GERÇEKÜSTÜ BİR FİLM: BİR ENDÜLÜS KÖPEĞİ

▫ Tahmini okuma süresi: 2 dakika ▫

Sinema tarihinin ilk sürrealist film özelliğini taşıyan Bir Endülüs Köpeği (Un Chien Andalou), 1929 yılında Luis Bunuel ve Salvador Dali birlikteliğinden doğmuş 16 dakikalık kısa bir filmdir. Bunuel ve Dali’ nin gördüğü rüyalardan oluşan film, o zamana kadarki sinema anlayışının kalıplarını kırıp çığır aşmasına önayak olmuştur.

Film, anlamlı ve mantıklı bir kompozisyondan kaçınarak soyut anlatıyı temel almaktadır. Bunuel ve Dali düşlerinin, bilinçaltına açılan kapının dışavurumculuğun yansıması olarak aktarılan filmdeki görüntüler, imgelerin ötesinde bir başkalaşım geçirerek duyulara temas etmektedir. Karmaşık ve anlamsız görüntülerden oluşsa da filmde yaratılan gerçeküstü atmosfer seyircinin zihninde çağrışım oluşturmakta ama bütünsel bir yaklaşım yaratmaktan kaçınmaktadır. Kesilen göz, kopmuş el, avuçtan çıkan karıncalar; bir adamın ikiye bölünmüş bir piyano, ölü eşek ve iki rahibi sırtından çekmeye çalışması gibi yoğun metaforlarla örülü film; din, şiddet, kural, cinsellik, tek tipleştirme, çürüme, yozlaşma anlamlarını, sunduğu imgelerin içinde üretmektedir.

Gerçeküstücülük imbiğinden süzülen Bir Endülüs Köpeği filmi, bir hafta kısa sürede yazılan senaryosu ile psişik sınırlarda gezinerek, akla aykırı düşünceleri alışılmışın dışında kapalı bir anlatım benimseyerek seyirciye sunarken sanatsal bir zevk yaşatmaktadır. Film, rüyaların içindeki gerçeklikten beslenmekle birlikte toplumsal normların sürrealist sanat disiplinleri içinde kendini sorgularken ifade etmesine yol açmaktadır.

Instagram Banner

Gösterildiği dönemde oldukça beğeni topladığı kadar tepkide toplayan Bir Endülüs Köpeği, yıllardır en çok izlenen kısa film olma özelliğini taşıyor.  Yıllardır üzerine binlerce yazı yazılıp tartışılan bu sessiz film, aynı zamanda deneysel sinemanın da ilk örneği. Freud bu filmi izlese ne tepki verirdi acaba, merakını içimizden atamamıza neden olan Bir Endülüs Köpeği filmini aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Bir Endülüs Köpeği

Tüm Sanat içeriklerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Avatar

Semiha Karagöz

Milenyumda doğdu. Hukuk fakültesi öğrencisi. Büyülü gerçekliği arar. Merak eder, okur, izler.