LAKTOZ İNTOLERANSI

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

   Laktoz intoleransı, laktaz enziminin yetersizliği sebebiyle süt şekeri olarak bilinen laktozun sindirilememesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Doğumsal, primer, veseconder olmak üzere 3 tip laktoz intoleransı vardır.

   Doğumsal laktoz intoleransı, nadir görülen, laktaz enzim aktivitesinin en düşük olduğu türdür ve yaşam boyu sürmektedir. Primer laktoz intoleransında laktaz enzimi üretimi vardır, ancak düşük düzeydedir. Bu tipte bireyler, düşük düzeyde laktoz içeren besinleri tüketebilmektedirler. Sekonder laktoz intoleransı, gastrointestinal enfeksiyonlara ve başka nedenlere bağlı olarak gelişen laktaz enzim aktivitesinin düşmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu tip intoleransı olan bireylere, primer laktoz intoleransı tedavisi uygulandığında laktaz aktivitesi artabilmektedir.

   Laktoz intoleransının başlıca semptomları: Karın ağrısı, şişkinlik, kramp ve diyaredir. İshal, sindirilmemiş laktozun ince bağırsağa geçmesiyle oluşur. Sindirilmemiş laktoz, bağırsağın içine su çeker. Sindirilmemiş laktoz, kalın bağırsağa ulaştığında buradaki bakteriler laktozu fermente ederler; kısa zincirli yağ asitleri ve gaz oluşur. Bu da şişkinlik, gaz ve ağrıya sebep olur.

Sağlıklı Yaşam Kategorisi Banner

   Laktoz intoleransının tıbbi beslenme tedavisi, hastanın tolerans derecesi saptanarak laktozsuz ya da düşük laktozlu diyetlerle yapılmaktadır. Hastaların kişisel özelliklere dikkat edilerek düşük laktozlu besinler, az miktarda denenerek diyete eklenmelidir. Süt ve türevleri kalsiyum açısından en önemli kaynak olduğu için, intoleransı olan bireylerde genellikle süt yerine yoğurt ve peynir gibi düşük laktozlu süt ürünleri tercih edilmektedir. Süt yerine yoğurt kullanıldığında laktoz intoleransında iyileşme görülmüştür. Bağırsaktaki bozukluklar laktoz toleransını azalttığı için bu durumlarda diyette laktoz daha çok sınırlandırılır.

Süt ve türevlerinin laktoz içerikleri:

  • 12 gram civarında laktoz sağlayan; 1 büyükçe su bardağı süt
  • 9-10 gram civarında laktoz sağlayan; 1 büyükçe su bardağı yoğurt
  • 3 gram laktoz sağlayan; ½ su bardağı kadar taze çökelek
  • 1 gram civarında laktoz sağlayan; 2 kibrit kutusu kadar beyaz peynir.
  • Kaşar türü peynirlerde laktoz bulunmamaktadır.

Kaynak:

  • Prof. Dr. Baysal A. ve ark. , Diyet El Kitabı, 11. baskı, 2019, s.450-451.
  • Prof. Dr. Şanlıer N. Ve ark. , Vakalarla Öğreniyorum: Yetişkin Hastalıklarında Tıbbı Beslenme Tedavisi-2, 2. baskı, 2020, s.321.
Abone Ol 

Refia Güner

İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 4. sınıf öğrencisiyim. Bu alanda takip ettiğim eğitim programları, güncel yayınlar ve yapmış olduğum stajlar ışığında kendimi geliştirmeye ve yenilemeye çalışarak mesleğimi öğrenme ve tamamlama yolundayım. Bu yolda öğrendiklerimi sizlere Specter Medya aracılığıyla aktarmaya çalışacağım.