GAZETECİ İÇİN OBJEKTİF OLMAK İMKANSIZ MI?

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

 Bir gazeteci için “objektif olmak” en önemli unsurdur. Ama bu göründüğü kadar kolay bir şey değildir. Fakat bir gazeteci için ne kadar zorlayıcı olursa olsun, bunu yapmaya çabalamak ve başarmak zorundadır.

     Tarafsız olmak kelime itibariyle basit görünse de en basit haliyle bile bizim ülkemizde kolay değildir. Gazeteci siyasi olarak taraf tutmaz ve her zaman gözünü gerçeğe dikerek, tarafsız olarak en yalın haliyle haberi okuyuculara ulaştırır. Gazetecinin bir habere objektif yaklaşabilmesi için tarafsız olması şarttır. Bunu gerçekleştirmek için çalışırken gazeteciyi etkileyen ve haberin gerçekliğinden onu uzaklaştıran bir sürü etken vardır. Bunlardan birisi de o haberi yazdıktan sonra gazetecinin işine son verilip verilmeyeceğidir. Çünkü öyle bir haber yazarsınız ki ucu çok kişiye dokunur. 

     Gazeteci ince eleyip sık dokumak zorundadır. Şayet haberi haber müdürleri başta olmak üzere editörlere kadar herkes sahiplenir ve gazetecinin arkasında dururlarsa, o zaman gazeteci daha sağlam ve tarafsız haber yapabilir. Bu anlamda gazetecinin daha yansız haber yapması için çalıştığı kurumun onu yaptığı haberlerde desteklemesi çok önemli bir unsurdur. Yoksa gazetecinin baskı altında kaldığı birçok etmen karşısında tarafsızlığa ulaşması imkânsız hâle gelir.

     Objektiflik en zor ulaşılan değerdir. Çünkü gazetecinin doğumundan itibaren yaşadığı her şey kimliğinin oluşmasında etkilidir. Öncelikle bir insan olarak bile objektif olmak mümkün değildir. Yaşadıklarını haberine, diline, davranışlarına yansıtır. Yaşadığımız ülkeyi de bu denkleme eklersek, genel olarak baktığımızda gerçekten objektif olmak çok zordur. İşte bunun için gazetecinin kişiliğinden, duygularından sıyrılarak habere en çıplak gözle bakmaya çalışması birçok kez işi içinden çıkılamaz hâle getirir. Gazeteci, işini yaparken baskı durumunu iyi yönetmeli ve gerçeğe nasıl ulaşacağını ve onu en doğru şekilde nasıl aktaracağını bilmelidir. Bu da gazetecinin yıllarını alabilecek bir süreçtir.

     Özetle, insan olmak bile gazeteciyi etkileyen bir etmendir. Duygularını, maruz kaldığı baskıları ve gazetecilik yaptığı ülkenin şartlarını iyi yönetebilirse; yüzde yüz objektif olmak mümkün olmasa bile, en azından yanlı haber yapmaz ve o haberi en gerçek haliyle okuyuculara aktarabilir.

Abone Ol 

Dilara Kurt

1996 İzmit doğumluyum.Aslen babam Erzurum, annem Bayburtlu. İlkokulu General Edip Bayoğlu İlköğretim Okulunda okudum. Liseyi Mustafa Kemal Lisesinde tamamladım. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. Okulun haber ajansında birkaç haber yazdım. Diksiyon, İngilizce ve Bilgisayar kurslarına gittim. Amatör olarak koşu yapıyorum ve bunun yanında kitap okumayı, fotoğraf çekmeyiseviyorum. Yakın bir tarihte bir haber ajansında işe başlamayı düşünüyorum.