EY AMERİKA BU NASIL DEMOKRASİ?

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 1 Dakika ∎

NELER YAŞANDI?

ABD’de başkanlık seçim sonuçlarının onaylanacağı kongre binası Donald Trump destekçileri tarafından basıldı. Kongre binasının camları kırıldı. Protestocular bina içerisinde bulunan güvenlik güçlerine karşı hain diye bağırdığı kayıtlara geçti. Güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz kullanarak protestocuları dağıtmaya çalıştı. Çıkan olaylarda bir kadın göstericinin silahla yaralandığı ve hastane olduğu CNN muhabiri tarafından açıklandı.

LİDERLER NE DEDİ?

Donald Trump sosyal medyadan “biz kânun partisiyiz lütfen sakin kalalım.” ifadelerini kullandı. ABD’nin yeni başkanı Biden yaptığı basın toplantısında “Demokrasimiz tehlike de Trump’ın sorumluluk alması gerekiyor.” İfadelerini kullandı. Washington DC belediye başkanı Muriel Bowser 6 Ocak saat 18:00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini açıkladı.

TÜRKİYE’DEN AÇIKLAMA

Türkiye Cumhuriyeti Dış işleri Bakanlığı yaptığı açıklama da ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz. ABD’deki vatandaşlarımızın kalabalık mekânlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz”  açıklamasını yaptı. Amerika’da yaşanan bu olayların etkisinin günlerce konuşulacağını düşünüyoruz ve ABD’de yaşanan iç gelişmeleri endişe ile takip ediyoruz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.