GÜNEŞ: İDEAL ENERJİ KAYNAĞI

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika ∎

Güneş Enerjisi Kullanımı

Bu yazı bir yenilenebilir enerji kaynağı olan Güneş enerjisinin tanımını, oluşumunu ve ülkelerin bu enerji türü ile ilişkisinin kıyasını içermektedir. Yazıda sayısal değerler oldukça fazla, bunun sebebi az veya çok gibi miktar belirten büyüklüklerin yeterince açıklayıcı ve net bir cevap vermemesi. Şimdi, Güneş enerjisinden bahsedelim ve biraz da olsa bilinçlenelim.

Güneş enerjisi nedir ve nasıl kullanılır sorularının cevaplarını vererek başlıyorum. Güneş enerjisi, Güneş ışığından enerji elde edilmesine dayalı bir teknolojidir. Güneş’in yaydığı ve Dünya’ya da ulaşan enerji, Güneş’in çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışınım enerjisidir. Hemen değineyim: nükleer füzyon olarak da kullanılan bu terim, hafif atom çekirdeklerinin, nükleer reaksiyon (tepkime) sonucunda dışarıya enerji açığa çıkararak daha ağır çekirdekli başka bir elemente dönüşmesi olayıdır. Bu enerjinin Dünya’ya gelen küçük bir bölümü dahi insanlığın mevcut enerji tüketiminden kat kat fazladır. Evet, şimdi yazının geri kalanında Güneş enerjisinin yeteri kadar kullanılmamasından kaynaklanan bir tartışma konusundan bahsedeceğim.

Marmara Bölgesi ve Almanya Karşılaştırması

   Marmara Bölgesinin güneşlenme oranının Almanya’dan daha iyi olmasına rağmen, neden ülkemizde bu kaynaktan yeterince elektrik enerjisi üretilmemektedir? Bu ilginç durumun nedenini herkes merak etmiştir. Konuyla ilgili olarak; Güneş enerjisinin potansiyeli hakkında yapılan bir konuşmada[1] şu ifadeler kullanılmıştır:

“Toplam güneşlenme süresi günlük 7.5 saati, yılda ise 2.741 saati bulan Türkiye; güneş enerjisi üretim potansiyeli açısından en şanslı ülkeler arasında yer alıyor. Almanya’da ise yıllık güneşlenme süresi ortalama 1600 saat. Almanya’da 1 MW’lık bir GES, yılda ortalama 994000 kWh elektrik üretiyor ve Almanya’nın kurulu gücü yaklaşık 46 bin MW’ı civarında. Türkiye’de ise; 1 MW’lık bir GES, yılda ortalama 1540000 kWh elektrik üretiyor, fakat buna rağmen Türkiye’nin kurulu gücü 5 bin MW’ın biraz üzerinde. 2018 yılı için Türkiye 5 bin MW güneş kurulu gücü ile 7.7 TWh’lik elektrik üretimi gerçekleştirirken; Almanya ise 46 bin MW güneş kurulu gücü ile 45.7 TWh’lik üretime ulaşmış durumda. Yani Almanya, daha az güneş almasına rağmen Türkiye’ye kıyasla daha fazla güneşten elektrik üretiyor.”

Aşağıdaki harita[2], illere ve bölgelere göre Türkiye’nin güneşlenme oranlarını bize gösteriyor:

Ve yine aynı konuşmanın devamında şu sözler geçiyor: “Güneşlenme süresi açısından İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz oldukça şanslı. Kuzey ve Kuzeydoğu için biraz daha şanssız diyoruz ama bugün 46 bin MW güneş santrali kuran Almanya’nın en iyi yeri, bizim Karadeniz bölgemizden daha kötü. Güneş bakımından en şanssız olarak addettiğimiz Karadeniz de dâhil olmak üzere, Türkiye’nin her köşesinde değerlendirilmeyi bekleyen büyük bir potansiyel var.” Ve açıklamasını şöyle tamamlıyor: “Almanya, Japonya, Çin gibi ülkeler güneş enerjisini destekliyor ve doğalgaz/petrol gibi fosil kaynaklara olan talebi giderek azaltıyor. Çünkü fosil kaynaklar iklim değişikliği ve çevresel kirlenmenin birincil sebepleri arasında. Üstelik yeraltından çıkarması masraflı ve sürdürülebilirliği de yok. Bunun farkına varan gelişmiş ülkeler, yenilenebilir enerjiye destek veriyor.

Mesela Almanya kendi kaynaklarından elde ettiği yenilenebilir enerjiyi geliştirmek için çok ciddi çaba sarf etti, teşvikler verdi, enstitüler kurdu. Devlet de piyasa fiyatı aslında 10 Euro cent olan elektriği 50 Euro cent’ten satın alarak sübvansiyon yaptı. Ayrıca bireylerin kendi elektriğini üretmesinin önünü açan düzenlemeler hayata geçirildi. Çünkü Almanya petrole talep arttıkça fiyatının da artacağını, petrol fiyatındaki 10 dolarlık artışın bütçesine 25 milyar dolarlık zarar vereceğini erkenden fark etti. Türkiye içinse bu rakam yaklaşık 5 milyar doları buluyor. Yani petrol 70 dolardan 80 dolara çıktığı zaman biz yurtdışına doğalgaz ve petrol için 5 milyar dolar para ödemek zorundayız. Kendi sonsuz enerji kaynağımız varken neden bu parayı harcayalım? Güneş enerjisi sektörü desteklendiği takdirde Türkiye, dünyanın öncü ülkelerinden biri olabilir; yerli ve milli kaynağımız olan güneşimiz sayesinde ekonomimizi büyütüp güçlendirebiliriz.”

İlginizi Çekebilir

   Bu konuşmadan şu verilere ulaşıyoruz: Almanya’da yenilenebilir enerji kaynaklarına, özellikle de Güneş enerjisine verilen önem Türkiye’de verilen önemden daha fazla. Bu nedenle eğer Marmara Bölgesinde veya Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde Güneş enerjisinden daha çok enerji kazanmak istiyorsak, toplum olarak hem teşvik edilmeye ve hem de çaba sarf etmeye ihtiyacımız var.  Bunun sonucunda hem geleceğin doğasını sağlıklı tutabiliriz hem de enerjiden tasarruf edebiliriz.

Yazıda değinmek istediğim nokta, elimizdeki imkânı daha verimli kullanmamız gerektiği. Enerjimize ve doğamıza sahip çıkalım.


[1] Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı Halil Demirdağ’ın yaptığı konuşma. Erişim Adresi: https://lnkd.in/d2gNNmF

[2] Harita Erişim Adresi: https://lnkd.in/dhB6K5A

Abone Ol 

Zihni Zengin

Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Anladığım ve anlattıklarım gibi çok çalışmaya inanan, araştırmaya istekli biriyim ve iyi bir dinleyicim. Amaçlarım doğrultusunda kendimi geliştirirken etrafımdaki insanlara da fikirlerimle dokunmak istiyorum.