KIRIK KALPLER REÇETESİ

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

Hepimiz, hayatımızın bir evresinde kalp kırıklığı yaşarız. Bu kırılmalar hayatın en zor engellerinden biridir.

İlişki süresince beynimiz, o kişi hakkında yargılama ve olumsuz düşünme yeteneğini kapatır. Aynı zamanda, bağlanmamıza neden olan alanları açar. Bu yoğun duyguların ardından nasıl unuturuz?

Kırık bir kalp hiç iyileşmeyecek gibi gelir. Beyin üzerinde araştırmalar romantik bir ilişkiden ayrılışın, bağımlıların kokain gibi maddeleri bıraktıkları zaman beyninde aktif olan aynı mekanizmaları harekete geçirdiğini göstermiştir. Hayattaki diğer tüm zorluklarda bize yardım eden mekanizmalar kalbimiz kırıldığında devre dışı kalır, normalde güvendiğimiz içgüdülerimiz sık sık bizi yanlış yönlendirir, aklımızın söylediği şeylere güvenemeyiz.

Peki, parçalarını bir araya toplayıp acıyı, hayal kırıklığını, kırık kalbi yeniden iyileştirmek mümkün mü? Sanırım mümkün.

Depresyon içinde boğulmamak ve özgüvenimizi kaybetmemek için kendimizi yeniden inşa etmeye odaklanmak zorundayız. İçimizde kızgın, kırgın ve her şeyin alt üst olduğu duygusuyla yola çıksak da güçlü olmak ve kırık bir kalbi iyileştirmek için yola koyulmalıyız. Duygularımızı asla inkar etmemeliyiz. Kalbiniz kırıksa bunu görmezden gelmemelisiniz. Hayatımızın kontrolünü elimize geri alma zamanıdır!

O his ne kadar güçlü olursa olsun hafızamızda çıktığımız her yolculuk, gönderdiğimiz her mesaj onu takip ettiğimiz her an aslında bağımlılığımızı beslemiş oluruz ve iyileşmemizi zorlaştırırız.  Kalp kırıklığını atlatmak bir savaştır. En güçlü silahımız da mantığımız olmalıdır. Ve ihtiyacımız olan en önemli şeylerden biri de aşkın bittiğini kabullenmektir. İstekli olmalıyız ki yaralarımız çabuk iyileşsin. Aksi takdirde aklımız umuda tutunur ve bu da bizi en başa götürür.

 Kalbimiz kırıldığında çok sık yaptığımız şeylerden biri, birlikte olduğumuz insanı yüceltmek, saatlerce onun gülümsemesini bize nasıl harika hissettirdiğini hatırlamaktır. Bu yalnızca acımızı arttırır. Bu durumu atlatmak için bunu sık sık tekrar etmeliyiz. Ayrılıkların sonunda hayatımızda büyük boşluklar hissedebiliriz. Hayatımızdaki o boşlukları bulmalı ve doldurmalıyız.

Hayatımızın bir sonraki evresinde hiç olmaması gereken, hâlâ ona yer veren düşünce ve davranışları kafamızdan silmeliyiz. Ve en önemlisi sabırlı olmalıyız. Hayatımıza eskisi gibi devam etmek sandığımızdan daha uzun sürebilir. Kalp kırıklığını atlatmak zor. Ama iyileşmek için bir adım atarak acımızı en aza indirebiliriz. Savaşımızı galibiyet ile bitirelim. İyileşeceğiz!

Abone Ol 

Zeynep Melike Çarpar

Liseyi okul birinciliği ile tamamlamıştır. Sağlığın bir bilim dalı olan Beslenme ve Diyetetik Bölümünde,Biruni Üniversitesinde lisans öğrencisidir. 2014-2015 senelerinde lisanslı hentbolculuk yapmıştır. Akademik hayatta araştırmacıdır ve okumayı seven birisidir. Specter Medya platformunda “Sağlıklı Yaşam” alanında içerik üretmektedir.