SPECTER MEDYA GÖZÜNDEN 2020

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 19 Dakika ∎

📅 OCAK 2020

1 OCAK 2020

HONG KONG PROTESTOLARI BAŞLADI

Hong Kong’da hükûmetin önerdiği suçluların Çin anakarasına iade edilmesini kolaylaştıran yasa tasarısına karşı gerçekleşen bir dizi protesto hareketiydi. Protestolar, bu tür bir düzenlemenin Hong Kong ve anakara Çin’deki yasal sistemler arasındaki farkı bulanıklaştıracağı, Hong Kong sakinlerini ve şehirden geçenleri Çin Komünist Partisi tarafından kontrol edilen mahkemelerin fiili yargı yetkisine maruz bırakmasına yol açacağı endişesiyle ortaya çıkmıştı.

3 0CAK 2020

ABD’DEN KASIM SÜLEYMANİ’YE SUİKAST

ABD, Bağdat’da İran Devrim Muhafızları lideri, Kudüs gücü komutanı Kasım Süleymani’yi öldürdü. Bu olay Irak’ta SİHA’larla yapılan bir saldırı ile gerçekleştirildi. Kasım Süleymani’nin ölüm emri bizzat ABD Başkanı Donald Trump tarafından verilmişti. ABD’nin bu olayı gerçekleştirme nedeni olarak birçok siyasi sebep sayılabilir ancak bardağı taşıran son damla Bağdat’da bulunan ABD büyükelçiliği’ne saldırı olmuştu.

5 OCAK 2020 

ALTIN KÜRE BU YIL İLKLERE İMZA ATTI

Her yıl Hollywood Foreign Press Association (Hollywood Yabancı Basın Birliği) tarafından Oscarın habercisi olarak bilinen Altın Küre Ödüllerinin 77.si  Los Angeles’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Drama dalında en iyi film ödülü epik savaş filmi olan “1917” alırken filmin yönetmeni Sam Mendez de en iyi yönetmen ödülünü kazandı. En iyi yabancı film parasite ile güney kore’ye gitti. Aynı zamanda altın küre tarihinde bir ilke imza atıldı. “The Farewell” filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Awkwafina, Altın Küre tarihinde bu ödülü kazanan ilk Asyalı oldu.

9 OCAK 2020

GENÇ STAJYERDEN GEZEGEN KEŞFİ

TOI 1338-B gezegeni keşfedildi. Wolf Cukier adlı ABD’de yaşayan 17 yaşındaki bir lise öğrencisi, NASA’daki stajının üçüncü gününde yeni bir gezegen keşfetti. Cukier, ilk başta yıldızın önünden geçenin ikinci yıldız olduğunu sandı ancak zamanlamanın hatalı olduğunu anladı ve şekilde ortalarında bir gezegen olduğunu çözdü. Gezegenin adı ise sinyalin TOI 1338 adlı yıldız sisteminden gelmesinden kaynaklanıyor.

Gezegen Keşfi

15 Ocak 2020

WİKİPEDİA ARTIK ÖZGÜR

AYM, Wikipedia’nın  Türkiyedeki erişim engelini hak ihlali olduğu gerekçesiyle kaldırdı. Verdiği kararda iletişimin engellenmesinin bir hak ihlali olduğunu vurgulayan yüksek mahkemenin verdiği bu karar sonra  Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği yasak kararını kaldırdı ve karar uygulanmak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) gönderildi. Gece saatlerinde ise tekrardan wikipedia’ya erişim sağlandı.

Wikipedia

24 OCAK 2020

ELAZIĞ’I DEPREM VURDU

Elazığ-Sivrice’de 6.8 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Meydana gelen depremde, 35’i Elazığ’da, dördü Malatya’da olmak üzere en az 41 kişi hayatını kaybetti, 1.607 kişi de yaralandı.

Elazığ Depremi

26 OCAK 2020

ELVEDA MAMBA

Ünlü NBA oyuncusu Kobe Bryant,13 yaşındaki kızı Gianna ile birlikte helikopter kazası sonucu hayatını kaybetti. Efsanenin hayatını kaybetmesinin ardından NBA’da maçlarda saygı duruşunda bulunuldu ve Mamba Forever tezahüratları yapıldı.

Kobe Bryant
OCAK AYI KADIN CİNAYETLERİ RAPORU:

Ocak ayında Türkiye’de 27 kadın öldürüldü.

📅 ŞUBAT 2020

4 – 5 ŞUBAT 2020

VAN BAHÇESARAYDA YAŞANAN FELAKET

Van’ın Bahçesaray ilçesinde 4 şubat akşam 17.00 sıralarında üzerine çığ düşen minibüste bulunanları kurtarmak için ekipler hemen harekete geçti. Araçtaki 6 kişi sağ olarak çığın altından çıkarılırken 5 kişinin cesedine ulaşıldı. 5 şubat 12.00 sıralarında   arama çalışmalarına katılan Jandarma, AFAD, UMKE, diğer ekipler ve destek veren vatandaşların üzerine çığ düştü. Çığ altında kalan yaklaşık 30 kişi, bölgedeki diğer ekipler tarafından kurtarıldı.

Van Felaketi

19 ŞUBAT 2020

HANAU DA AŞIRI SAĞCILAR NARGİLE KAFEYE SALDIRDI

Hanau saldırısı gerçekleşti. Hanau saldırıları, Almanya’nın Hessen eyaletindeki Hanau kentinde iki nargile salonunu hedef alan silahlı saldırılardır. Adının Tobias Rathjen olduğu tespit edilen fail saldırılarda 11 kişinin ölümüne ve 5 kişinin de yaralanmasına sebebiyet verdi. Rathjen, saldırıdan sonra evine dönerek annesini öldürdü ve sonra intihar etti.

Silahlı saldırılar akşam 22.00 civarında, ilki Hanau’nun merkez meydanındaki Midnight Bar’da, ikincisi ise Kesselstadt semtinin batısındaki Arena Bar & Café’de olmak üzere iki nargile salonunda gerçekleşti. Her iki işletmenin de çoğunlukla Türk müşteri kitlesine sahip olduğu biliniyor. Silahlı saldırgan, aşırı sağcı bir ekstremist olan 43 yaşındaki Tobias Rathjen’dir . Rathjen, Donald Trump’ı ve öjenik hareketini içeren siyasi inanç ve teorilerin yer aldığı ve kendini bir “istemsiz bekar” olarak tanımladığı bir bildiri ve videolar yayınladı. Yabancılara karşı nefretini sıkça dile getirdi ve Orta Doğu, Orta Asya ve Kuzey Afrika’dan insanların toplu olarak öldürülmesi çağrısında bulundu.

27 ŞUBAT 2020

İDLİB’DE TÜRK KONVOYUNA SALDIRI: 33 ŞEHİT

İdlib’de rejim güçlerinin düzenlediği hava saldırısında 33 asker şehit oldu. 32 kişi yaralandı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, saldırı sonrasında uçak, SİHA ve kara ateş destek vasıtalarıyla 200’den fazla rejim hedefinin ağır ateş altına alındığını, 329 rejim askerinin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

İdlib
ŞUBAT AYI KADIN CİNAYETLERİ RAPORU:

Şubat ayında 22 kadın öldürüldü.

📅 MART 2020

5 Mart 2020

TÜRKİYE’DEN İDLİB’E HAREKAT: BAHAR KALKANI

Bahar Kalkanı Harekatı veya İdlib Operasyonu, 27 Şubat 2020’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Millî Ordusu (SMO)’nun Suriye’nin İdlib iline yönelik başlattığı sınır ötesi askerî harekât. Suriye’nin İdlib kentinde Suriye Silahlı Kuvvetleri tarafından 27 Şubat 2020’de yaşanan hava saldırısı İdlib saldırısı sonrası başlamıştır. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar harekatın amacının Adana, Astana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde ateşkesi sağlamak, göçü önlemek, birliklerin, halkın ve Türkiye sınırlarının güvenliğini sağlamak olduğunu açıklamıştır. Moskova’da varılan antlaşmaya göre bölgede ateşkes ilan edilmiştir.

Bahar Kalkanı

11 MART 2020

2020 FELAKETLER YILI OLDU SIRADAKİ KRİZ PANDEMİ

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip COVID-19 nedeniyle Şubat ayında binlerce kişi hayatını kaybetmişti. Risk seviyesinin yüksek olduğunu belirten dünya sağlık örgütü bu kez korona virüsü global salgın yani pandemi ilan etti. Aynı gün sağlık bakanı Fahrettin kocanın açıklaması ile Türkiye’deki ilk COVID-19 vakası açıklandı.

12 Mart 2020

PANDEMİ TATİLİ

 Covid-19  tedbirleri kapsamında İlköğretim ve Ortaöğretim 16 Mart’tan itibaren 1 hafta süreyle tatil edildi. Tüm üniversiteler ise 3 hafta süreyle tatil edildi fakat bu açıklamadan sonra Türkiye genelinde eğitim, pandeminin hala devam etmesi dolayısıyla  belli başlı alanlar hariç uzaktan devam ediyor.

17 MART 2020

İLK VAKADAN GELEN KÖTÜ HABER

11 martta açıklanan ilk vakadan üzücü haber geldi. Türkiyede COVID-19’a bağlı ilk ölüm gerçekleşti. Bakan kocanın yaptığı açıklamada 89 yaşındaki hastanın virüsü Çin temaslı çalışanından aldığını belirten Bakan Koca, “Bugün 51 yeni vaka daha meydana geldi. Toplam hasta sayımız 98 oldu” dedi.

19 MART 2020

PANDEMİDE ERTELEMERİN HEDEFİ BU KEZ SPOR DÜNYASI

19 Mart 2019 Perşembe günü alınan karar neticesinde Türkiye’deki bütün liglerin süresiz olarak ertelendiğini açıkladı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu Futbol, Basketbol, Voleybol Federasyonları’nın Başkanları ve Kulüpler Birliği Başkanı ile yaptığı toplantının sonucunda Türkiye’deki liglere süresiz olarak ara verildiğini açıkladı. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, toplantı sonrasında ‘’ Koronavirüs salgını ile ilgili mücadelemiz devam ediyor. Türkiye olarak salgın ilk çıktığı andan itibaren hızlı ve etkili önlemler alan ülkelerden biriyiz. Sağlık Bakanlığımıza bağlı bir operasyon merkezi ve Bilim Kurulu önemli bir rehber. Olası senaryoları takip eden ve önlemleri alan kurumlarımız var. Devletimiz elinden gelen tüm önlemleri hızlı ve koordine bir şekilde almaya devam ediyor. İnşallah bu salgından millet ve devlet olarak üstesinden geleceğiz. 14 günlük karantina süreci konusundaki tedbirlere uyulması önemli.’’ Sözlerini kullandı.

📅 NİSAN 2020

2 NİSAN 2020

DÜNYA ÇAPINDA 1 MİLYON VAKA

Doğrulanmış COVID-19 vakalarının sayısı dünya çapında 1 milyonu geçtiği öğrenildi. Birçok ülkenin kırmızı bölge ilan edildiği dönemde kısıtlamalar artmaya devam etti. Ülkemizde kültürel faaliyetleri bir süre durdurma kararları alırken sokağa çıkma kısıtlamalarının artması gündeme geldi. İran ve italya devletlerinde hızla artan covid-19 vakaları sebebi ile uçuşlar durdurulurken evde kalmanın maske, mesafe, hijyenin önemi vurgulandı.

10 NİSAN 2020

TÜRKİYE’DE PANDEMİDE Kİ İLK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Türkiye de 30 büyükşehir ve Zonguldak da 48 saat sürecek sokağa çıkma yasağı uygulanması kararlaştırıldı. Bu kararın ardından vatandaşlar marketlere ve fırınlara akın etti. Sosyal mesafeye uymayan vatandaşların da zaman zaman aralarında tartıştıkları görüldü.

12 NİSAN 2020

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU İSTİFA ETTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İstifa ettiğini açıkladı. İstifa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmedi. Süleyman Soylu, Cuma gecesi 31 ilde yürürlüğe giren sokağa çıkma yasağı başlamadan önce oluşan görüntülerin sorumluluğun kendisinde olduğunu ve bu nedenle görevi bıraktığını duyurdu. Soylu, istifa açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Gayretle ve titizlikle yürütülen bir süreçte, tamamen salgının önlenmesine yönelik hafta sonu sokağa çıkma kararının uygulanmasının sorumluluğu, her yönüyle şahsıma aittir. Başlangıçta kısıtlı saatlerde de olsa ortaya çıkan görüntüler,mükemmel yönetilen bu süreçle uyuşmadı. Yaşadığım onca tecrübe, sorumluluk kısmı üzerimizde olan bu olayda, böyle görüntülere yol açmamalıydı. İyi niyetle, hafta sonunda salgını ve bulaşı bir nebze durdurabilmek adına atılan bir adımdı. Hiçbir zaman zarar vermek istemediğim Aziz Milletimiz, hayatımın sonuna kadar da sadık olacağım Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın…Onurla yürüttüğüm İçişleri Bakanlığı görevimden ayrılıyorum… Tüm dostlara, mesai arkadaşlarıma Allahaısmarladık.. Allah milletimizi korusun…”

Süleyman Soylu

14 NİSAN 2020

TRUMP’DAN DSÖ’YE BÜTÇE TEHDİTİ

ABD başkanı Donald Trump Dünya Sağlık Örgütüne sağladıkları finansmanı durdurma kararı aldı. Trump örgütü salgını engelleyememekle suçladı. Trump, “DSÖ’nün kötü yönetimi ve Çin’e duyduğu güveninin salgının daha trajik hale gelmesine ve dünyaya yayılmasına neden olduğunu” iddia etti.

Donald Trump

23 NİSAN 2020

MİLLİ İRADENİN 100.YILI

TBMM’nin açılmasının 100. Yıldönümü ve Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı. Vatandaşlar pandemi nedeniyle dışarda yapılamayan kutlamaları evlerinin balkonlarında istiklal marşı okuyarak, coşkuyla kutladı.

📅 MAYIS 2020

22 MAYIS 2020

PAKİSTANDAN GELEN ACI HABER

PK8303 sefer sayılı uçak 91 yolcu, 8 mürettebat taşıyordu. Lahor’dan ülkenin en yoğun havalimanlarından Karaçi’deki Cinnah Uluslararası Havaalanı’na giden uçak ikinci iniş denemesinde düşerken, 97 kişi hayatını kaybetti. Yolcu listesinde, 24 News adlı televizyon kanalının tanınan gazetecilerinden Ansar Naqvi’nin de bulunduğu vahim kazanın görüntüleri kısa sürece çevredeki vatandaşlar tarafından sosyal medyada paylaşıldı. 

25 MAYIS 2020

GEORGE FLOYD AYRIM DUVARLARINDA ÖLÜMSÜZLEŞTİRİLDİ

25 Mayıs’ta Amerika Birleşik Devletleri’nin Minneapolis kentinde polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden George Floyd’un  resmi Batı Şeria’daki Ayrım Duvarı’na çizildi ABD’nin Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu George Floyd’un hayatını kaybetmesi tüm dünyada tepki çekti . 25 Mayıs günü polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden George Floyd’un portresi Batı Şeria’nın Beytullahim kentinde yer alan Ayrım Duvarı’na çizildi. Floyd’un öldürülmesi ve beraberinde gerçekleşen protestolar ile birlikte Floyd’u anmak için Salı günü öldürülmesine ve 8 dakika 46 saniye boyunca boğulmasına ithafen Black Tuesday (Kara Salı) ve 8’46“etiketleri gündem oldu. Olayın duyulmasının ardından başta Amerika olmak üzere bir çok bölge de Black Lives Matter protestoları başladı.

George Floyd

📅 HAZİRAN 2020

1 HAZİRAN 2020

YENİ NORMALE MERHABA

COVİD-19 ile mücadele amacıyla getirilen yasaklar kademeli olarak kaldırıldı. Normalleşme süreci başladı. Şehirlerarası seyahat sınırlaması kaldırıldı. Restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başladı. Sokağa çıkma kısıtlamalarında yeni düzenlemeler gibi birçok değişiklik ile Türkiye yeni normale giriş yaptı.

22 HAZİRAN

KORKUTAN SICAKLIK

Sibirya’da rekor sıcaklık ölçümü yapıldı. Bölgenin kuzeydoğusundaki Verkhoyansk kasabasında cumartesi günü hava sıcaklığı 38 dereceye ulaştı. Ölçülen bu derece, Kuzey Kutup Dairesi’nde, kayıtların tutulmaya başlandığı 1885 yılından bu yana görülen en yüksek sıcaklık. Uzmanlar bu bölgenin dünyanın geri kalan yerlerinden iki katı aşkın hızda ısındığına dikkat çekiyor. Rusya’ nın başkenti Moskova’nın yaklaşık 4 bin 800 kilometre doğusundaki kasaba, dünyanın en soğuk bölgeleri arasında yer alıyor.

📅 TEMMUZ 2020

3 TEMMUZ 2020

HAVAİ FİŞEK FABRİKASINDA AKILALMAZ PATLAMA

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında 3 Temmuz günü patlama meydana gelmiş, 7 işçi yaşamını yitirmiş, çoğunluğu işçi 127 kişi yaralanmıştı.

Yürütülen soruşturmada savcılık, iddianamesini tamamladı. İddianamede aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 5’i tutuklu 7 şüpheli hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istendi.

7 TEMMUZ 2020

Mustafa Şentop yeniden TBMM Başkanı seçildi.

10 TEMMUZ 2020

BİR DEVRİN KAPANIŞI; AYASOFYA

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sonrası camii olan Ayasofya 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay’ın Ayasofya kararının ardından Twitter hesabından bir mesaj paylaştı. ‘Hayırlı olsun’ mesajıyla paylaşılan tweet’te Ayasofya’nın Diyanet’e devredildiğini ve ibadete açılmasına karar verildiği duyuruldu. Karar resmî gazetede yayımlandı. Caminin girişinde müzeye ilişkin tabelaların kaldırılmasının ardından, girişteki bilet satış ve hızlı geçiş yazıları da çıkarıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk cuma namazında salgın ile mücadele kapsamında tedbir alınacağını da söylemişti. Açılış kapsamında ilk önce Kur’an-ı Kerim okunarak, ardından namaza geçildi. 24 Temmuz’da Sultanahmet Meydanı ve çevresi güvenlik önlemleri kapsamında kapatıldı. Caddede araç trafiği kesildi, tramvay çalışmadı. Meydanda ise 17 bin polis görev alması ile ilk namaz kılındı.

11 Temmuz 2020

Barolarla avukatların protestosuna ve muhalefetin itirazına rağmen “çoklu baro” öngören yasal düzenleme TBMM’de kabul edildi. Bu yasanın kabülünün ardından Türkiye’nin dört bir yanından barolar tepki yürüyüşleri düzenleyip adliyelerde eylemler yaptı. Karar Anayasa Mahkemesi tarafından hukuka uygun bulundu ve İstanbul, Ankara ve İzmir de birden fazla baronun olmasının önünde herhangi bir engel kalmamış oldu.

📅 AĞUSTOS 2020

4 AĞUSTOS 2020

BEYRUT’DA KORKUNÇ PATLAMA

Beyrut limanında büyük bir patlama meydana geldi. Limanda 2 bin 750 ton amonyum nitrat maddesinin infilak etmesi sonucu yaşanan korkunç felaket, ardında 190’dan fazla ölü, 6 bin 500’e yakın yaralı bırakmasının yanı sıra 300 bine yakın Beyrutluyu da yerleşim yerinden etti.

Beyrut

11 AĞUSTOS 2020

RUSYA’DAN İLK AŞI: SPUTNİK

Rusya Covid-19 aşısını bulduğunu açıkladı. Rusya Sağlık Bakanlığı, ülkenin geliştirdiği Covid-19 aşısının üretimine başlandığını ve önümüzdeki günlerde vurulmaya başlanacağını duyurdu.

14 AĞUSTOS 2020

BAYERN MUNIH AFFETMEDİ

Şampiyonlar Ligi Çeyrek Final Maçında FC Barcelona ile FC Bayern Münih karşı karşıya geldi. Alman temsilcisi Bayern uzun yıllar unutulmayacak bir performans göstererek İspanyol devini 2-8’lik bir skorla ezdi geçti. Camp Nou’da oynanan maç sonunda Barcelona yıldızı Messi’nin yüzündeki ifade sosyal medyada gündem konusu oldu. Büyük hezimete uğrayan Barcelona’dan ayrılacağı iddaları ortaya atılan Messi sessizliğini korudu. Bu skor futbolseverlerin  akıllarına 2014 Dünya Kupasında ki Almanya ile Brezilya ile oynanan ve Almanya’nın 7-1 kazandığı maçı getirdi.

21 Ağustos 2020

KARADENİZ’ DE DOĞALGAZ KEŞFETTİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  Karadeniz ‘de yapılan sondaj faaliyetleri sonucunda 320 milyar metreküp doğal gaz keşfedildiğini açıkladı. Çalışamaları ivedilikle başlatacaklarını söyleyen Erdoğan bu müjdenin milletimize hayırlı olmasını diliyorum, dedi.

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  Kariye Camisinin idaresini Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek camii olarak ibadete açılması kararını imzaladı ve karar resmi gazetede yayımlandı.

23 AĞUSTOS 2020

KARADENİZDE 7 CAN ALAN SEL FACİASI

Giresun’da etkili olan sağanak yağış nedeniyle sel felaketi yaşandı. Bölgede süren arama çalışmalarında ikisi jandarma mensubu, yedi kişinin cansız bedenine ulaşıldığı açıklandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gece saatlerinde sel felaketinin yaşandığı Giresun’a giderek ekiplerin çalışmalarını inceledi. Sel nedeniyle 118 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğunu belirten Soylu, Tirebolu-Doğankent yolunda menfezin çökmesi sonucu jandarma aracı ile iş makinesinin suya gömüldüğünü söyledi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) Twitter hesabından yapılan açıklamada da 127 kişinin kurtarıldığı belirtildi.

📅 EYLÜL 2020

15 EYLÜL 2020

SAHADA ÇİRKİN MUAMELE

Paris Saint-Germain forması giyen Brezilyalı forvet Neymar, Pazar günü Fransa Ligue1’de oynanan Olympique Marsilya’ya 1-0 yenilmesi sırasında ırkçı bir hakarete maruz kaldığını belirtti. Brezilyalı oyuncu, maçın ardından bir dizi tweet attı: ‘’Sahip olduğum tek pişmanlık bu aptalın suratına vurmamak.’’ Diyen Neymar Twitter’dan gelen karşı tweetlere de sert bir dille cevaplarını esirgemedi.

21 Eylül 2020

TÜRKİYE KISMEN YÜZ YÜZE EĞİTİME DÖNÜYOR

Yüz yüze eğitim 1. sınıf ve okul öncesi öğrencilerini kapsayacak şekilde kademeli olarak başladı. İlerleyen haftalarda ilan edilen yeni pandemi tedbirleri ile okullar tekrar uzaktan eğitime döndü.

27 EYLÜL 2020

ÇÖZÜLEMEYEN KRİZ SAVAŞA SEBEP OLDU

Ermenistan, yaklaşık 30 yıldır işgal ettiği toprakları terk etmemek için Azerbaycan ile girdiği savaştan, 4,8 milyar dolarlık silahının imha edilmesiyle çıktı. Dağlık Karabağ ve çevresindeki illeri Ermenistan’ın işgalinden kurtarmak için 27 Eylül’de operasyon başlatan Azerbaycan ordusu, 44 gün süren savaşta hem topraklarını kurtardı hem de Ermenistan ordusuna büyük darbe vurdu. Savaştan sonra Ermenistan’ın üst rütbeli askerlerinin yaptığı açıklamalara bakıldığında, operasyonun ilk 4 gününde Ermenistan ordusunda dağılma eğilimi belirdiği, Azerbaycan ordusuyla baş edemeyeceklerinin anlaşıldığı ve bunun da Başbakan Nikol Paşinyan’a rapor edildiği ortaya çıktı. İşgal dönemi boyunca, savunma hatlarını kalın beton duvarlarla kuran Ermenistan ordusuna en büyük zararı Azerbaycan’ın envanterinde yer alan Türk yapımı SİHA’lar ile kamikaze İHA’lar verdi.

Azerbeycan

📅 EKİM 2020

11 Ekim 2020

HATAY DA ORMAN YANGINI

Hatay Belen’de başlayan orman yangınları başka ilçelere de sıçradı. 400 hektar alan yandı.

12 Ekim 2020

TÜRKİYE KISMEN YÜZ YÜZE EĞİTİME DÖNÜYOR

Yüz yüze eğitim 2, 3, 4’üncu sınıflar ile 8’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerini kapsayacak şekilde kademeli olarak başladı.

17 Ekim 2020

KARADENİZ’ DE DOĞALGAZ BULDUK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  Karadeniz’de 85 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunu açıkladı.

20 EKİM 2020

ORTADOĞUNUN İLK EXPO DENEYİMİ

Her 5 yılda bir yapılan 6 ay süre süren Dünyanın en büyük etkinliklerinden biri olan Dünya Expo fuarını düzenleme hakkını 2020 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai Emirliği kazandı. Expo , Dünyanın dört bir yanından gelen insanların bir araya gelip birbirleriyle bağlantı kurdukları, fikirlerini paylaştıkları, öğrendikleri ve yenilik yaptıkları bir festival ve platform. Aynı zamanda gelip eğlenebileceğiniz bir etkinliktir. Ayrıca Dubai Expo 2020, Orta Doğu, Afrika ve Güney Asya (MEASA) bölgesinde gerçekleştirilen ilk Dünya Fuarı ve aynı zamanda bir Arap ülkesi tarafından düzenlenen ilk Dünya Fuarı’dır. Dünyanın dört bir yanından çeşitli sektörlerden insanları birbirine bağlayacak Dubai Expo 2020 kültür sanat, bilim ve teknoloji alanlarında yenilikler ve icatlar için fırsat konumundadır

30 EKİM 2020

2020 YILININ EN ÖLÜMCÜL DEPREMİ EGE’DE MEYDANA GELDİ

30 Ekim 2020 günü Türkiye saati ile 14.51’de, merkez üssü  Yunanistan’ın Sisam Adası olarak açıklanan Türkiye’nin İzmir ilinin Seferihisar ilçesine 23 km mesafede bulunan, yerin 16,5 km altında 6,9  büyüklüğünde meydana gelen ve yaklaşık 16 saniye süren depremde toplam 119 kişi öldü, yaklaşık 1,000 kişi yaralandı.

Alınan bilgilere göre Deprem ve deprem sonucu oluşan tsunami Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde Yunanistan’ın Kuzey Ege ve Güney Ege bölgelerinde can kayıplarına ve maddi hasarlara sebep olmuştu. AFAD’ın yaptığı açıklamaya göre, Türkiye’de bir vatandaş  boğulma sonucu olmak üzere toplam 117 kişi öldü ve 1.034 kişi yaralandı. İzmir’in Bayraklı ve Bornova ilçelerinde bir çok bina yıkıldı. Yunanistan’da ise 2 kişi öldü ve 19 kişi yaralandı, Sisam Adası’ndaki Meryem Ana Kilisesi yıkıldı.

Deprem, 2020 yılında yeryüzünde meydana gelen depremler arasında en ölümcül deprem olarak kayıtlara geçti.

📅 KASIM 2020

2 Kasım 2020

47 YILLIK SENATÖR ARTIK ABD BAŞKANI: JOE BİDEN

ABD’de 59.başkanlık seçimleri yapıldı. Joe Biden seçici delege oylarında 306’ya ulaşarak resmi olmayan sonuçlara göre ABD’nin 46.seçilmiş başkanı oldu

3 KASIM 2020

Yüz yüze eğitim 5. ve 12’nci sınıf öğrencilerini kapsayacak şekilde kademeli olarak başladı.

5 Kasım 2020

İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile Covid-19 kapsamında aldığı önlemleri arttırdı. Alınan tedbirlerde sadece paket servis uygulaması, HES kodu uygulamasının zorunlu tutulması ve alışveriş merkezlerinde toplu yemek yemenin kısıtlanması gibi uygulamalar yer alıyor.

6 KASIM 2020

SON ÇEYREKTE BÜYÜK REKOR

Türk Lirası’nın Amerikan doları ve euro karşısındaki değer kaybı devam ediyor. ABD seçimlerinin sonuçlarının beklendiği dönemde dolar ve euro, TL’ye karşı rekorlarını tazeledi. Dolar/TL 8,559 ile zirveyi görürken Euro/TL’de ise 10,15 ile rekor kırıldı. Ayrıca Gram altında da yeni rekor seviyeler kaydedildi. Yükseliş sosyal medyanın gündemine oturdu. Binlerce insan sosyal medya hesapları üzerinden eleştirilerde bulundu. Piyasadaki değişimler ve pandemi koşulları bir araya geldiğinde esnaf isyan etmeden duramadı. 2021’de neler olur bilinmez ama 2020 boyunca piyasadaki engellenemez yükseliş nefes aldırmadı.

8 KASIM 2020

Dünyada Covid-19 vaka sayısı 50 milyonu aştı.

9 Kasım 2020

BERAT ALBAYRAK HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NDAN İSTİFA ETTİ

Hazine Ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya üzerinden istifa etti. İstifa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Boşalan koltuğa eski kabinelerde de görev yapmış Lütfi Elvan atandı.

Berat Albayrak

15 Kasım 2020

Türkiye Grand Prix 9 yılın ardından yeniden düzenlendi. Yarışı Luis Homilton kazandı. F-1 tarafından yapılan oylama da İstanbul Grand Prix’i bu seneki en güzel yarış olarak belirlendi.

25 KASIM 2020

MARADONA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

Dünya futbolu’nun yaşayan efsanelerinden Diego Armando Maradona hayatını kaybetti. Beyninde pıhtı oluşması nedeniyle kısa bir süre önce bıçak altına yatan Maradona, ameliyattan sonra hastanede devam eden tedavi süreci sonrası evinde istirahate çekildi. Hizmetçisinin ve psikoloğu ile herhangi bir iletişime geçmemiş olması hizmetçi ve psikoloğunu endişelendirdi ve odasına çıktıklarında Maradona’nın hayatını kaybettiğini bildirdiler. Yapılan otopsi sonucunda ‘’kronik kalp yetmezliğine bağlı akut akciğer ödemi’’ nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

25 Kasım 2020

TÜRKİYE’NİN KORONA TABLOSU BİRDEN YÜKSELDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceden açıklamadıkları asemptomik (belirtisiz, hafif geçiren) vakaları da açıklamaya başlayacaklarını belirtti.  26 Kasım için 28.351 yeni pozitif vaka ve 6.814 yeni hasta açıklandı.

Covid-19 Türkiye Tablosu

📅 ARALIK 2020

2 ARALIK 2020

KORONAVİRÜS İÇİN İLK AŞI TESCİLLENDİ

BioNTech ile Pfizer’in geliştirdiği aşı dünyada tescillenen ilk Kovid-19 aşısı oldu.İngiltere, Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısının yaygın kullanımına onay verdi.

8 ARALIK 2020

İLK AŞI UYGULANDI

Pfizer/BioNTech aşısı İngiltere’de 90 yaşında bir kadına uygulandı. Pfizer/BioNTech aşısının geniş çaplı kullanımına onay verilen ilk ülke olan İngiltere’de ilk aşılar yapılmaya başlandı. Aşı ilk olarak risk grubundakilere uygulanıyor. Bu kapsamda İngiltere’nin Coventry kentinde hastaneye kaldırılan 90 yaşındaki Margaret Keenan adındaki bir kişi söz konusu aşıyı yaptıran ilk hasta oldu. Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech, koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirmekte olduğu aşının onayı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) başta olmak üzere Avustralya, Kanada ve Japonya’da yetkili kurumlara başvuruda bulunmuştu.

9 ARALIK 2020

PSG – Başakşehir Maçında Irkçılık!

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde temsilcimiz Başakşehir ile PSG arasında oynanan maçta ırkçılık skandalı yaşandı. Paris Saint-Germain – İstanbul Başakşehir karşılaşmasının 4’üncü hakemi Constantin Sebastian Coltescu’nun İstanbul ekibinin yardımcı antrenörü Pierre Webo’ya ırkçı ifade kullanması nedeniyle iki takım da sahadan çekildi ve soyunma odasına gitti. UEFA’dan olay üzerine bir açıklama geldi. UEFA’nın kararı sonra farklı bir 4. hakemle maça devam edileceği belirtildi. Fakat daha sonra İstanbul Başakşehir Kulübü, Paris Saint-Germain karşılaşmasında sahaya çıkmama kararı aldı.

Başakşehir Irkçılık

14 Aralık 2020

O ZAMAN AÇ DEĞİLLER

-AKP Denizli Milletvekili Şahin Tin, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın “Millet aç, milletin midesine kuru ekmek giriyor” sözlerine “O zaman aç değiller” yanıtını verdi.

ABD’DEN TÜRKİYE’YE BİR DİZİ YAPTIRIM


ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Hazine, Savunma Sanayi Başkanı ve Başkanlık yetkililerini yaptırım listesine eklediğini açıkladı.

SON AY, TAM TUTULMA

2020’nin en önemli gök olayı ise 14 Aralık 2020’deki Tam Güneş Tutulması oldu. Ancak bu tutulma da Türkiye’den görülemedi. Tam Güneş Tutulması Güney Amerika, Antarktika, Pasifik Okyanusu, Atlantik Okyanusu’nun güneyi ve Afrika’nın güneydoğusundan izlendi. Tutulmanın tam olarak görülebileceği tek kara parçası ise Güney Amerika. Güney Amerika’da da Arjantin oldu.

18 Aralık 2020

AKADEMİSYENDEN ÇAĞ DIŞI ÜNİVERSİTE YORUMU

Katıldığı bir programda, “Üniversiteler neredeyse fuhuş evleri” diyen Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, siyasiler, eğitimciler, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere toplumun her kesiminden tepki topladı. Sakarya Üniversitesi Rektörü, Sofuoğlu’nun disipline sevk edileceğini söyledi.

Ebubekir Sofuoğlu

20 Aralık 2020

KORONAVİRÜS SALGININDA İKİNCİ PERDE:MUTASYON

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını İngiltere başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde mutasyona uğramaya başladı. Dünya Sağlık Örgütü alarma geçti. Yapılan açıklamalarda virüsün mutasyonlu halinin daha bulaşıcı olduğu ve önlem alınmazsa 2021 yılının büyük bölümünün de tehlikede oldu.

30 Aralık 2020

BİR HAYALİM VAR! KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURMAK

Bu yazı dizisi boyunca her ayın sonunda hayatı haksız yere elinden alınan kadınların sayısını paylaşmaya çalıştık .Bugün ise tam üç kadın çeşitli sebepler bahane edilerek yakıldı, vuruldu ve öldürüldü. İstanbul Sözleşmesinin uygulanmaması sonucunda kadın cinayetleri son 9 yılda 4 katına çıktı. 2020 yılı boyunca öldürülen kadın sayısı 382 oldu. Kadınlara haklarının verildiği ve cinayetlerinin olmadığı bir yeni yıl dileğiyle.

Mutlu Yıllar Türkiye…

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.