NİKOLA TESLA

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika ∎

Herkese merhabalar. Specter Medya’nın Teknoloji alanındaki ilk yazısına Elektrik adına, gelişim adına, inovasyon adına çığır aşmış bir bilim insanı ile  başlamak istedim. Herkesin zihninde aynı isim adeta vücut buldu. Bu isim Nicola Tesla. Hayatını kısımlara ayırarak incelemeyi tercih ettim. Çünkü hayatının hayatını değersiz şeylerle geçirmek istemeyen, çeşitli konularda dedikodu yaparak geçirmek istemeyen çoğu kişiye ilham olacağına inanıyorum.

İlk olarak ailesi ile başlamak isterim. Ailesi hiç şüphe yok ki kendisine bir numaralı ilham kaynağı olmuştur. Babası askeri okullarda eğitim almasına rağmen din adamı olmayı tercih etmişti. Nicola Tesla babasından bahsederken çok zeki olduğunu dile getirmiştir. Gerçek bir filozof, şair ve yazar olduğunu ifade etmiştir. Babası bütün klasik eserlerin yok olması durumunda hepsini ezberden yazabileceğini iddia eden bir okurmuş. İnsanlarla ilişkilerinde hicivli sözlere yer verirmiş. Nicola Tesla şahit olduğu bir anısını şöyle anlatıyor. “Çiftlikteki işlere yardımcı olmak üzere istihdam edilen çalışanlar arasında Mane adında şaşı gözlü bir adam da vardı. Mane bir gün odun kırarken yakında duran babam balta sallayış tarzından ürkmüş ve “ Tanrı aşkına Mane, ne olur baktığın yere değil de vurman gereken yere salla baltayı.”

Babasının kendi kendine konuşmak gibi tuhaf bir alışkanlığı varmış. Sanki karşısında bir insan varmış gibi tartışma konusu açar, muhalif düşüncedeki kişiyi konuştururken ses tonunu bile değiştirirmiş. Dışarıdan dinleyen biri odanın içinde başka kişilerinde olduğunu düşünürmüş.

Annesinden bahsederken kendisinin çok çalışkan bir kadın olduğunu, yorulmak nedir bilmediğini ifade ediyor Nicola Tesla. Ömrünün bir bölümünde kumar oynadığını anlatan Tesla bir gün kumar oynamak için para aradığında annesini elinde bir tomar para ile geldiğini görüyor. Annesi oğlunun bu yanlış davranışına rağmen o parayı oğluna veriyor. Ve şu sözleri ekliyor. “Git, tadını çıkar. Sahip olduğumuz her şeyi ne kadar erken kaybedersen o kadar iyi. Bunun da üstesinden geleceğini biliyorum.” Burada sergilenen davranış Tesla’ya çok tesir ediyor ve kumar alışkanlığından vazgeçiyor.

Instagram Banner

Kitapları çok sevdiğini dile getiriyor kendisinden bahsederken. Babasının oldukça geniş bir kütüphanesi varmış fakat Tesla’ya kitap okuması için izin vermiyormuş. Tesla da gizlice mum ışığında kitap okumaya çalışırmış. Bunu fark eden babası evdeki mumları uyuma saatinde saklarmış. Çözüm odaklı çalışan zihni sayesinde bir yerlerden mum yağı ve fitil bulup kendi mumunu yapmış. Kimse ışığı fark etmesin diye de kapı çatlaklarını ve anahtar deliğini bezlerle tıkarmış ve sabah gün ışığı gözükene dek kitap okurmuş. Onca icadın altında sadece mükemmel bir zihin olmadığını çok net şekilde görüyoruz. İcatlar büyük oranda çalışmanın ve hayal gücünün ürünüdür. İkisini de destekleyen en önemli unsur ise tutkudur. Tutku çalışma azmini ayakta tutan en önemli dinamiktir. Neye karşı gösterildiği çok önemli elbette. Tesla, tutkusunu okumaya ve öğrenmeye yönelten bir insandı. Ve bunun meyvelerini çok net bir şekilde aldığını görüyoruz. Tutkuyla çıkılmış bir yoldan sonuç almamak imkansızdır. Tutkunun neye yöneltildiği burada dikkat edilmesi gereken noktadır.

Tesla hayatını anlatırken çocukluk yıllarında çok sıkıntısını çektiği bir rahatsızlıktan bahseder. Gözünün önünde parlayan ışıklar ve etrafa bakındığı sırada veya yatarken gerçek olmayan manasız görüntüler onu ciddi manada rahatsız ediyormuş. Birisi ile sohbet ettiğinde muhabbetin içinde geçen bir nesne gözünün önünde sanki gerçekmiş gibi beliriyormuş. Bu rahatsızlığı çözmek için psikologlara gittiğini fakat çözüm alamadığını aktarıyor. Bunların hastalıklı zihinlerin uydurduğu halüsinasyonlar olmadığını ve kendisini bu parlamaların ve görüntülerin rahatsız edemeyeceği zamana kadar bu durumu  kontrol etmeye çalıştığını söylüyor. Acaba bizler böyle bir durumla karşı karşıya kalsaydık ne yapardık diye düşünüyorum. Acaba bu durumu bahane ederek tembellik mi yapardık yoksa bunu yenmeye mi çalışırdık. Hatta daha da ilerisi bunu hayatımızda bir avantaja mı dönüştürürdük. İşte dahi kişilerin hayatta oluşturdukları fark tam da buradan geliyor. Karşılaştıkları zorlukları yenmek için gayret etmişler, daha da ileri gidip avantaja bile dönüştürmüşler. Nicola Tesla bunun en önemli örneklerinden birisidir. Onun bu nesneleri sanki gerçek dünyadaymış gibi karşısında görmesi kendi çalışmalarında bir nevi simülasyon aracı gibi kullanmasına olanak sağladığını fark etmiş. Kurduğu mekanik sistemleri kafasında rahatlıkla canlandırıp, hatta çalıştırıp bir eksiklik var mı, varsa nasıl düzeltilir gibi düşünmesine olanak sağlamış.                

Bu yazımda Nicola Tesla’nın hayatının bir bölümünü ele alarak çeşitli çıkarımlarda bulundum. Hepimizin muhakkak kendisinde olmasını istemediği bir özellik vardır. Dahice davranarak bunu yenmeye çalışmak ve bunu avantaja dönüştürmek hepimizin elinde olan bir şey. Kapasitemiz muhakkak bu zamana kadar yaptıklarımızın kat ve kat üzerinde. Her zaman için daha fazlasını yapmaya gücümüz var. Umarım farkındalık katacak bir yazı olmuştur. Hepinize iyi günler diliyorum. Sağlıcakla kalın…

İlginizi Çekebilir
Abone Ol 

Bahadır Ahmet Ulaş

Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim. Specter Medya’da elektrik, robotik ve yazılım alanlarında içerikler üretiyorum. Lise yıllarında hobim olan yazılımı, üniversitede donanımla birleştirip projeler üretiyorum. Hayalimi meslek edindim ve bu yolda profesyonelleşme çabalarımı burada paylaşmak istiyorum.