MASALLARDAKİ RENK MOTİFLERİ

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

          Yüzyıllardır nesilden nesillere anlatılan, kültürün ve değerlerin en önemli taşıyıcılarından biri de şüphesiz masallardır. Ahlakın, didaktik öğelerin, duyguların süzgecinden geçirilerek oluşturulan masallar, içerdikleri imgeler ve motiflerle çok daha derin bir anlatım sunuyor. Bu yazımda masallarda en çok kullanılan siyah, kırmızı, beyaz renklerin anlamlarını ve içinde barındıkları tinsel öğeleri inceleyeceğim.

          Siyah, çamurun, doğurgan olanın, fikirlerin ekildiği temel maddeyi simgelediği gibi ölümün, ışığın kararmasının ve inişin de rengidir. Siyah, daha önce bilmediğiniz bir şeyi hemen bileceğinize dair bir vaadi içerir, eski değerlerin çözüleceğinin bir habercisidir. 

          Kırmızı, feda edilmenin, öfkenin, cinayetin, eziyet edilip öldürülmenin rengidir. Önceden inanılan yanılsamaların feda edilmesini temsil ettiği gibi coşkulu hayatı, dinamik duyguları, canlılığı, arzuyu da temsil eder. Kırmızı iştah uyandırır, belli bir sonuca varan şeylerin gözetleyicisidir ve yükselişin ya da doğumun hemen gelmek üzere olduğuna dair bir vaattir. Kırmızı ip, kırmızı ayakkabı, kırmızı başlık gibi.

          Beyaz, yeni olanın, saf olanın, bozulmamış olanın, bilgeliğin, ışığın rengidir. Bedenden arınmış ruhun, fiziksel olan tarafından engellenmemiş tinin de rengidir. Temel beslenmenin, anne sütünün rengidir. Ancak ölünün, yaşam gücünü yitirmiş şeylerin de rengidir. Beyaz, yeni başlayan şeyler için yeterince besin bulunduğuna, boşluğun ya da yokluğun doldurulacağına dair bir vaattir.

          Siyah, kırmızı ve beyaz masallardaki en kadim ruha sahip simgesel renklerdir. Doğum, yaşam ve ölümün imbiğinden geçirilerek masallarda çağrışım bulur.

Bu yazı Clarissa Pinkola Estes’in “Kurtlarla Koşan Kadınlar ” kitabından yararlanarak yazılmıştır.

Abone Ol 

Semiha Karagöz

Milenyumda doğdu. Hukuk fakültesi öğrencisi. Büyülü gerçekliği arar. Merak eder, okur, izler.