DEMİR MİNERALİ

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 1 Dakika ∎

Demir, oksijenin vücutta taşınmasında rol alır. Demir minerali; bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklardan korur, çocukların büyüme ve gelişiminde oldukça etkilidir.

Yeterli demir minerali alınmaz ise demir eksikliği görülür. Demir eksikliğinde; halsizlik, baş dönmesi, sinir, nefes darlığı, baş ağrısı gibi belirtiler görülebilir.

Demir eksikliğini; demiri bol içeren gıdaları yeterince tüketerek veya demir takviyesi alarak en aza indirebiliriz. Demir minerali açısından zengin besinlere bakıldığında; tahıllar, kırmızı et, yumurta, karaciğer, brokoli, patates, badem, şeftali, kuru üzüm örnek olarak verilebilir.

Demir gereksinimi; çocuklar ve erkeklerde 10 mg/gün iken; kadınlar, emziren anneler ve ergenlerde 18 mg/gündür. Gebelik döneminde gereksinim arttığı için 27 mg/gün alınmalıdır.

Demir eksikliğinin birden fazla sebebi olabilir; çay tüketiminin fazla olması, gebelik, çoklu doğum, kahve tüketimi, emzirme dönemi, çocukların büyüme gelişme dönemleri, vejetaryenlik eksiklik sebepleri olarak sayılabilir. Demir eksikliği sonucunda ‘demir eksikliği anemisi’ denilen kansızlığa yol açabilir.

Bazı yiyecek ve içecekler demir emilimini azaltarak eksikliği tetikleyebilir. Bunlar ; kahve, siyah çay, kepekli tahıllar, yağlı tohumlar, soya ve kazeindir. Bu yiyecek ve içecekler mümkün olduğu kadar demir içeren gıdalarla birlikte tüketilmelidir.

Demir minerali; protein sentezi, enzim üretimi ve aktivitesi için gereklidir. Ayrıca hücrelere oksijen taşımada görevlidir. Böylece kendimizi daha dinç hissederiz ve bilişsel fonksiyonlarımız güçlenir.

Sağlıklı Yaşam Kategorisi Banner
Abone Ol 

Fatma Nur Can

İstanbul Kültür Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Specter Medya’da “Sağlıklı Yaşam” başlığı altında yazılarıma erişebilirsiniz. Aynı zamanda bölümümle ilgili bilgiler, sağlıklı tarifler paylaştığım ve meslektaşlarımla iletişim kurduğum instagram.com/nutritiondiary__/ adresinden bana ulaşabilirsiniz.