GAZETECİLİK NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

     Gazeteciliğin zorluğundan bahsetmenin yanında, öneminin konuşulmasının da gerekli olduğuna karar verdim. Çünkü o kadar önemli bir meslek ki, yokluğu hâlinde insanlar çevrelerinden haber alamazlardı ve dünyada neler olup bittiği hakkında bu kadar ayrıntılı bilgi sahibi olamazlardı.

     Habercilik, dünyanın neresinde olursanız olun önemlidir. Çünkü size dünyanın diğer ucunda olan gelişmeler hakkında bilgi verir. En yakınınızda, kendi ülkenizde olan gelişmelere en hızlı şekilde ulaşabilme şansını size gazeteciler verir. Mesleğin zorluğu, onun önemli olması konusunda rol oynar, önemini zorluğundan alır. Mesleğin ana kahramanları olan gazeteciler, sabah akşam demeden dişlerini tırnaklarına takarak uğraşırlar, haber peşinde koşarlar ve ortaya bir ürün çıkartmak için çok emek verirler. 

     Bu mesleğin içinde yer almak öyle kolay değildir. Eğer hayatınızı adamayacaksanız bu meslekte kendinize yer bulamayabilirsiniz. Hatta evli olmamanız gazete ajanslarının işlerine gelir çünkü bütün var olan potansiyelinizi işinize harcamanız gerekir. Evliyseniz ailenize vakit ayıramayabilirsiniz. Hayatınız haber peşinden koşmakla geçer. Bu iş öyle bir tutkudur ki hem vazgeçmek hem kalmak üzerinde ince bir çizgide var eder sizi. Vazgeçemezsiniz eğer gazeteciliğe bir kere bulaştıysanız. İşin tutkusu çok fazladır. Haberden geldikten sonra üzerinizde hem yorgunluk hem haz oluşur. Arkadaşlarınızla ve ailenizle zaman geçirmemek sizi çok fazla etkilemez çünkü iş her şeyiniz olmuştur bir kere.  

     Bu meslekte psikolojik sağlamlık önemlidir çünkü yolda karşılaşılan zorluklar sizi yıldırmamalıdır ki devam edebilesiniz. Habere çıkacağınız bu yolculukta neler olabileceğini kestiremezsiniz. Kendinizi bombaların arasında da bulabilirsiniz. İnsanlığınız ve gazeteci yönünüzün bir araya geldiğini hissedersiniz, hem insan kalmak hem gazeteci olmak çok zordur. Ama yine de insan kalmak her şeyden daha önemlidir. Bir olay anının şöyle gerçekleştiğini hayal edelim: mesela adam uçurumun kenarında ve uçurumdan atlayacak, siz o adamı haber yapan taraf mı olmak istersiniz yoksa adama yardım etmek mi istersiniz? İşte burada insanlık ve merhamet girer devreye, vicdan girer. Hem insan hem gazeteci olmak zorundasınızdır. Ama insan olmak daha önemlidir gazeteci olmaktan. Gazetecilik sizi merhametsiz biri yapmamalı. Kesinlikle soğukkanlı olmasınız, merhametsiz değil.

     Sonuç olarak gazetecilik mesleğinin önemli olmasının nedenlerine, zorluğuyla da ilişki kurarak şöyle bir göz attık sizinle. Bu meslek çok fazla uykusuzluk, emek ve çalışmak ister. Bütün bunlarla beraber, umarım gazetecilik yapayım derken insan olmayı ve kalabilmeyi de unutmayız.

Twitter Banner - Specter Medya

Abone Ol 

Dilara Kurt

1996 İzmit doğumluyum.Aslen babam Erzurum, annem Bayburtlu. İlkokulu General Edip Bayoğlu İlköğretim Okulunda okudum. Liseyi Mustafa Kemal Lisesinde tamamladım. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. Okulun haber ajansında birkaç haber yazdım. Diksiyon, İngilizce ve Bilgisayar kurslarına gittim. Amatör olarak koşu yapıyorum ve bunun yanında kitap okumayı, fotoğraf çekmeyiseviyorum. Yakın bir tarihte bir haber ajansında işe başlamayı düşünüyorum.