BLACK LIVES MATTER PROTESTOLARI

▫ Tahmini okuma süresi: 2 dakika ▫

   Irkçılık, kökleri 18.-19. yüzyıllara  dayanan dünya üzerinde insanlığa en çok zarar vermiş ideolojinin başında gelmektedir. Bu hastalıklı fikir ilk olarak ‘Sosyal Darwinizm’ adı altında ortaya çıkmıştır. Üstün insan algısı yaratılarak ten renkleri üzerinden insanlar arasında ‘üstünlük’ safsatasıyla bir ayrıcalık ortaya atılmıştır. Fikir ne kadar ahmakça da olsa dönemim sosyo-ekonomik şartlarında oldukça beğenilmişti. Beraberinde başka ideolojilerle de birleşerek boyut değiştiren ırkçılığın insanlığa ne kadar zarar verdiğini hepimiz şahit olmuş durumdayız. Örneğin Benito Mussolini veya tüm dünyaya en vahşi ırkçılığı yaşatan Adolf Hitler’dir.

Sosyal Medya Düzenlemesi Banner

   Günümüzde hâlâ ırkçılığın aşağılık yüzüyle karşılaşmaktayız. Geçtiğimiz ay Amerika Birleşik Devletleri’nde öldürülen George Floyd cinayetinin etkileri halen devam etmektedir. George Floyd’un ölümünün ardından tüm dünyada ve özellikle ABD’de başlayan protestoların ayrı bir özelliği var. The New York Tımes’ın haberine göre bu protestolar 6 Haziran’dan beri 550 farklı yerde yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Demokratik bir veri şirketi olan Civis Analytics’e göre bu protestolara toplam 15 ile 26 milyon arasında insan katıldığı tahmin ediliyor. Bu sayı ise ABD tarihinin en fazla katılımcısı olan protestosu olmuştur.

   North Carolina Üniversitesi’nde doçent olan Neal Caren: ‘Bu kadar kısa bir süre boyunca belirli bir konu için böyle yüksek katılımcı olmamıştı.’ diye konuya bilimsel bir netlik kazandırdı. 2017 yılında kadın hakları için gerçekleştirilen protestoda daha önceden organize edilmesine rağmen 3 ila 5 milyon arasında bir katılım gerçekleşmiş. Buna kıyasla Black Lıves Matter protestolarının büyüklüğünü anlamamız için referans alabileceğimiz en yakın protestodur. Otoriteler soğuk savaştan bu yana en çok protestonun Donald Jr. Trump zamanında olduğunu söylüyorlar. Buna gerekçe olarak yönetiminin silahlar, iklim değişikliği ve göç gibi konulardaki olumsuz tutumunun olduğunu düşünüyorlar.

İlginizi Çekebilir

   Irkçılığın dünyamıza verdiği zararlar tüm hızıyla devam ediyor. Ne yazık ki tüm dünyaya yayılmış olan bu psikolojik hastalık COVID-19’dan da HIV’den de EBOLA’dan da daha tehlikelidir. Unutulmamalıdır ki hiçbir ırkın, ten renginin, dilin, dinin bir diğerine üstünlüğü yoktur.


   Haberin orijinal haline aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.nytimes.com/interactive/2020/07/03/us/george-floyd-protests-crowd-size.html?action=click&module=Top%20Stories&pgtype=Homepage

Avatar

Ömer Bolukçu

1999 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Ömer Bolukçu lisans eğitimine Işık Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde devam etmektedir. Eğitiminin yanında aktif siyasetle de ilgilenen Bolukçu, Specter Medya'da Politika ve Spor kategorilerinde içerikler üretmektedir.