NİKOLA TESLA II

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakika ∎

   Herkese merhabalar. Nikola Tesla birinci bölüm yazımızda Tesla’nın çocukluk anılarından, yetişme tarzından, yaşadığı sağlık sorunlarından ve bunlarla nasıl başa çıkmaya çalıştığından bahsedip feyizlenmeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise Tesla’nın gençlik yıllarından biraz bahsetmeye çalışacağız, yaşadığı bir kısım ölüm tehlikeleri vb…

   Mucit kişi insanların yararına kullanılmak üzere gerek düşsel gerek uygulamalı olarak ürün geliştiren, geliştirilmiş ürünü bir üst noktaya çıkartan yahut daha önceden varılmış noktaya farklı bir noktadan varan kişi olarak tanımlanabilir. Mucit kişide muhteşem bir hayal gücü vardır. Bu güç onu bambaşka dünyalara götürür ve yeni şeyler keşfetmesine katkı sağlar. Normal insanlar tarafından olağan karşılanan durumlar veya olaylar, mucit kişi tarafından bir ilham kaynağı olarak değerlendirilir. Her şey bir ışıktır mucit kişiye. O insanlık için fedakârlık yapar. Gerek vaktinden, gerek sağlığından, gerek sosyal hayatından kısmak durumunda kalır. Daha da mühim olan nokta, bu fedakârlıklar mucit kişiye bir elem vermez. O bundan keyif duyar.

   İşte Nikola Tesla tam da bu karakterde bir mucitti. Kişisel gelişimini insanlığın gelişimiyle ahenkli hâle getirmeyi başaran Nikola Tesla, hayatını kaleme alırken şu ifadeleri kullanır: “Başarıya giden yolda hayatta kalmaya çalışırken yaptığım iç gözlemlerin paha biçilemez bir değere sahip olduğunu öğrendim.”

   Şu hayatta paha biçilemez olan bir şey varsa; kendi kendimize yaptığımız iç gözlemlerdir, kendimizi tanımamızdır. Yeteneklerimizi, korkularımızı, zevklerimizi bilmemiz ve üzerine gitmemiz gereken alanları tespit edip çalışmalara başlamak adına yollar açmamızdır. Kendisini tanımamış bir insan doğayı bilemez. Doğa, bizim güzelleştirmekle sorumlu kılındığımız yaşam alanıdır. Sorumluluğumuzu hakkı ile ifa edebilmek için evvela başlamamız gereken nokta içimiz, kendimiz, benliğimiz. Kendimizi çözdükten sonra bu evren kapılarını bize ardına kadar açacaktır ve kendisini keşmemiz adına bize fırsatlar sunacaktır.

İlginizi Çekebilir

   Etrafımızda küçük bir gözlem yaptığımızda insanların içlerinde ne olup bittiğinden habersiz olduklarını gözlemliyoruz.  Biliyoruz ki gerekli gereksiz bir sürü bilgi, bizim saniyeler içinde ulaşabileceğimiz uzaklıkta. İnsanlık maruz kalıyor bu bilgi yığınına. Zihinlerini bu yığına ardına kadar açan güruh kendilerini tanımayan kişilerdir. Kişilerin kendisini tanıması bir nevi bu bilgi yığınına karşı kalkan vazifesi görmektedir.

   Asıl konumuz olan Nikola Tesla’ya geri dönelim isterseniz. Onlu yaşlarında gençliğin gerektirdiği heyecan gereği başını birçok belaya sokmuş olan Nikola Tesla, hayatta kalmayı mucitlik yeteneğine bağlıyor. Onu aşkın sayıda boğulma tehlikesi, kaynar suda yanma tehlikesi vb birçok belayı atlattığını ifade ediyor. Ucu şelaleye açılan bir nehirden karşıdan karşıya geçerken boğulma tehlikesi yaşayan mucidimiz, suyun basıncını azaltmak için akıntıya karşı önü yerine yanını dönerek boğulmaktan kurtulduğunu anlatıyor. Ölümle burun buruna gelip suyun basıncını düşünmek mucitlik bir hareket olsa gerek. Eserinde şu ifadeye yer verir: “Mucidin tüm amacı varlığımızı daha güvenli şekilde sürdürebilmemizdir.” Bu ilkeyi hayatında düstur edinmiş Tesla, bu bilinçle ömrünün sonuna kadar insanlığın emniyetli şekilde yaşaması için çalışmalar yapmıştır.

Instagram Banner

   Bizler mucitliği meslek edinmeyebiliriz, tercih meselesidir. Herkes ilgi alanına göre meslek seçmeli kesinlikle. Fakat insanlık mucit vari yaşamalı, yani insanlığa faydalı ürünler çıkartmalı. Bu sahip olduğunuz bir bilgiyi paylaşmak olabilir, arkadaşlarımıza vâkıf olduğumuz alanlarda yön göstermek olabilir, sevdiklerimizi mutlu etmek olabilir… Ana başlık insanlığı mutlu etmek.

   Nikola Tesla gibi insanlığın faydasına geçen bir ömür dileği ile iyi günler dilerim.

Abone Ol 

Bahadır Ahmet Ulaş

Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim. Specter Medya’da elektrik, robotik ve yazılım alanlarında içerikler üretiyorum. Lise yıllarında hobim olan yazılımı, üniversitede donanımla birleştirip projeler üretiyorum. Hayalimi meslek edindim ve bu yolda profesyonelleşme çabalarımı burada paylaşmak istiyorum.