İYİ BİR OKUYUCU NASIL OLUNUR?

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

İnsanlar başlığından, kapağından, önsözünden etkilenirler ve o kitabı alıp okumaya başlarlar. Herkes okur fakat herkes iyi bir okuyucu olmayı başaramaz. İyi bir okur olmak için yapılması gereken birkaç şey vardır. 

      Öncelikle bir kitabı insanlar kapağından, içinde geçen bir cümleden vs. etkilenip alabilirler. Fakat kitabı almadan önce kısa bir araştırma yapılması, bu kitabın bize katacağı şeyler açısından çok önemlidir. Her kitap okunmaz ve okunmamalı. İyi okuyucu olanlara dikkat edin, her kitabı almazlar. Kitabın verdiği mesaj çok önemlidir. Ve bizim bundan çıkaracağımız anlam, bu bilgiyi eyleme ve gerçek hayata dökmek, bilgiyi dönüştürme şeklimiz, iyi bir okur olup olmadığımızı belirler.

Instagram Banner

   Kitabı alıp okumak ve kendi bilgi süzgeçlerimizden geçirip o kitabı hayatımıza uyarlamak gerçek okuyucu olma yoluna giden basamaklardan biridir. Örneğin; bazı kitaplar vardır; bunların hemen okunmaması, belli bir süre zarfına yayılıp gerekirse parçalara ayrılarak okunması gerekir. Bu tarz kitaplar yoğun olurlar ve fazla dikkat, ilgi gerektirirler. Buradan yola çıkarak kitaplar için ayrılmış özel bir vaktin olması gerekli diyebiliriz. O zaman diliminde kitaba aktif katılım gerekirse altını çizmek, defalarca aynı yeri okumak bile çok önemlidir. Kitabı hissetmek, kitaba dokunmak, içine dalmak, olay örgüsüne karışmak vs. hepsi olmazsa olmaz bir bütünün parçalara ayrılmış kısımlarıdır. 

   Belli bir süre geçtikten sonra kendi tarzınızı yakalayabiliyorsunuz. Mesela; roman seviyorsanız roman, psikoloji seviyorsanız psikolojiye ilgi duyup bu tarz kitapları okumaya daha eğilimli olabiliyorsunuz. 

   Kitapların en güzel yanı; onlar sizden sadece zaman ve ilgi isterler. Ve neyle ilgilenirseniz o da size geri dönüş verecektir. Kitaplar en iyi yoldaş, en iyi sığınılacak köşedir. Ve yıllarca okuduktan sonra, nasıl bir okuyucu olduğunuzun cevabını onlar size verecektir. 

   Sonuç olarak iyi bir okur olmak için zaman ve emek vermek çok önemlidir, hatta olmazsa olmazdır.

Abone Ol 

Dilara Kurt

1996 İzmit doğumluyum.Aslen babam Erzurum, annem Bayburtlu. İlkokulu General Edip Bayoğlu İlköğretim Okulunda okudum. Liseyi Mustafa Kemal Lisesinde tamamladım. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. Okulun haber ajansında birkaç haber yazdım. Diksiyon, İngilizce ve Bilgisayar kurslarına gittim. Amatör olarak koşu yapıyorum ve bunun yanında kitap okumayı, fotoğraf çekmeyiseviyorum. Yakın bir tarihte bir haber ajansında işe başlamayı düşünüyorum.