BARDAĞIN DOLU TARAFINDA NE VAR?

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 1 Dakika ∎

Hepimiz hayatın içinde savrulurken bazen hatta çoğu zaman hayata boş,  anlamsız ve yorucu bakarız; fakat hiç düşündünüz mü bardağın dolu tarafında ne var diye? Gelin, birlikte bu konuya açıklık getirelim.

Çoğu insan hayattan yakınır, birçoğumuz yaparız bunu;  ‘çok sıkıldım, bu beni çok yoruyor’ vb. deriz. Ama öğrenmek ve gelişmek için hayatta o yorucu anlar olmasa ne olurdu bir düşünün, hayat o zaman yavan bir şey olmaz mıydı?  Hayata karşı dik durmak için bardağın dolu tarafına bakan insanlara bakalım. Örneğin; olumlu, daha doğrusu ufak bir mutluluğu görmek, işte bu bardağın dolu tarafından bakmak demek. Biraz dolu tarafına odaklanalım. Bu realist davranmaktan uzaklaşmak ve her şeye toz pembe bakmak değil, fakat yaşadığımız zorlukların içinde biraz da pozitif olanı bulmak ve bu açıdan bakmaya çalışabilmek demek. Aslında bu hemen olamıyor, zaman alıyor. Zaman ve disiplin, yani diğer adıyla istikrar çok önemli. Bir şey eğer sizi zorluyorsa biraz dolu tarafından bakıp o konuya geniş bakın ve yakalayın demek; anı, hayatı, yaşamayı… Yakaladığımız o bardağın dolu tarafını görme olayının zamanla artacağını göreceksiniz. Bir olay yaşandı ve kötüydü, geçti demek yerine; bu olay bir tecrübeydi demek, kelimelerin sihirli gücünden yararlanmak, olaylara yaratıcılığımızla az da olsa anlam katabilmek, işte bardağın dolu tarafından bakabilmek tam olarak bu, vazgeçmeden ve sabırlı olarak.

Kısaca, olayların içinden geçerken bazen bir adım geri çekilip olaya başka bir gözle bakıp, az da olsa bardağın dolu tarafından hayata iyimserlik katabilirsek ne mutlu bize.

Abone Ol 

Dilara Kurt

1996 İzmit doğumluyum.Aslen babam Erzurum, annem Bayburtlu. İlkokulu General Edip Bayoğlu İlköğretim Okulunda okudum. Liseyi Mustafa Kemal Lisesinde tamamladım. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. Okulun haber ajansında birkaç haber yazdım. Diksiyon, İngilizce ve Bilgisayar kurslarına gittim. Amatör olarak koşu yapıyorum ve bunun yanında kitap okumayı, fotoğraf çekmeyiseviyorum. Yakın bir tarihte bir haber ajansında işe başlamayı düşünüyorum.