HEZİMET

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakika ∎

“ Dünyanın en cahil insanı aynı şeyi defalarca yapıp farklı bir sonuç bekleyendir. Bu futbol için de geçerli, özellikle iki üç senedir Beşiktaş için”

   Perşembe gecesi penaltılarda yenebileceğin bir takım olan Rio Ave’ye elenmişsin, mental olarak bitik durumdasın ve 72 saat dolmadan Konya deplasmanına gidiyorsun…


  Yöneticilik sadece transfer başarısı ile ölçülmez. Yönetici, takımın her ihtiyacına anlık olarak müdahale etme yeteneğine sahip olmalıdır. Maçın pazartesi akşamına alınması sağlanamaz mıydı? Hangi yöneticiye sorarsanız sorun bunu düşünmemişlerdir. Şampiyon olmak istiyorsanız küçük detayları gözden kaçırmamanız gerekir. Şampiyon olmak için bir başka kural, transferlerin zamanında yetişmesidir. Beşiktaş bu maça kadar forvet, sağbek ve bana göre stoper eksikliği yaşayarak maçlarını oynadı. Transferin bitmesine günler var artık, Beşiktaş yönetimi bir şeyler yapmak zorunda.

   Saha dışı olaylar ne kadar olumsuz olsa da Beşiktaş gibi büyük kulüplerin bunu saha içine en az seviyede yansıtması gerekir. Beşiktaş Konya’da bunu yapamadı. 

   Maçın başından beri oyuncuların saha içinde dizilimi, birbirleriyle olan paslaşmaları, adam paylaşımları o kadar tuhaftı ki inanın bu maçın böyle bir sonuç ile biteceğini tahmin etmiştim. Beşiktaş ilk yarı %64 oranıyla topa sahip oldu ama bir tane kayda değer atağı yok. Konya ise ilk golü tamamen Beşiktaş savunmasının ağır davranması sonucu takip işi ile buldu. O dakikadan sonra zaten takımın olmayan motivasyon ve hırsını ilk yarı sonuna kadar göremedik.      

   İlk yarıda Beşiktaş çok kötüydü, evet kabul ediyorum ama hakem de yine adil olmamak için büyük çaba sarf etti. Ben hakemlerin iyi niyetine falan inanmıyorum artık, tamamen art niyet ile adalet kaygısı gütmeden kararları veriyorlar. Nitekim Konyaspor’un oyuncusuna ikinci sarı kartı veremedi, bakın vermedi değil veremedi.

   İkinci yarı Aboubakar ve Töre hamleleriyle takım resmen kalite atlamış gibiydi. Aboubakar attı attırdı ama ofsayt gerekçesiyle golleri iptal edildi. Aboubakar’a sakat diyenler, iş yapmaz diyenler umarım utanmışlardır. Bu iki oyuncu ne kadar oyunu harekete geçirse de savunmanın fahiş hataları maçı tamamen Konya lehine çevirdi. Transfer döneminin konuşulan ismi Vida âdeta 4-1’lik skorun mimarı, tamamen fahiş üç hata ve gol. Bu tarz bir oyuncu için affedilemez ve sorgulanması gereken hatalar. Beşiktaş mali açıdan rahatlamaya çalışıyor ve takımda en çok maaşı alan kişinin bu hataları yapmaya hakkı yok.

   Saha içinde bekleneni veremeyen bir diğer isim ise Ljaic. Beşiktaş  bu adamın keyfini bekleyemez. Performansını bir an önce yükseltmek zorunda, aksi takdirde yedek kulübesine doğru yol alabilir. Bu kadar oyuncuları konuştuk fakat bu maçın bana göre en büyük sorumlusu Sergen Yalçın. Sergen Hoca’nın futbol mantığı biraz garip, kazanayım da nasıl oynadığım pek de önemli değil kafasında ama bu büyük takımlarda iş yapmaz. Çünkü büyük takımların bir oyun mantalitesi vardır. Sergen Yalçın’ın bunu anlayıp takımı oyun olarak hazırlaması lazım.

   Son olarak kimse ligin üçüncü haftasında şampiyonluk yarışına havlu atmaz, hele ki lig 21 takımlı ise…

Abone Ol 

Fatih Davut Ejder

8 Ocak 2000’de doğdu. Küçüklüğünden beri bir şeyleri anlatmaya ve sunmaya meraklı, Hukuk Fakültesi öğrencisi, aynı zamanda da açıktan Sosyoloji Bölümü okumakta. Beşiktaş semtini çok seviyor ve hâlinden anlayacağınız sıkı bir Beşiktaşlı.