ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI VE DOĞRU TÜKETİM ŞEKLİ

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

    Çörek otunun bilimsel adı, Nigella Sativa L.’dir. Düğün çiçeğigiller familyasında yer alan, eski zamanlardan beri birçok hastalığının tedavisinde kullanılan tek yıllık, çiçekli bir bitkidir. İçerisindeki en aktif bileşen timokinon olarak kabul edilir. Timokinon, yüksek miktarda antioksidan içerir. Çörek otu, yüksek oranda lif içermektedir. Demir, bakır, çinko, fosfor, kalsiyum mineralleri ve B1, B3 ile B9 vitaminleri için de önemli bir kaynaktır.

     Çörek otu yağı, çörek otu tohumlarından soğuk pres yöntemiyle elde edilir. Antioksidan, antitümöral, antiinflamatuar, antibakteriyel aktivitesinin olduğu ve bağışıklık sistemi üzerine etkileri olduğu bildirilmiştir. Vücutta inflamasyonu azaltır, cilde uygulandığında inflamatuar cilt hastalıklarında rahatlama sağlar. Egzama ve deri hastalıklarında, hastalıklı bölge ovularak kullanılır. En az bir saat bekletilir. Daha sonra sabunla yıkanır ve durulanır. Astım, bronşit gibi solum yolu hastalıklarının tedavisinde kanıtlanmış etkileri bulunmaktadır.

     Yapılan bir çalışmada, tip 2 diyabet hastalarına ilaç tedavilerine ek olarak bir yıl süreyle 2 gram çörek otu tohumu verilmiştir. Çalışmanın sonunda çörek otu alan gruptaki kişilerin açlık kan glukozu ve HbA1c düzeylerinde iyileşmeler görülmüştür. Aynı zamanda çörek otunun gastrik mukozaya ve gastrik ülsere karşı koruyucu etki gösterdiği kanıtlanmıştır. 

     Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Merkezi’nin çörek otu yağı için kullanım miktarı önerileri; yetişkinlerde günde 3 kez 5’er ml, 4-12 yaş arası doz günde 3 kez 2.5 ml, 2-4 yaş arası ise doz günde 3 kez 1’er ml’dir. Çörek otunun siyah tohumlarının, sağlığı korumak ve bağışıklığı güçlendirmek için günde 500 mg- 1 gr kadar üç kez ağız yoluyla alınması tavsiye edilir. Çörek otu tohumu, günlük 25 gramdan fazla miktarlarda kullanılmamalıdır.

     Çörek otu tohumunun veya tohum ekstrelerinin yan etkilerinin veya toksisite oluşturma durumlarının düşük olduğu bildirilmiştir. Bu noktada kullanılan ürünün kaliteli ve güvenilir olmasına dikkat edilmelidir. 

     Hamile ve laktasyon döneminde olan bireylerin kullanımı için kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Düzenli ilaç kullanan bireyler, bir doktora danışarak tüketmelidir. 

Kaynaklar: 

  • IŞIK S., Türkiye’de Yetiştirilen Çörek Otu (Nigella Sativa L.) Tohumlarina Ön Uygulama (Priming) Ve Biyoteknolojik Yöntemler Uygulayarak Standardize Çörek Otu Yağinin Elde Edilmesi, Ankara Üniversitesi, Biyoteknoloji Enstitüsü, Temel Biyoteknoloji, Doktora Tezi, Ocak 2018. 
  • ULUS C., KAYA P., TAŞÇI B., Çörek Otu Tohumunun Kimyasal Bileşimi ve İnsan Sağlığındaki Yeri, Samsun Sağ Bil Der, 2018; 3(1): 25-29
  • Koyu E., Diyabette Kullanılan Bitkisel Desteklerin Etkinliği ve Güvenilirliği, Bes Diy Derg 2019;47(Özel Sayı):110-117
  • Çörekotu (nigella sativa l.) Yağı, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Merkezi. Erişim Adresi: http://bitem.bezmialem.edu.tr/PublishingImages/corekotu-yag.pdf  

Abone Ol 

Refia Güner

İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 4. sınıf öğrencisiyim. Bu alanda takip ettiğim eğitim programları, güncel yayınlar ve yapmış olduğum stajlar ışığında kendimi geliştirmeye ve yenilemeye çalışarak mesleğimi öğrenme ve tamamlama yolundayım. Bu yolda öğrendiklerimi sizlere Specter Medya aracılığıyla aktarmaya çalışacağım.