KOŞMASAYDIM YAZAMAZDIM KİTABI ÜZERİNE BİR İNCELEME

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

Haruki Murakami’nin kitabı üzerine koşmanın aslında bilindiği kadar basit olmadığı ve psikolojik bir yönünün olduğuna dair biz yazı yazmak istedim.

Murakami, şu an dünyada ününü artırmış bir yazar ve bu başarısını arttırmada onun spor yapması önemli bir yer tutuyor. O, sporla aslında derinde var olan bir gücü ortaya çıkarttığını söylüyor. Koşanların ve spor yapanların geneline baktığımızda da durum tam olarak böyle. Sağlıklı olmayı değil, kapasiteyi arttırmayı ve normal hayatta yaptığı bir iş konusunda derinleşmeyi önceleyenlerin spor yapmaktaki amacının bu olduğunu söyleyebiliriz.

Koşuya hazırlanırken aslında Murakami’nin ne denli bir süreçten geçtiğini de görebiliyoruz. Yazar sadece maraton değil triatlonla da ilgili. Yarışlara girerken ve girmeden önce antrenmanlar konusunda nasıl disiplinli hareket ettiğine değinmiş. İçimizdeki gücü ve derinlerde, akışta bir yerde yatan duyguları koşu yoluyla açığa çıkarttığını belirtiyor. Koşmak onun için zevkli bir eylem. Bu bir yetenek gibi aslında. Murakami koşuyla bütünleşmiş, koşu onun içinde yer etmiş ve o bu durumu içselleştirmiş bir yazar.

Yarışlarda kendisini başkalarıyla kıyaslamaktan ziyade, kendi standartlarına uymayı seçiyor. Bir maratonda başarısız olduysa bunun kökenine inip o zorluğu aşmak için nadiren de olsa antrenörlerden yardım almayı kendinden esirgemiyor. Yarışmanın önündeki koşullar ne olursa olsun, koşunun önündeki zorluk, özellikle hava durumu ne şekilde olursa olsun çıkıp koşmayı seviyor. Yarışı sadece kazanılacak bir şey olarak görmüyor.

Murakami sonuç olarak, yürüyerek ölmek istemeyen yazarlardan. Yaptığı bu sporun yazmakla ilişkisi onun bile farkında olmadığı köklere iniyor, koşarken düşünceleri daha da berraklaşıyor. Romanı konusunda fark etmediği ayrıntıları koşarken fark ediyor, yani ruhunu dinlendiren ve kendisini daha iyi dinlemesini sağlayan sporun psikolojik yönüne değiniyor.

Abone Ol 

Dilara Kurt

1996 İzmit doğumluyum.Aslen babam Erzurum, annem Bayburtlu. İlkokulu General Edip Bayoğlu İlköğretim Okulunda okudum. Liseyi Mustafa Kemal Lisesinde tamamladım. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. Okulun haber ajansında birkaç haber yazdım. Diksiyon, İngilizce ve Bilgisayar kurslarına gittim. Amatör olarak koşu yapıyorum ve bunun yanında kitap okumayı, fotoğraf çekmeyiseviyorum. Yakın bir tarihte bir haber ajansında işe başlamayı düşünüyorum.