ÇAYIN SAĞLIĞIMIZA KAZANDIRDIKLARI

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

İlk defa Çin İmparatoru Shen Nung’um bir kaza sonucu kaynayan suya çay yapraklarını düşürmesi sonucu bulunan çay, dünyada sudan sonra en çok tüketilen ikinci içecektir. Dünyanın her tarafında çok sevilerek tüketilen bu içecek Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir. Dünyada temel olarak tüketilen ve ticareti yapılan üç çeşit çay türü vardır ve bunlar oolong çayı, yeşil çay ve siyah çaydır.

Çayın sevilen ve lezzetli bir içecek olması bir yana birçok faydası ve tedavi edici özelliği vardır. Hem yeşil hem siyah çayın içinde antioksidan etkisi gösteren flavonoidler bulunur ve bu sayede çay kronik hastalıklara (kalp ve damar hastalıkları, bazı kanser türleri, tip 2 şeker hastalığı vb.) karşı koruyucu bir içecektir. Ayrıca çayın KKH’ya (koroner kalp hastalıkları) ve diğer hastalıklara iyi geldiği  bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bir çalışmada günlük flavonoid tüketimi 29 mg’dan fazla olan kişilerde kardiyovasküler risk %68’den daha düşük çıkmıştır. Yeşil çay ve siyah çayın normal hücre büyümesini engellemeden kanser hücelerinin çoğalmasını engellediği görülmüştür. Dahası İn vitro çalışmalar özellikle yeşil çayın insanda mide kanserine karşı koruyucu etkisi olduğunu göstermiştir. Çay, sigara ve benzeri gibi akciğer kanseri oluşumunu tetikleyen maddelerin neden olduğu kanserojenler ile de savaşır. Diğer bir yandan yeşil çayın anti-obeziteye ve kilo vermeye yardımcı etkisi olduğu da görülmüştür.

Sağlıklı Yaşam Kategorisi Banner

Her üründe olduğu gibi çayın tüketiminde de bir sınır belirlenmelidir. Kahve, kakao ve kola gibi besinlerde kafein olduğu gibi tükettiğimiz çayda da belli miktarda kafein bulunur. Kafeinin canlandırıcı etkisi olmakla beraber fazla tüketildiğinde uykusuzluk, çarpıntı ve sinir yapılabileceği görülmüştür. Bu sebeple kafeinin günlük tüketim düzeyi 300 mg’ı aşmamalıdır. Bir Fincan (200 ml) siyah çaydaki kafein miktarı 40 mg civarındadır. Yetişkinler için önerilen sıvı tüketiminin 2.5 L’dir ve bu sıvı miktarının yaklaşık 0.9-1.4 L’sinin çaydan alınması önerilmektedir. Son olarak, demir düzeyi düşük olan bireyler yemekle beraber çay tüketmekten kaçınmalıdır ve çay tüketimini yemekten 1 saat sonra yapmak kişilerde demir emiliminin olumsuz etkilerini en aza indirir.

Abone Ol 

Zeynep Melike Çarpar

Liseyi okul birinciliği ile tamamlamıştır. Sağlığın bir bilim dalı olan Beslenme ve Diyetetik Bölümünde,Biruni Üniversitesinde lisans öğrencisidir. 2014-2015 senelerinde lisanslı hentbolculuk yapmıştır. Akademik hayatta araştırmacıdır ve okumayı seven birisidir. Specter Medya platformunda “Sağlıklı Yaşam” alanında içerik üretmektedir.