BİR FUTBOL NORMU: KAZANAMIYORSAN KAYBETME

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

“Lig uzun bir maraton ve yolun sonunda en az hata yapan kazanacak. Hatasız olmaya çalışmak bir takımın bu yolu yürürken yapacağı en büyük hata olur.”

Bu sezon pandemiden dolayı Süper Lig’de bulunan takım sayısının 21 olmasıyla takımlar ortalama 3 günde bir maç yaparak yoğun bir fikstürün içinde bulunuyorlar. Bu durumlarda kazanamıyorsan kaybetme mottosu çok değerli. Beşiktaş bugün Hatayspor karşısında bunu yaptı ve sahadan 1 puanla ayrıldı. 

Maçı önce Hatay cephesi açısından değerlendirmek istiyorum. Hatay lige ilk çıktığında en zayıf halka olarak tabir edilen nasıl olsa lige alışamayıp düşer gözüyle bakılan bir takımdı. Fakat 17 maçta topladıkları 28 puan ile ligin 6.sırasında ve ligin birçok daimi Anadolu kulübünden daha iyi konumdalar. 

Maç içine baktığımızda Hatayspor Beşiktaş’ın oyun mantığını çözdü ve bu maçı daha zor hale getirdi. Maç boyunca çok koşan ve kontradan Beşiktaş’a zorluk çıkarmaya çalışan bir Hatay vardı. Kadrosundaki oyuncuların fizik gücü olarak iyi ve formda olması sonucunda bu maçtan puanla ayrıldılar. Hatay’da maçın yıldızı elbette 2 gol atan Boupendza ve Selim Ilgaz’dı.

Beşiktaş cephesinde bugün biraz konsantrasyon eksikliği ve yorgunluk göze çarptı. Derbi öncesi bir eksiklik olmaması adına oyuncular çok tutuktu. Özellikle N’Sakala ayağına her top geldiğinde adeta ne yapacağını bilemedi. Yenilen 2 golde de savunma oyuncularının bariz hataları bulunmaktaydı. Haftalarca kalesinde az hata yapan Ersin ilk yarıda hata limitini oldukça aştı. Sergen Yalçın’ın oyuncu değişikliği hakkı olmasına rağmen yapmaması ne kadar eleştirilse de takım içi dinamiği en iyi hoca bilir diyorum. Hasic’i oyuna almaması tartışılabilir ama bu da kendi takdiridir. Belki 1 puanı koruyayım artık diye de düşünmüş olabilir. 

Haftaya Galatasaray maçı var ve Beşiktaş için en önemli maçlardan bir tanesi. Kazanırsa hem moral olarak hem de puan farkını yükseltme açısından çok önemli bir maç. Wellington bu maçta kart görerek kart cezalısı durumuna düştü ve haftaya derbide oynayamayacak. Sergen Yalçın o bölgede Necip veya Montero ikilisinden birine şans verecektir.

Galatasaray maçından sonra bir transfer hareketliliği de bekliyorum Beşiktaş’tan. Şampiyonluk için en az 2 oyuncu şart ve amasız fakatsız bu hamlelerin yapılması gerekiyor.

Son olarak hakem konusunda Hatayspor maç sonu epeyce bir konuştu. Tek diyeceğim şu: Hakem konuşmak şimdi mi akıllarına gelmiş? İyi oynamışsın zaten niye hakemi konuşarak oyununun önüne geçiyorsun ki üstelik hakem sarı kartı olan ve maçta 2 gol atan oyuncun Boupendza’yı kendini 4 kere ceza sahasında yere atmasına ve hakemi aldatmasına rağmen oyundan atmamasına rağmen…

Abone Ol 

Fatih Davut Ejder

8 Ocak 2000’de doğdu. Küçüklüğünden beri bir şeyleri anlatmaya ve sunmaya meraklı, Hukuk Fakültesi öğrencisi, aynı zamanda da açıktan Sosyoloji Bölümü okumakta. Beşiktaş semtini çok seviyor ve hâlinden anlayacağınız sıkı bir Beşiktaşlı.