ÇAY TÜKETİMİ

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

Çay, Asya kökenli bir ağaç olan ‘camellia sinensis’ bitkisinin yeşil yapraklarından elde edilmektedir. Bitkinin yapraklarına uygulanan fermantasyon işleminin farklılık göstermesine bağlı olarak çay; siyah, beyaz veya yeşil çay olarak ortaya çıkmaktadır.

Instagram Banner

Çay tüketiminin kardiyovasküler hastalıklara ilişkin riskin belli olmasında önemli bir rol oynadığı, ancak bu risk hesaplaması yapılırken yaşam tarzı faktörlerinin de dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır. Düzenli olarak içilen çayın genellikle kafeinsiz çaydan az da olsa daha iyi etkilere sahip olduğu söylenebilir. Yapılan çalışmalar sonucu, 4 fincan veya daha az çayın kronik hastalıkları önemli derecede korumada yeterli olmadığı görülmüştür. Günde tüketilen 6-10 fincan çayın  kronik hastalıklardaki riski azalttığı gösterilmiştir.

Çay içerisinde bulunan bazı maddelerin sindirim sisteminde demirle çözünmeyen kompleksler oluşturmak suretiyle, demir emilimini kısmen engelleyebileceği, ancak çaya süt veya askorbik asit eklenerek veya demir içeren ilaçları ya da yiyecekleri çayla birlikte tüketmeyerek bu olumsuz etkinin önlenebileceği belirtilmiştir.

Sağlıklı Yaşam Kategorisi Banner

Yeşil ve siyah çay karşılaştırıldığında ise, büyük ölçüde aynı etkiye sahip olduğu görülür. Hipertansiyon üzerindeki koruyucu etkisinin olup olmadığı ile ilgili yapılan çalışmada; günde 120 mL yeşil veya oolong çayı 1 yıldan fazla bir süre ile tüketen kişilerde hipertansiyon riskinin önemli derecede azaldığı görülmüştür. Yeşil çayın ; kanserin her aşamasında etki gösterdiği, kanser hücreleriyle savaştığı bilinmektedir. Yeşil çay içenler, içmeyenlerle karşılaştırıldığında, içenlerin meme kanseri risklerinin daha düşük olduğu görülmüştür. Günde 5 bardaktan fazla yeşil çay içenlerin herhangi bir hastalıktan ölme risklerinin, günde bir fincandan az çay içenlere göre, yüzde 16 daha az olduğu bulunmuştur. Yeşil çaydaki EGCG’in LDL (kötü) kolesterolü azaltıcı etki gösterdiği, kan basıncının düzenlenmesi ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.

Abone Ol 

Refia Güner

İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 4. sınıf öğrencisiyim. Bu alanda takip ettiğim eğitim programları, güncel yayınlar ve yapmış olduğum stajlar ışığında kendimi geliştirmeye ve yenilemeye çalışarak mesleğimi öğrenme ve tamamlama yolundayım. Bu yolda öğrendiklerimi sizlere Specter Medya aracılığıyla aktarmaya çalışacağım.