GEBELİK VE LAKTASYON DÖNEMİ

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 1 Dakika ∎

Kadınlar için doğal, fizyolojik bir süreç olan gebelik ve laktasyonu (emzirme) etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Annenin yaşı (adolesan ve 35 yaş üstü gebelikler), gebelik sayısı/çoğul gebelikler, son iki gebelik arasındaki süre, kronik hastalıklar, ilaç kullanımı, genetik yapı ve beslenme başlıca faktörlerdendir.

Gebelik ve laktasyon dönemindeki maternal beslenme ile bebek sağlığı arasında önemli bir ilişki bulunmaktadır. Bilimsel çalışmalar, gebelik ve emziklik döneminde annelerin yeterli ve dengeli beslenmesinin, hem kendi sağlığının uzun süre korunabilmesinde hem de bebeğin sağlıklı doğması ve gelişmesinde etkin olduğunu göstermektedir. 

Gebelik süresince yetersiz beslenme ile ilişkili olarak düşük doğum ağırlıklı bebeklerde (<2500g), nöral tüp defektleri ve demir yetersizliği anemisi gibi gelişimsel bozukluklar görülebilmektedir.

Besin GruplarıMiktar
Süt, yoğurt2-3 su bardağı (400-600mL)
Peynir2 dilim (60g)
Et, tavuk, balık3-4 porsiyon
Yumurta, kuru baklagiller1 porsiyon
Taze sebze ve meyveler5-7 porsiyon
Tahıllar3-7 porsiyon
Gebe Kadınlar İçin Gerekli Günlük Besin Tüketim Miktarları

Emzirme, bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun beslenme yöntemidir. Anne ile bebeğin sağlığı üzerinde biyolojik ve psikolojik etkiye sahiptir. Emzirme sırasındaki enerji ve besin ögeleri ihtiyacı, gebelikte olduğundan daha fazladır.

Gebelik ve laktasyon döneminde, artan enerji ve besin ögeleri gereksinimlerinin takibi için bir diyetisyene başvurmakta fayda olacaktır.

Abone Ol 

Fatma Nur Can

İstanbul Kültür Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Specter Medya’da “Sağlıklı Yaşam” başlığı altında yazılarıma erişebilirsiniz. Aynı zamanda bölümümle ilgili bilgiler, sağlıklı tarifler paylaştığım ve meslektaşlarımla iletişim kurduğum instagram.com/nutritiondiary__/ adresinden bana ulaşabilirsiniz.