SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARI

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

   Solunum sistemi; burun, farenks, larenks, trakea, bronş, bronşioller, alveol kanallar ve alveolleri içerir. Destekleyici yapılar; iskelet ve kaslarıdır: interkostal, abdominal, diyafram kasları.

   İyi çalışan solunum sistemi, hücrelerin makro besin ögelerinden gerekli olan enerji ihtiyacını karşılamak ve metabolik ara ürünleri taşımak için gerekli olan oksijenin vücuda sağlanmasına olanak verir. 

   Konsepsiyondan sonra ilk ayın içinde pulmoner yapı tanımlanır. Çocukluk süresince olgunlaşır, yirmi yaşından sonra alveol üretilmez. Yaşlandıkça, akciğer kapiller kaybı olur ve akciğerler elastikiyetini kaybeder.

Astım

   Astım, solunum yollarını tetikleyen ve bronşial hiperraktiviteye sebep olan, geri dönüşümlü hava yolu tıkanıklığı ve hava yolunun yeniden yapılandırılması ile karakterize kronik bir hastalıktır. Astım görülme sıklığı toplumlarda her on yılda %25-75 oranında artmaktadır.

   Astımlı hastalarda reflü ve besin alerjileri yaygın görülmektedir. 

   Çocukluk obezitesi astımı tetiklemektedir. Bu nedenle çocuklarda ideal kilonun korunması gerekir.

Obstrüktif Uyku Apnesi (OUAS)

   Havayolu kollapsına ve daralmasına bağlı tekrarlayan hava akımı kısıtlılığı ve durmasıyla karakterize bir hastalıktır. Uyku bölünmeleriyle ortaya çıkan gündüz aşırı uyku haline, işte başarısızlığa, iş ve trafik kazalarına neden olurken; tekrarlayan noktürnalhipoksi fizyolojik bir takım hastalıklara yol açmaktadır. 

   Uykudaki solunum bozuklukları, uyku sırasında solunum yolundaki değişikliklere bağlı olarak gelişen ve bu hastalarda morbidite ve mortalitenin artmasına yol açan klinik tablodur.

   Obezite; yaş, erkek cinsiyet, ırk, sigara, alkol, eşlik eden hastalıklar ve genetik faktörler OUAS’a eğilimi arttıran risk faktörleridir. 

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

   KOAH, yavaş yavaş artan ve solunumun sınırlanması ile karakterize tamamen geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. KOAH, yaygınlığı dünyada giderek artan bir sağlık problemidir. Dünya çapında 6. en yaygın ölüm nedeni olan bu hastalık, 2020 yılında 3. en yaygın ölüm nedeni haline gelmiştir.

Abone Ol 

Fatma Nur Can

İstanbul Kültür Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Specter Medya’da “Sağlıklı Yaşam” başlığı altında yazılarıma erişebilirsiniz. Aynı zamanda bölümümle ilgili bilgiler, sağlıklı tarifler paylaştığım ve meslektaşlarımla iletişim kurduğum instagram.com/nutritiondiary__/ adresinden bana ulaşabilirsiniz.