GLUTEN VE ÇÖLYAK HASTALIĞI

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

Gluten, buğday, çavdar ve arpa gibi tahılların içinde bulunan ve batı ülkelerinin çoğunda günlük diyette tüketilen bir protein türüdür.

Gıda sanayisinde ekmek yapımında hamura elastiklik vermek için kullanılır. Ayrıca gluten tüketimi birçok hastalığın nedenidir. Bu hastalıklardan en sık rastlananı çölyak hastalığıdır.

Çölyak hastalığı glutenin tetiklediği kronik bir ince bağırsak hastalığıdır. Gluten içeren ürünler tüketildiğide veya kullanıldığında bağırsak yapısının bozulması ile ortaya çıkar. Gluten nedenli bu hastalık, yetişkinler ve çocuklar dahil olmak üzere her yaşta ortaya çıkabilir.

Çölyak hastalığının birçok semptompları vardır bunlardan en yaygın olanları davranışsal olarak dikkat eksikliği, sinirlilik, huzursuzluk gibi bozukluklardır. Fiziki olarak kilo kaybına da sebep olur. Sindirim sistemi belirtileri ise kronik ishal, karın ağrısı, kusma ve kabızlıktır. Bu hastalığın teşhis kısmında en güvenilir yöntem ince bağırsak biyopsisidir. Tedavi aşamasında “ glutensiz diyet ” uygulanır.

Sağlıklı Yaşam Kategorisi Banner

Bu diyette gluten içeren ürünler günlük diyetten çıkarılır ve yerine glutensiz gıdalar konur. Çölyak hastaları, dondurma, soslar, patates cipsi, işlenmiş et ürünleri, buğday, arpa, çavdar, un ve unlu mamüller, malt vb. gluten içeren gıdalar tüketmemelidir,bu ürünler hastanın diyetinden çıkarılmalıdır. Günlük hayatta kullanılan diş macunu, ruj, posta pulları, gargara da gluten içerebilir. Pirinç, mısır, kara buğday, sebze­, meyve kurubaklagiller, çay ve ıhlamur çölyak hastalarının güvenle tüketebileceği gıdalar arasındadır.

Kişilerde glutenin tüketimi ile ilgili bir rahatsızlık görülmediği halde glutensiz diyet uygulamak sağlığa faydalı mıdır ?

Glutensiz ürünler kullanmak dünya üzerinde popülerlik kazanmıştır. Popüler inancın aksine glutensiz diyet, gluten bozukluğu olmayanlar için daha sağlıklı değildir. Glutensiz ürünlerin üretimi ve tüketimi artsada  glutensiz diyetin kilo kaybı ve sağlığa yardımcı olacağına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Glutensiz diyet yüksek yağ ve kaloriye sahiptir. Bu diyet B12 vitamini, demir ve folat bakımından düşüktür.

Bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak ister misiniz? Aşağıdaki linklerden bu konu ile alakalı detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla…

Kaynak:


Tüm Sağlıklı Yaşam içeriklerimizden anında haberdar olmak için bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Zeynep Melike Çarpar

Liseyi okul birinciliği ile tamamlamıştır. Sağlığın bir bilim dalı olan Beslenme ve Diyetetik Bölümünde,Biruni Üniversitesinde lisans öğrencisidir. 2014-2015 senelerinde lisanslı hentbolculuk yapmıştır. Akademik hayatta araştırmacıdır ve okumayı seven birisidir. Specter Medya platformunda “Sağlıklı Yaşam” alanında içerik üretmektedir.