ÖDEMİN HAYATIMIZDAKİ YERİ

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

Beslenme alışkanlıkları ve çevresel etkenler, vücutta ödeme neden olan önemli faktörlerdir. Ödem vücutta şişlik, kilo artışı ve de hareketlerde kısıtlılığa neden olabilir. Peki ödem nedir, belirtileri nelerdir, bir bakalım.

Ödem, vücuttaki bazı dokularda anormal sıvı birikmesi anlamına gelir. Görüldüğü yerde ağrısız bir şişkinlik belirir. İki tür ödem vardır: Periferik ödem (çukur ödemi) ve pulmoner ödem.

Periferik ödem, ayak bilekleri ve bacaklardaki şişkinlik olarak tanımlanabilir. Şişlik olan bölgeye parmakla basınç uygulandığında, bir girinti oluşur. Bu sebeple preferik ödeme çukur ödemi de denir.

Pulmoner ödem, akciğerle bağlantılı olan bir ödem türüdür. Pulmoner ödem söz konusu olduğunda, hastanın ekstremitelerinin (kollar ve bacaklar) muayenesinde sıvı tutulumu veya belirgin şişlik bir yoktur. Bunun nedeni sıvının akciğerlerde birikmesidir. Nefes darlığı, düz yatarken solunum güçlüğü ve nefes nefese uyanmak pulmoner ödem belirtileri olabilir.

Hamilelik, fazla tuz tüketimi, sürekli ayakta durmak, ilaç kullanımı, karaciğer veya böbrek hastalığı, venöz yetmezlik, kalp yetmezliği gibi durumlarda ödem görülme olasılığı yüksektir.

Sağlıklı Yaşam Kategorisi Banner

Ödem tedavisinde rahatlamaya yardımcı olacak önerilerden bazıları; tuz tüketimini azaltmak, kilo vermek, düzenli egzersiz yapmak, bacakları yukarı kaldırıp dinlenmek (dolaşımı iyileştirir), uzun süre ayakta durmamak ödem tedavisine yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra ödem atıcı yiyeceklerden de yararlanabilirsiniz. Muz, nar, ananas, yeşil çay, maydanoz, salatalık, yoğurt ve bol su tedavinize yardımcı olacaktır. Sağlıcakla kalın…

Abone Ol 

Fatma Nur Can

İstanbul Kültür Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Specter Medya’da “Sağlıklı Yaşam” başlığı altında yazılarıma erişebilirsiniz. Aynı zamanda bölümümle ilgili bilgiler, sağlıklı tarifler paylaştığım ve meslektaşlarımla iletişim kurduğum instagram.com/nutritiondiary__/ adresinden bana ulaşabilirsiniz.