BESİN DESTEĞİ OLARAK ZERDEÇAL (CURCUMA LONGA) BİTKİSİNİN İNCELENMESİ

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

Zerdeçal, ana vatanı Güney Asya olan sarı çiçekli, büyük yapraklı ve çok yıllık otsu bir bitkidir. Bitkinin ana kökleri yumurta veya armut şeklindeyken, yan kökleri yumru şeklindedir. 1900’lu yıllarda Avrupalı bir bilim adamı tarafından aktif maddesi kurkumin olarak bulunmuştur. Kurkumin, bitkinin köklerinden elde edilen sarı renkli bir pigmenttir ve E100 kodu ile tanımlanmıştır.

Zerdeçalın acımsı bir tadı vardır. Birçok yemekte hem lezzet hem renk vermesi amacıyla kullanılmaktadır. Hint tıbbı olarak adlandırılan Ayurveda’nın temel bitkisi zerdeçaldır. Ayurveda tıbbında zerdeçal, solunum sistemi hastalıklarında, iştahsızlıkta ve eklem hastalıklarında kullanılır. Son yıllarda dünya genelinde ilgi çekmiş olan zerdeçal hakkında birçok araştırma yapılmaktadır. Bu çalışmalarda, zerdeçalın kuvvetli antioksidan, anti-inflamatur, mide koruyucu, antiseptik ve antiviral aktiviteye sahip bir etkisi olduğu görülmüştür. Antioksidan özelliği ile zerdeçal vücudu kalp ve damar hastalıklarına ve metabolik sendroma karşı korur. Aynı zamanda birçok karaciğer rahatsızlıkları, ülserler, çeşitli cilt hastalıkları, eklem iltihabı rahatsızlıkları ve gripte kullanılan ilaç karışımlarında yer almaktadır. Zerdeçalın cilt üzerinde de birçok olumlu etkisi vardır. Sivilce, egzama gibi cilde ilişkin birçok sağlık sorununun iyileştirilmesinde zerdeçal ile hazırlanan doğal karışımlardan yararlanılabilir.

Instagram Banner

Zerdeçalın Saklama Koşulları ve Kullanımı

Taze zerdeçal serin ve kuru bir yerde birkaç hafta saklanabilir. 3 gr zerdeçal 30-60 mg kurkumin içerir. Yetişkinler kapsül (toz içeren), tentür ve sıvı özü şeklinde kullanabilirler. Ayrıca çay olarak da tüketilebilir. Zerdeçalın kesim kökü; günlük 1,5-3 gr, kuru toz haline getirilmiş zerdeçal kökü; günlük 1-3 gram tüketilebilir, toz olarak; 400-600 mg,  günde 3 kez alınabilir. Çalışmalar günlük 8 grama kadar tüketiminin toksik olmadığı yönündedir fakat net bir doz belirlenmemiştir.

Zerdeçal Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Zerdeçalın, kan sulandırıcı ilaçlar [Warfarin, Aspirin vb. ] ile birlikte kullanımı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Diyabet hastaları, safra taşı bulunan kişiler, safra kesesi ve böbrek hastalığı olan kişiler, bağışıklık sistemi problemi yaşayan kişiler, gebe ve emziren kadınlar doktoruna danışmadan zerdeçal tüketmemelidir. Ameliyat olacak hastaların ameliyat tarihinden 2 hafta önce zerdeçal tüketimini sonlandırması önerilir.

Zerdeçal hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıdaki kaynakları inceleyebilirsiniz.

  • Aggarwal B.B.(2013).Curcumin-free tumeric exhibits anti-inflammatory and anticancer activities: Identification of novel components of tumeric. Mol Nutr Food Res; 57,1529-42
  • Aggarwal B.B.(2005).Paper presented at the US Defense Department’s ‘Era of Hope’ Breast Cancer Research Program meeting in Philadelphia
  • Delikanlı Akbay, Gülşen, ve A. Gülden Pekcan. “Zerdeçal: Beslenme Ve Sağlık Yönünden Değerlendirilmesi”. Beslenme ve Diyet Dergisi 44, no. 1 (Mart 21, 2016): 68-72
Sağlıklı Yaşam Kategorisi Banner
Abone Ol 

Refia Güner

İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 4. sınıf öğrencisiyim. Bu alanda takip ettiğim eğitim programları, güncel yayınlar ve yapmış olduğum stajlar ışığında kendimi geliştirmeye ve yenilemeye çalışarak mesleğimi öğrenme ve tamamlama yolundayım. Bu yolda öğrendiklerimi sizlere Specter Medya aracılığıyla aktarmaya çalışacağım.