COVID-19 PANDEMİSİNDE SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENME

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

Hayatımıza giren COVID-19 ile beraber tüm dünyada olduğu gibi biz ve çevremizdekiler de karantina yaşantısına geçmiş olduk. Bu durum karşısında bireylerin hem fiziksel aktivitelerinde hem de duygu durumlarında birçok değişikler meydana geldi. Tüm bunların sonucunda ise beslenme davranışlarında değişimler gerçekleşti.

Yapılan birçok araştırma ile bağışıklığı güçlü olan kişilerin bu süreci daha rahat atlattığı ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı bu salgın döneminde yeterli ve dengeli beslenerek bağışıklık sistemini güçlü tutmak ve vücut ağırlığında istenmeyen değişikliklerin önüne geçmek çok önemlidir.

COVID-19 Pandemisinde Sağlıklı Bireylere Yönelik Sağlıklı Beslenme Önerileri:

  • Bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinen antioksidan vitaminler (A, C, E vitamini), D vitamini, omega-3, çinko ve pre/probiyotik tüketimine günlük beslenmede önem verilmelidir. Bu besin ögelerini içeren besinlere örnek olarak; brokoli, sarımsak, zencefil, zerdeçal ve turunçgiller söylenebilir.
  • Özellikle bağışıklık sistemimiz için günlük olarak kaliteli protein alımı oldukça önemlidir. Bu nedenle günlük yumurta, süt, yoğurt ve peynir tüketimine dikkat edilmelidir. Aynı zamanda kaliteli protein kaynaklarından biri olan balık haftada en az 2 kere tüketilmelidir.
  • Sebze ve meyve tüketiminin yeterli olmasına dikkat edilmelidir. Sağlıklı bireylerin günde en az 2 porsiyon sebze ile 3 porsiyon meyve tüketmesi önerilmektedir. Aynı zamanda sebze ve meyvelerin antioksidan vitaminlerden de zengin olması, bağışıklık sisteminin desteklenmesi açısından önemlidir.
  • Mümkün oldukça kızartılmış yiyecekler, rafine gıdalar, şekerli içecekler, işlenmiş et ve et ürünlerinden uzak durulmalıdır.
  • Günlük su tüketimine dikkat edilmelidir. Günde 8-10 bardak su tüketilmesi önerilmektedir.
  •  Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yalnızca gıdalar yeterli değildir. Beslenme ile beraber uyku düzenine dikkat edilmeli, düzenli fiziksel aktivite yapılmalı, stres ve üzüntü mümkün olan en az düzeye indirilmelidir.

Sağlıklı Yaşam Kategorisi Banner

Covid-19 pandemisinde sağlıklı beslenme önerileri konusunda detaylı içerik için Avrupa Enteral ve Parenteral Derneği (ESPEN)’nin sağlık profesyonellerine yönelik yayınladığı kılavuz ve Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin hem halka hem de diyetisyenlere yönelik önerilerini inceleyebilirsiniz.

KAYNAK:

  • G. Eskici, COVID-19 Pandemisi: Karantina İçin Beslenme Önerileri, Anadolu Kliniği Tıp Bilimleri Dergisi, Cilt 25, Ocak 2020.
  • Ankara Üniversitesi, Covid-19 Pandemisinde Sağlıklı Ve Dengeli Beslenme.

Tüm Sağlıklı Yaşam içeriklerimizden anında haberdar olmak için bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Refia Güner

İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik 4. sınıf öğrencisiyim. Bu alanda takip ettiğim eğitim programları, güncel yayınlar ve yapmış olduğum stajlar ışığında kendimi geliştirmeye ve yenilemeye çalışarak mesleğimi öğrenme ve tamamlama yolundayım. Bu yolda öğrendiklerimi sizlere Specter Medya aracılığıyla aktarmaya çalışacağım.