylaşım, bugün Twitter tarafından kaldırıldı.

Trump Platform
Trump Platform

Kendi Platformumuzu Kuracağız

Donald Trump, Twitter  hesabının kapatılması hakkında değerlendirmelerde bulundu:
“Bunun olacağını tahmin etmiştim. Başka platformlarla görüşmeler yapıyoruz ve yakında büyük bir duyurumuz olacak. Yakın gelecekte kendi platformumuzu kurmayı değerlendiriyoruz.”

Tartışmalı İsim: Brett Mcgurk

ABD Başkanlık seçimlerinin kazananı Joe Biden, hükümet kurma çalışmalarına başladı. Biden, Obama’nın başkan olduğu dönemde görev yapan ve PKK terör örgütüne verdiği destekle tanınan Brett McGurk’u Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü yapmayı düşünüyor.

Brett Mcgurk

Twitter İfade Özgürlüğüne Darbe Yapıyor

Mevcut ABD başkanı Donald Trump’ın twitter hesabının kalıcı olarak askıya alınmasını ardından tartışmalar başladı. Twitter “devlet dışı aktör”olmaya çalışma ve “sansürcülük” ile suçlanıyor. Eleştirileri yapanlar “herkes için ifade özgürlüğü” sloganlarıyla Twitter’ın bu adımına tepki gösterdi. Twitter’ın bu hamlesini destekleyenler ise saldırgan ve düzeni tehlikeye atan tutumun ifade özgürlüğü kapsamına girmeyeceğini savunarak hesap kapatma kararının yerinde olduğunu savundu.

Kar Fırtınası Can Aldı

İspanya’da dün etkisini göstermeye başlayan ve Filomena adı verilen kar fırtınası nedeniyle 2 kişi yaşamını kaybetti. Kara, deniz, ve demir yolu gibi ulaşımlar Filomena fırtınası yüzünden büyük bir şekilde aksadı. Bu duruma bağlı olarak da ülkede kırmızı alarm verildi.

Fırtına ve kara büyük bir ölçüce teslim olan İspanya, Malaga kentinde bulunan bir nehrin suyunun yükselmesi sonucunda aracın içinde kalan kadın yaşamını boğularak kaybetti. Bir diğer ölüm haberi ise Calatayud kentinde sokakta yaşayan bir adam donarak hayatını kaybetti.

Yoğun kar yağışı sonucunda bu durumu eğlenceye çevirenlerde oldu. Sosyal medya platformlarında paylaşılan görüntülerde; çocukların, gençlerin kar ile eğlendikleri görüntüleri sosyal medya üzerinden paylaştılar.

2021’de Sinema Sektörü Kayıplar Yaşayacak

Korona virüs salgını nedeniyle en çok etkilenen sektörlerden biri de sinema olmuştu. 2020’de birçok film vizyon tarihini erteledi ya da dijital platformda izleyiciyle buluştu. Yaşanan bu olaylar sonrasında dijitale dönüş artarken salonlardan elde edilecek gelirlerin azalması sektörü tamamen bir dönüşüme girmeye mecbur bıraktı. Verilere göre Avengers: Endgame gişe tarihinin en büyük başarısını elde etmişti. Fakat ABD’de bu yıl elde edilen gelirlerden fazlasını kazanmıştı. Önemli stüdyo şirketlerinden biri olan MGM’nin de  iflas etmesi 2020’de büyük ses getirmişti. Pandeminin etkisinin devam ediyor olması rakip şirketlerin de benzer şekilde iflas edebileceğini düşündürüyor. 2021’de sinemada neler olacak? Bunu hep birlikte göreceğiz.

2 Bin 900 Kalesi Açık Hava Müzesi Olacak

Erzincan’da tarihi İpek Yolu üzerindeki 2 bin 900 yıllık Altıntepe Kalesi Urartu döneminde inşa edilmiş. Milattan önce (m.ö.) 850-590 yıllarına ait yüzlerce esere ev sahipliği yapan kale arazisinde yapılan kazılardan sonra bulunan eserleri sergilemek adına alanın, “arkeopark” olarak açık hava müzesine dönüştürülmesi için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Turizme kazandırılması amaçlanan kale Doğu Roma İmparatorluğu’nun da önemli merkezlerinden biri olarak bilinirmiş. 3 etaptan oluşan proje sonrasında yürüyüş rotaları, seyir terasları, kafeteryalar yapılarak ziyaretçilerin kullanımına açılması amaçlanıyor.

WhatsApp’dan Çifte Standart

WhatsApp geçen günlerde yaptığı bir açıklamayla gizlilik politikasında değişikliğe gitmiş ve kullanıcılarına onaylamaları için bildirim göndermişti. Yapılan değişikliklere göre kullanıcıların kişisel verilerinin Facebook ile paylaşılmasının ve kullanılmasının önü açılmış oldu. Bu gelişmesinin ardından kullanıcılar alınan bu karara tepki gösterdi. Bunun üzerine açıklama yapan WhatsApp AB ülkelerinin bu durumdan etkilenmeyeceğini ve onların verilerinin paylaşılmayacağını duyurdu. Bu kararın çifte standart olduğunu savunan uzmanlar WhatsApp’ın bu karardan vazgeçmesini istiyor.

İlginizi Çekebilir

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 9 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Tüm haber içeriklerimize anında ulaşmak için bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.