HEPİMİZDE OLAN BAŞARMA İSTEĞİ

▫ Tahmini okuma süresi: 2 dakika ▫

     Başarma isteği, bebeklik çağlarımızdan beri gelmektedir. Olayların üstesinden gelme sürecinde, içimizde hissettiğimiz o başarıya ulaşma arzusu büyük önem taşımaktadır. Hepimiz hayatın dönemleri içerisinde farklı olaylardan geçerken o ışığa ulaşma sürecine tanıklık ederiz.  Başarma isteğinin altında yatan sebeplerin en büyüğü merak arzusu ve kendimizi kanıtlama isteği olarak karşımıza çıkıyor. Bunu biraz aydınlatalım.

     Başarma isteğinin altında yatan en büyük sebep kendimizi kanıtlama arzusu. Kendimizi kendimizle kıyaslayıp bir öncekinden bir tık öndeysek “Evet, biraz üstesinden geldim.” diyebiliriz. İnsanlığın en başından beri sahip olduğu merak arzusu da başarıyı körüklemiştir. Yerli kabileler, halklar duvarlara figürler çizmiş; iletişim kurmanın yollarını aramış, toprağa bağlı kalarak üretim yapmışlar. Bunlar bir nevi merak ve başarma istediğinin de doğurduğu sonuçlar.

   Başarmak kimilerine göre insan olmanın asıl gayesi olurken kimilerine göre ise başarı, bir kölelik gibi algılanmıştır. Çünkü insan kötü bir iş çıkardığında bir önceki işle kendisini kıyaslar ve “Bir öncekinde daha iyiydim, şimdi neden kötü oldu?” der. Kafamızdakileri gerçekleştirmek için devamlı koştururuz ama başarı, ona göre buna göre şekillenen bir şey değil. Önceki hâlimizden iyiysek, bir tık zorluyorsak kendimizi zaten o yolun sonunda beklenen ışık kendiliğinden gelecektir.

   İlk başta insanlar zorlukları aşmak için başarmak istemekteydiler. İlk yerli kabileler üretmek, yemek ihtiyacı vb. için mücadele etmeleri gerektiğini biliyorlardı. Yani köşeye sıkışan insan, mecbur kalan insan bir şekilde başarıya ulaşmanın yollarını buluyor. Günümüzde ise modern insan daha çok kendini kendine kanıtlama gayreti için başarıya ulaşmaya çalışıyor, bazen sosyal medya’nın rolü bunda çok fazla oluyor,  bazen arkadaşlıkların bazen ise insanın içinden gelen o bastıramadığı seslerin etkisi.

    İnsanoğlu merakı yüzünden uzaya çıkıyor, keşifler yapıyor, dil öğreniyor, yeni bir maceraya atılıyor, yeni hobiler deniyor. Hepsi başarma talebi yüzünden ortaya çıkan bizi bir hayalin peşinden sürükleyen serüvenler ve işte, başarma isteğinin ardında yatan kendimizi kanıtlama ve merak duygusu yolumuza ışık tutuyor.