SÜPER BESİN YUMURTA

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

     Yumurta, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan en zengin besinlerden biridir. Yemeklerde, hamur işlerinde, soslarda; renk ve lezzet verici olarak tatlı vb. yiyeceklerin içerisinde yer alır.

     Besleyici değeri oldukça yüksektir. Yumurta proteinlerinin %100’ü vücut proteinlerine dönüşebildiği için anne sütü gibi örnek protein olarak kabul edilir. Yumurtanın %11’i kabuktan, %58’i beyazından ve %31’i de sarısından oluşmaktadır. Bir yumurtanın %75’inde su, %12’sinde lipit ve %1’inde mineraller ve karbonhidratlar bulunmaktadır. Yumurta kabuğu, yumurtayı dış etkenlerden korur ve kabuk rengi tavuğun cinsine bağlı olarak değişmektedir. Yumurtanın sarısının rengi ise tavukların yedikleri yeme göre değişmektedir. Yumurta sarısı demir, A vitamini ve B vitaminleri açısından zengindir. Yumurtanın sarısının kolesterol içeriği yüksektir fakat kan kolesterolünü yükseltici etkisi yağ, et ve süt ürünlerine göre daha azdır. Yumurtanın tekli doymamış yağ asitleri içeriğinin yüksek olmasından ve lesitin içerdiğinden dolayı bu dengeyi sağlamaktadır.

     Düzenli yumurta tüketimi inflamasyon ve oksidatif strese karşı koruyucu özellik göstermektedir. Sağlıklı bireyler için ise günde bir adet yumurta tüketimi kalp-damar hastalık riskini artırmaz. Yumurtanın protein kalitesi yüksek olduğu için bebek ve çocukların her gün 1 adet yumurta tüketmesi yararlıdır. Kas ve kemik gelişiminde etkisi vardır, bağışıklık sistemine katkıda bulunur. Pişmemiş (çiğ) yumurta tüketilmesi önerilmez, sindirimi zordur ve B grubu vitaminlerinden biyotin, yararlı etkisini vücutta gösteremez. 1 adet yumurta, yarım porsiyon ete besin değeri açısından eşittir Ülkemizde yıllık kişi başına 4 kilogram yumurta düşmektedir.

     Yumurta satın alınırken kabuğunun temiz ve çatlaksız olmasına dikkat edilmelidir. Satın alındıktan sonra ise yıkanmamalı ve kendi karton kutusunun içerisinde diğer besinlerden ayrı olacak şekilde saklanmalıdır. Alınan yumurtanın yıkanmamasının sebebi, yumurta kabuğunun üzerinde por denilen küçük gözeneklerin bulunmasıdır. Yumurta yıkandığında bu gözenekler açılır ve mikroorganizma girişine açık hâle gelir. Bu nedenle yumurtalar satın alındıktan sonra yıkanmamalıdır ancak kullanmadan hemen önce yıkanmasında bir sakınca yoktur.

Sağlıklı Yaşam Kategorisi Banner
Abone Ol