YABANCI DİL ÖĞRENİMİNİ NASIL HIZLANDIRABİLİRSİN?

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 4 Dakika ∎

Küreselleşmenin de etkisiyle yabancı dil eğitimleri gün geçtikçe daha fazla talep görüyor. Özellikle, dünya genelinde ortak dil olarak kabul gören İngilizceye olan talep ve öğrenme isteği diğerlerine oranla daha fazla. 50’den fazla ülkede ana dil olarak konuşulan İngilizce, dünyanın en çok öğrenilen dilleri arasında birinciliğini koruyor. Ancak ülkemiz açısından konuşacak olursak; yabancı dil öğrenmek, herkes için göründüğü kadar kolay olmuyor. Bunu kolaylaştırabilmek adına aşağıda yabancı dil öğrenimini hızlandıracak bazı önemli adımlara değineceğim:

1. Motive Olmak

   Motivasyonu iki aşamada inceleyebiliriz: Dışsal motivasyon ve içsel motivasyon. Bunları iki kategoride incelememin en büyük nedeni, aralarındaki farkı iyi kavrayarak ilerlemenin önemli olduğunu düşünüyor olmam.

Motivasyon

Dışsal motivasyonu öncelikli olarak ele alırsak, çeşitli sınavlardan kaynaklı olarak, çevrenin de katkısıyla etkili olmaya çalışan motivasyondur. Bazen isteğe bağlı olmakla beraber, çoğunlukla zorunlulukların ön planda olduğu motivasyondur.

     İçsel motivasyon ise bireyin hiçbir koşul gözetmeksizin kendi iradesiyle kişisel gelişimine katkı sağlama isteğidir ve bize bu aşamada daha gerekli olan motivasyon, kesinlikle içsel motivasyondur. Bu motivasyon beraberinde dışsal motivasyonu getirebilir. Ancak iç dengemizi ve kendimizi motive edebilmemiz, öğrenmeye katkı sağlayacak en önemli koşuldur ve bunu içsel motivasyon sağlar.

2. İstikrarlı Olmak

 Motivasyondan sonra bir değerlendirme yaptığımızda, zaman ayırmanın ve istikrarlı olmanın önemli olduğunu görüyoruz. Çoğumuz, motive olduğumuz takdirde ilk haftalarda sayısız saatler çalışır, kendimize gereğinden fazla yüklenmeyi tercih ederiz ancak uzun vaatli öğrenmenin kalıcı olduğunu atlamış oluruz. Bu nedenle, zamana yayarak günün belirli aralıklarını yabancı dil öğrenmeye ayırdığımız takdirde, öğrenme sanıldığından daha kolay bir hâl alacaktır.

3. Başlıklara Ayırmak

     Yabancı dil öğrenmek; okuma, dinleme, yazma ve konuşma olarak 4 bölüme ayrılmalı ve gün içinde bu 4 bölüme de belirli oranlarda ağırlık verilmelidir. Örneğin, 1 saatlik bir çalışma yapacak olursanız her bir bölüme 15 dakika ayırabilir veya bu 15 dakikalık süreleri günün farklı dilimlerine yayarak çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. Bu sayede tüm dil yeteneklerinizi (listening, reading, speaking, writing) aynı oranda geliştirebilirsiniz. Tabii ki önceliğiniz eksik kaldığınız yeteneği geliştirmek olmalı. Bu kısmı da örneklendirecek olursak, B1 seviyesinde ve yalnızca konuşmada sıkıntı yaşıyorsanız 25 yerine 35 dakikanızı pratik yaparak geliştirebilir, diğerlerinin süresini de kısaltarak çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Ancak hiçbir dil yeteneği atlanmamalı ve 4 dil yeteneğine de gün içinde kesinlikle vakit ayrılmalıdır.

     Aşağıda, İngilizce için bu bölümlere günlük olarak değinebileceğiniz siteler bulunmaktadır:

4. Kelime Öğrenmek

Yabancı dil eğitiminin bir bütün olarak işe yaramasını sağlayan öncelikli görev ise kelime öğrenmektir. Çeşitli yöntemlerle kelime dağarcığınızı genişletmeli ve günlük yapılacaklar listesine bunu da eklemelisiniz. Bu yöntemler herkes için farklı olmakla birlikte, sizlere birkaç küçük yol önerebilirim: İlk sırada kişisel olarak denediğim kavanoz yöntemine yer vermek istiyorum. Bu yöntemin, bir kavanoza günde yalnızca 3 kelime atarak haftada 21, ayda ise 84 kelime öğrenmenin en kolay yolu olduğunu düşünüyorum. Tabii günlük olarak düzenli yapmak şartıyla! 

     Resimli sözlük veya kelime kartları kullanmak ise bir diğer önerim. İnsanlar gördükleri ve bir nesneyle ilişkilendirdikleri şeyleri daha kalıcı olarak kaydederler. Bu nedenle bazen yeni bir kelime bile öğrenmiş olsanız bile fotoğrafla desteklemeniz öğrenmeyi kalıcı kılabilir. Bir diğer öneri olarak küçük notlarla çevrenizi süsleyerek görebileceğiniz her alanda kelimelere yer vermelisiniz!

Kelime Öğrenmek

     Yeni bir şarkı keşfettiğinizde sözleriyle okuyarak pratik yapmak, hem telaffuzunuzu hem de kelime haznenizi geliştirebilir. Aynı pratiği dizi ve filmlerle yapmayı da denemelisiniz. Ve son olarak kelimeleri eş anlamlarıyla öğrenmek de faydalı olacaktır.

5. Hayatın Merkezine Almak

     Son maddenin ise asıl nokta olduğunu düşünüyorum. Ana dilinizde yapacağınız bir araştırmayı, öğrenmek istediğiniz dilde araştırmak ve yine o dilde haberleri, müzikleri, filmleri, dizileri takip etmek belirli kalıpları öğrenmeye ve öğrenme sürecini uzun vadede kalıcı hale getirmeye olanak sağlar. Öğrenmek istediğiniz dili mümkün olduğunca hayatınıza katmalı ve öğrenmeyi bu şekilde daha kalıcı hale getirmeyi amaçlamalısınız.

Hayatın Merkezi

     Yabancı dil eğitiminde özgüvenin de büyük bir rol oynadığını unutmayarak tüm bu aşamaları uygulamak, yabancı dil eğitiminize katkı sağlayacak ve sizin için bu süreci hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Daha kalıcı, etkili öğrenme için bu maddeleri takip etmek ve günlük yapılacaklar listesine maddelerde değindiğim noktaları eklemek, işinizi kolaylaştıracaktır.

     Aşağıda ücretsiz İngilizce eğitim sitelerini bıraktım. Dilerseniz sayfalara göz atabilir, güzel bir başlangıç yapabilirsiniz!

Abone Ol 

Buse Ayyıldız

İstanbul Kültür Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği 2.sınıf öğrencisi olarak öğrenim görmekteyim. Yazılarımı sizlerle paylaşmadan önce yaptığım araştırmalarla beraber bilgi donanımımı artırabileceğim ve yazma yeteneğimi geliştirebileceğim özgün bir platform olan Specter Medya’da olmaktan çok mutluyum!