MÜLTECİ NEFRETİ

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika ∎

     Günümüzde en revaçtaki kültür türlerinden biri olan “linç kültürü” ve onu en çok yansıttığımız yer olan sosyal medya platformları, gün geçtikçe insanlara kendi mahkemelerini kurdurup onlara, birilerini istediği gibi yargılama hakkı vermeye devam ediyor. Bundan en çok nasibini alan kesimlerden biri ise mülteciler, vatanlarından ayrılmak zorunda bırakılan insanlar. Bu yazıda ülkemiz özelinde bir değerlendirme yapılacağı için ve ülkemizde 2019 rakamlarına göre nüfusun %4,7’sini Suriyeli mültecilerin oluşturması sebebiyle Suriyeliler üzerinden bir inceleme yapılacak ve linç kültürü onlar üzerinden yorumlanacaktır. 

     Suriye’de yaşanan insanlık dışı olayların 21. yüzyılın modern dünyasına hiç yakışmadığı aşikâr. Böylesine zor durumda kalmış insanların, yaşama tutunma amacıyla çıktıkları yolda tutundukları dallardan en sağlamıyız. Durum böyleyken hepimizin insan ve eşit olduğunu unutmayarak hareket etmeliyiz. Fütursuzca oluşturulan nefret ortamından ancak doğru bilgiyle sıyrılabileceğimizin farkına varmalıyız. 

     Ülkemizdeki Suriyeli mülteciler ile ilgili doğru bilinen yanlışlara bakalım:

Suriyeliler İstediği Üniversiteye Sınavsız Giriyor

     Türk vatandaşı olmayan her yabancı öğrenci gibi Suriyeli öğrenciler de yabancı öğrenci statüsündedir ve bir devlet üniversitesine girebilmeleri için Yabancı Öğrenci Sınavına (YÖS) girmeleri gerekir. Devlet üniversitelerinde Türk öğrenciler için 1. öğretimler ücretsiz, 2. öğretimler ise ücretlidir. YÖS sınavı ile üniversiteye giren yabancı öğrenciler için hem birinci öğretimler hem de ikinci öğretimler ücretlidir. Vakıf üniversitelerinde ise yabancı öğrenciler burs imkanlarından faydalanamazlar. Özel üniversiteye girmek istediklerinde ise her üniversitenin kendi belirlemiş olduğu şartlara göre tercih yapılabiliyor. Örneğin, Üsküdar Üniversitesi bir yabancı öğrencinin lise diplomasını yeterli görürken, Sabancı Üniversitesi ise lise diplomasının yanında kabul ettiği uluslararası sınavların birinden yeterli miktarda puan alınmasını istiyor.

Devlet Üniversiteye Giden Her Suriyeliye Burs Veriyor

     Türkiye’de eğitim alan tüm yabancı öğrenciler gibi Suriyeli öğrencilerin bursları da “Türkiye Bursları” tarafından karşılanmaktadır ve Suriyelilere özel değildir. Tüm dünyadan öğrenciler burs için başvurabilmektedir. Türkiye’de yabancı öğrencilerin %16,8’ine (25.000), Suriyeli öğrencilerin ise %5,7’sine burs verilmektedir ve Türkiye’de toplam 148 bin yabancı öğrenci vardır.

Suriyeliler Fatura Ödemiyor

     Su, elektrik ve doğal gaz Türkiye’de yaşayan herkes için ücretlidir ve herhangi bir istisnası bulunmamaktadır.

Suriyeliler 5 Yıl Sonra Türk Vatandaşı Olacak

     5901 sayılı Türk Vatandaşlık Kanunu’nda Türkiye’de vatandaşlığın nasıl kazanılacağı düzenlenmiştir. Türkiye’de bulunan mülteciler geçici koruma statüsüne sahiptir ve geçici koruma altındaki kişilere 5 yıl ikamet etme şartıyla vatandaşlık elde etme şansı tanımaz. Geçici Koruma altında bulunan Suriyelilerin bir Türk vatandaşı ile evlenip evlilik yoluyla Türk vatandaşı olma hakları da yoktur. Eğer bu doğru olsaydı Suriyeli mültecilerin Türkiye’ye gelmeye başladığı 2015 yılından bu yana yaklaşık 3 milyon Suriyelinin Türk vatandaşlığı kazanması gerekirdi. Türkiye vatandaşı olan Suriyeli sayısı ise yalnızca 110 bin.

Seçimlerde Suriyeliler de Oy Kullanacak

     Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 67.maddesine göre 18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı seçme hakkına sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan birinin seçimlerde oy kullanması mümkün değildir.

Suriyeli Esnaflar Vergi Vermiyor

     Türkiye’de faaliyet gösteren her ticari işletme vergi ödemekle yükümlüdür. Sahibi Suriyeli olan ticari işletmelerin herhangi bir ayrıcalığı yoktur. Her Türk vatandaşı bir ticari işletme açtığında kendi işini ilgilendiren odaya kaydolur. Aynı durum Suriyeli işletmeciler için de geçerlidir.

Suriyeliler Memur Olarak İşe Alınıyor

     657 sayılı Devlet Memurları Hakkında Kanun’un 48.maddesi uyarınca yabancıların memur olmaya hakkı yoktur. Memur olmak için Türk vatandaşı olma şartı vardır.

     Yukarıda incelenen başlıklar, doğru bilinen yanlışlardan yalnızca birkaçıydı. Çağımızın en büyük problemlerinden olan bilgi kirliliği nedeniyle bu tür yanlışlar yayılmaya devam edecek. Bu durum insanlar arasında nefret oluşturuyor ve kutuplaşmaya yol açıyor. Bilgi güçtür, yanlış bilgi ise bizi felakete sürükleyebilecek bir güçtür. Irk temelli kurulan bu nefret zincirine dâhil olmamak için yapmamız gereken sosyal medyadan veya çevremizden aldığımız bilgileri sorgulamak, kaynağını araştırmak. Ancak bu şekilde yanlış bilgiler üzerinden bir grup insana nefret duymaktan ve bu bilgileri yayarak başka insanların da aynı hataya düşmesine sebep olmaktan kurtulabiliriz.

Kaynakça: https://multeciler.org.tr/suriyelilerle-ilgili-dogru-bilinen-yanlislar/

Abone Ol