7 OCAK 2021 HABERLERİ – SPECTER MEDYA HABER

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakika ∎

Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 7 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

EN İYİ AŞI VİRÜSÜN KENDİSİ

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, kendisine maske hediye eden bir vatandaşa, “Maske kullanmıyorum ama, sorun yok. Ben en iyi aşıyı oldum. Bu virüsün kendisiydi.” dedi. Covid-19’un kendisine herhangi bir yan etki yapmadığını iddia eden devlet başkanının taraftarlarının da maske kullanmadığı gözlemleniyor.

HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEDİ

Mali Cumhuriyeti’nde pazartesi gecesi düzenlenen ve 100 sivilin öldürüldüğü tespit edilen hava saldırısını Fransa’nın yaptığı iddia ediliyor. Ayrıca “sömürgecilik” faaliyetlerinin her ne kadar bittiği ileri sürülse de 2021 yılında halen Fransa’nın eski sömürgeleri Benin, Burkina Faso, Gine, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo, Ekvator Ginesi ve Gabon, Fransa’ya vergi ödemeye devam ediyor.

SAVAŞ SUÇLARI ‘YENİDEN’ CEZASIZ KALDI

 Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), İngiltere’nin Irak’ta 2003-2008 yılları arasında savaş suçları işlediği iddiasına dair soruşturmayı tamamladı. UCM, İngiltere’nin Irak’ta yüz kızartıcı suçlar işlediğini söyledi. Ayrıca cinsel istismar, cinayet ve işkence eylemlerinin kanıtların da olduğunu ancak dava açılmayacağına karar verdiklerini söyledi.

ZORUNLU ASKERLİK İLTİCA SEBEBİ OLDU

Avrupa Adalet Divanı, zorunlu askerliği reddetmeyi iltica nedeni olarak kabul etti. Karar, bir Suriyeli mültecinin Federal Almanya Göç ve Sığınmacı İdaresi’nin iltica başvurusunu reddetmesi ile alındı.Kararda “Bazı durumlarda zorunlu askerlik hizmetini reddetmek, her türlü askerî gücün kullanımının reddini veya vatandaşı olunan devletin otoritelerinin politikalarına veya yöntemlerine karşı gelmeyi de içeren bir gerekçe olarak ileri sürüldü.

YİNE DOĞAL GAZ YİNE CAN KAYBI

 Diyarbakır’da bir dairede doğal gaz zehirlenmesi sonucunda görme engelli Avukat Ömer Baran, karısı Müjde Baran ve stajyer avukat olan Mahsun Akbaş hayatını kaybetti. Olay, Yenişehir ilçesinde Ali Emiri 4. Sokak’ta gerçekleşti. Apartmanın 9. katındaki dairede yaşanan bu olay Ömer Baran’dan haber alamayan yakınları tarafından polise bildirildi. İhbar üzerine harekete geçen polis ekipleri. Kapıyı açan birisi olmadığı için polis, içeri girdi. Polis, 3 kişiyi yerde hareketsiz yatarken buldu.

63.GRAMMY ÖDÜLLERİ’NE KORONA ENGELİ!

ABD’de düzenlenecek 63. Grammy Ödülleri’nin Covid-19 nedeniyle ertelendiği duyuruldu. Rolling Stone müzik sitesi tarafından duyurulan haberde, Los Angeles’da 31 Ocak gününde yapılması planan müzik dünyasının “Oscar”ı tören ertelendi. Yakın zamanda resmi açıklamanın geleceği söylendi. 63. Grammy Ödülleri’ne 9 kategoride aday gösterilen ABD’li pop yıldızı Beyonce, Grammy tarihinde en çok aday gösterilen kadın sanatçı oldu. Beyonce’u, 6 dalda adaylıkla Taylor Swift, Roddy Ricch ve Dua Lipa izledi. Amerikan medyasındaki bazı haberlere göre ödül gecesinin mart ayı içinde yapılması beklenildiği söylendi.

TARTIŞILAN REKTÖR BULU ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU

 Boğaziçi Üniversitesi rektörü Prof.Dr.Melih Bulu kendisini protesto eden gençlerle buluştu. Öğrencilerin yanına giden Bulu’ya öğrenciler ıslık ve yuhalama ile karşılık verdi. Öğrenciler rektörden istifa etmesini istedi. Profesör Doktor Melih Bulu bir televizyon kanalında kullandığı ifade de istifayı düşünmediğini söylemişti.

4 ASIRLIK SU DEĞİRMENİ KURAKLIKTAN DOLAYI DURDU

Türkiye son yılların en kurak kışlarından birini geçiyor. Bursa’da bulunan Boğazköy Barajında su seviyesinin azalması sonucunda Hamzabey mahallesinde bulunan eski köprü ve mezarlıklar açığa çıktı. Balıkesir de 400 yıllık su değirmeni durdu. Yine geçtiğimiz günlerde sosyal medya da paylaşılan kuraklık görüntüleri vatandaşlar arasında tedirginliğe yol açmıştı.


Specter Medya Haber Ekibi tarafından hazırlanan 6 Ocak 2021 tarihindeki Türkiye ve Dünya’da gerçekleşen gelişmeler.

Tüm haber içeriklerimize anında ulaşmak için bizi Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Abone Ol 

Specter Medya Haber Ekibi

Specter Medya Haberleri Fatih Davut EJDER ve Elif AKÇA tarafından hazırlanmaktadır.