DÖNÜŞEN DÜNYADA – SİYASET BİLİMİ

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

     Merhaba, ben Ömer Bolukçu. Işık Üniversitesi Siyaset Bilimi son sınıf öğrencisiyim. Akademik eğitimimi %100 İngilizce olarak almaktayım. Bu yazımda sizlere dilim döndüğünce siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi şeklinde farklı farklı varyasyonları olan iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin idari bilimler kısmını anlatacağım. Siyaset benim çocukluk hayalimdi. Hedefim en başından beri buydu. Aslında bir nevi hayallerimden bir tanesini başardım diyebilirim. Bu üç programın çok basit bir şekilde güç, otorite ve meşruiyet kavramları üzerine kurulduğunu; adalet, devlet, demokrasi, siyasi partiler gibi fikir ve kurumları incelediğini söyleyebilirim. İstisnai durumlar hariç yukarıda bahsettiğim üç bölüm de iki yıl boyunca havuz (ortak) dersler verirler. İlerleyen yıllarda öğrencinin spesifik olarak uzmanlaşmak istediği alanda seçmeli dersler alarak mezun olduğu eğitim modelini benimserler.  

     Tercih döneminde özel ders aldığım matematik hocam benim en büyük destekçimdi. Çevremden siyaset bilimi okumamam için baskı aldım ancak baskılara boyun eğmek yerine hayallerimin peşinden gittim. Fikir alışverişi mutlaka yapılması gerekir ancak üniversite ve bölüm seçerken en önemli parametre sizin o okulu veya bölümü ne kadar istediğinizdir. 

     Bu bölümü seçmek isteyenler için en önemli karakter özelliği konuşmayı seviyor olmak olmalı. Çünkü hayatınız boyunca anlatacaksınız. Ailenize, arkadaşlarınıza, içerisinde bulunduğunuz kurum veya kuruluşlara, hocalarınıza, sokaktaki yabancıya. Size soracaklar ve siz anlatacaksınız. Kendinizi iyi ifade edip tatmin edici bilgiye sahip olmanız gerekecek. Dünya veya ülke gündeminde bir şey olduğu zaman önce sizin fikriniz, yorumunuz sorulacak. Şu da var ki tarih tekerrürden ibarettir. Sizin bir dost meclisinde otururken yorumunuz istenen konu başka bir zamanda başka bir yerde meydana gelmiş olabilir. Bu yüzden de okumaktan keyif alıyor olmalısınız. İdeoloji kitapları, biyografiler, manifestolar, tarih kitapları, felsefe kitapları… Bu tarz kitapları okumaktan keyif alıyorsanız, bu bölümleri okuyormuş gibi değil de geçmişi öğrenip geleceğe ışık tutuyormuş gibi hissedeceksiniz. 

     Bu bölümü okuyor olmak, bana sahip olduğum dünya görüşünü kazandırdı. Fikir sahibi oldum, bu demek oluyor ki artık bir bireyim. Ve bu sahip olduğum görüşün köklerini biliyorum. Nerden doğdu, kimin eseri, hangi fikirle çatıştı, eksikleri neler, karşıt görüşlerinin kuvvetli olduğu yanlar nedir? Bunları bu bölümleri okumadan da yapabilir misiniz? Elbette, ancak siyaset her ne kadar kamera önünde yapılan bir aksiyon olsa da işin mutfağından çıkıp siyaset yapıyor olmak sizi hep bir adım önde tutacak.  

Abone Ol 

Ömer Bolukçu

21 yaşındayım ve Işık Üniversitesi Siyaset Bilimi 3. Sınıf öğrencisiyim. Lisans eğitimimin yanı sıra Alman bir şirketin Türkiye ayağında veri analistliği yapıyorum. Specter Medya bünyesinde ülkemizi ve dünyamızı ilgilendiren politik meseleler hakkında içerik üretmekteyim. Projenin daha fikir aşamasında olduğu günden beri bu ailenin bir parçasıyım ve hayallerimi gerçekleştirmek için çalışmalarıma devam etmekteyim.