FANATİK TARİH

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

Günümüzde her alana sirayet eden fanatizm tarihi de kuşatıyor. Takım tutar gibi tutulan liderler ve devletler insanları birbirine düşürüyor. Kimisi kendi ideolojik saikleriyle alternatif bir tarih yazmaya kalkarken kimisi kendi tarihiyle yüzleşmeye cesaret edemeyip kendi doğrularına sıkı sıkıya sarılıyor. Oturduğu yerden ahkam kesip 21.yüzyıl dinamikleriyle önceki yüzyılları değerlendirmekten çekinmeyenler taraflı ve doğruluğu sorgulanır yorumlar ortaya çıkmasına sebep oluyor. Tüm bunlar ve daha fazlası tarihimizi korkunç bir erozyona uğratıyor.

Bugünü anlayıp geleceğe rota çizmek istiyorsak öncelikle tarihimizi iyi anlayıp onu aktarabilmemiz gerekiyor. Çünkü alternatif bir tarih oluşturmaya çalışanlara fırsat vermemiz durumunda geçmişi değiştirmekle kalmaz geleceği de tehlikeye atmış oluruz. Bu kadar emin konuşuyorum çünkü günümüz panoraması ortada. Osmanlı ve Cumhuriyet tarihleri birbirleri ile kutuplaşmaya başladı. Bir bütünün parçaları olan iki tarih ayrışıyor. İkisi de bizim olan iki tarih birbirleri karşısında ötekileşiyor. Bunun en temel sebebi fanatik düşüncelerle hareket edenlerin tarihi adeta “seçerek” analiz etmeleri ve oluşan farklı anlamları “doğru” olarak dayatmaları. Mahalle kahvesi sohbeti kıvamındaki bu tarih git gide kendine yer buluyor.

Öncelikle tarih bir propaganda aracı değildir. Tarih sizin “sevdiğiniz” liderin yanlışlarına (!) torpil geçerek ört pas edemez. Tarihte liderler ve devletler yalnızca iyi veya yalnızca kötü değildir. Tarihte sebepler sonuçları sonuçlar da sebepleri doğurur ve bu zincirlerden herhangi birini “keyfince” kıran kişi tarihi bozmuş olur. Tarih bugünün gözlükleriyle net görülemeyecek kadar uzaktadır.  Madalyonun iki yüzü vardır ve her şey zıttıyla var olur.

Fanatikler genelde bunları kabul etmez. Onların savundukları sadece iyi ve sadece doğru olandır. Yanlışları ve zalimlikleri yoktur. Onlara göre bugüne bakarak dün anlaşılabilir ve bu absürt değildir. Bugün yapılan neden 100 sene önce yapılmamıştır? Veya 100 sene önce yapılan neden yapılmıştır? Çok ayıp onlara…

Sevgili fanatiklerimize bununla ilgili kısa bir not: Bugünün yargıları dün geçerli değildi. Dünün yargıları da bugün “değişti”.

Tarihi fanatizme kurban edip gerekli dersleri çıkaramazsak gelecek tarihi biz değil,alternatif tarihi yazanlar kendi çıkarları doğrultusunda yazacaklar. Bu yüzden tarihi objektif ve satır aralarını atlamadan analiz edebilmeliyiz ki yarına yön verelim. Yön verelim ki geçmişin bahtsızlıkları yerine geleceğin zaferlerini koyabilelim. Zaferleri koyabilelim ki muasır medeniyetler seviyesini belirleyen eşiğin ta kendisi olabilelim!


Tüm tarih içeriklerimizden anında haberdar olmak için bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Yiğit Çolak

Ben Yiğit Çolak. 20 yaşındayım. Ortaokulda kompozisyon yarışmalarında ilçe ve il birincilikleri elde ettim. İstanbul Üsküdar Lisesi’nden mezun oldum ve ilk senemde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümüne yerleştim. Bir sene okuduktan sonra ayrıldım, üniversite sınavına tekrar hazırlandım. Şu an Farklı Konsept ve Specter Medya’da yazıyorum.