6 OCAK 2021 HABERLERİ – SPECTER MEDYA HABER

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakika ∎

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 6 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

2021’İN KARANTİNA DOLU MÜZİK FESTİVALİ, MİLYONFEST

Zorlu geçen 2020 yılının bitmesiyle birlikte 2021’ güzel bir başlangıç yapıyoruz. Bu senenin ilk müzik festivali olacak ‘’Milyonfest Online’’ 14-18 Ocak tarihleri arasında online olarak gerçekleşecek. 5 gün boyunca bizlere özlediğimiz günleri hatırlatacak olan festivalde 15 sanatçı yer alacak.

MFÖ, Duman, Pentagram, Sertab Erener, Athena ve Ceza’nın da yer aldığı festivale 15 sanatçı bizlere unutulmaz dakikalar yaşatacak.

Bilet fiyatları ise; tek konser 10, günlük 20, kombine ise 50 TL olarak satışa sunuldu.

Festival Programı:

14 Ocak Perşembe; Sertab Erener, Ceza, Can Bonomo

15 Ocak Cuma; Athena, Adamlar, Sena Şener

16 Ocak Cumartesi; MFÖ, Manga, Pamela

17 Ocak Pazar; Duman, Cem Adrian, Ceyl’an Ertem

18 Ocak Pazartesi; Pentagram, Pinhani, Fatma Turgut

ÇÖP TAKSİ

Edirne’nin Keşan ilçesinde yaşayan bir taksici, temizlik hizmetlerinin daha hızlı yapılabilmesi ve dar sokaklarda çöplerin birikmesini önlemek amacıyla ilçede “çöp taksi” uygulaması başlattı. Vatandaşlardan ilgi gören “çöp taksi” için Roman müzisyenler beste yaptı. “Çöp taksi” üzerine konulan hoparlörle sokaklarda bu müzik eşliğinde dolaştı ve sesi duyan vatandaşlar çöplerini aşağıya indirdi.

KIRMIZI BÜLTEN

İran hükümeti, Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili olarak içlerinde ABD Başkanı Donald Trump’ın da olduğu 48 kişi için kırmızı bülten talep etti. Kasım Süleymani 3 Ocak 2020 tarihinde Donald Trump’ın emriyle hava operasyonu sonucu öldürülmüştü.

ERİYORUZ!

NASA,500’den fazla fotoğraftan oluşan bir koleksiyon paylaşarak dünyadaki iklim değişikliğine dikkat çekti. Görüntüler arasında dünyada 1984-2020 yılları arasında yaşanan buzul erimesini net bir şekilde gözler önüne seren görüntü oldukça dikkat çekti.

DÜNYANIN İNSANİ YARDIM KURULUŞU

AFAD, Hırvatistan’da yaşanan 6.3 büyüklüğündeki depremin ardından evlerini kaybeden insanların mağduriyetini giderebilmek için 100 adet yaşam evi konteyner gönderdi.

KÜLTÜR BAŞKENTİ:ŞUŞA

Azerbaycan tarafından Ermenistan işgalinden kurtarılarak özgürlüğüne kavuşturulan Şuşa şehri, Azerbaycan yönetimi tarafından kültür başkenti ilan edildi. Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev; bu toprakların Ermenistan işgali altında bulunduğu dönemde çok fazla zulme maruz kaldığını,60’dan fazla caminin yıkıldığını aktardı. Ayrıca kendilerinin Ermeni kiliselerini koruduklarını, Ermeni halkı ile hiçbir problemleri olmadığını ve Azerbaycan’da yaşayan Ermeniler ’in de kendi vatandaşları olduğunu söyledi.

Türkiye 100 Ülke Arasından 97. Oldu

Total Analysis’in hazırladığı tabloya göre koronavirüs verilerini açıklamada en şeffaf beş ülke Belçika, Norveç, ABD, Şili ve Danimarka oldu. Türkiye ise 100 ülke arasında 97. Sırada yerini aldı. Türkiye’yi Sırbistan, Kuzey Kore ve Türkmenistan takip etti.

ABD’DEN 68 YIL SONRA GELEN İDAM KARARI

Olaya konu olan kişi 52 yaşında Lisa Montgemerey adlı bir kadın. 2004 yılında bir hamile kadını boğarak ölümüne yol açmak ve karnındaki bebeği çalmaya çalışmaktan dolayı tutuklandı ve ceza olarak idam cezası verildi.

ABD Adalet Bakanlığı idamın 8 Aralık 2020’de gerçekleşeceğini açıklamıştı fakat koronavirüs sebebiyle idamın uygulanması 12 Ocak tarihine ertelendi. İdam İndiana eyaletinde gerçekleştirilecek. Kadının avukatları kararın bir kere daha gözden geçirilmesini müvekillerinin cinayeti işlediği zaman akıl sağlığının yerinde olmadığını savunuyor. Eğer ki idam gerçekleşirse 68 yıl sonra ABD tarihinde bu bir ilk olacak.

Joe Biden senatörlük zamanında savunsa da başkanlığı döneminde idam cezasına karşı olduğunu açıklamıştı.

Lisa Montgemerey
Lisa Montgemerey
İlginizi Çekebilir

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 6 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Tüm haber içeriklerimiz için bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.