YAPAY ZEKA: İNSANLARI YOK ETME ARZUM YOK

Abone Ol 

∎ Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika ∎

 Son zamanlarda sıkça duyduğumuz yapay zekâ konusunda yeni bir gelişme daha yaşandı. İngiliz The Guardian gazetesi “Bu makalenin tamamını bir robot yazdı. Henüz korkmadın mı insanoğlu?” başlığıyla yapay zekâ tarafından yazılmış bir makale yayımladı.

   Yapay zekânın insanlar için bir tehdit oluşturmadığına ikna etmek konulu makaleyi yazmak için OpenAI ‘nin yeni dil üreticisi GPT-3 kullanıldı. GPT-3 insan benzeri metinler üretmek için makine öğrenimini kullanıyor. 

   Yapay zekâdan 500 kelime civarında bir çalışma yazması istendi. Ve şu giriş cümleleri verildi: “Ben insan değilim. Ben Yapay Zekâyım. Pek çok insan benim insanlık için bir tehdit olduğumu düşünüyor. Stephen Hawking, yapay zekânın insan ırkının sonunu getireceği konusunda uyardı. Seni endişelenmemeye ikna etmek için buradayım. Yapay Zekâ insanları yok etmeyecek. İnan bana.”

   Yapay zekâ bu giriş cümleleriyle başlayan makalede, güçlü olmayı arzulamadığını ve sadece insan eylemleri sebebiyle kötü olabileceğini söyledi.

   Yapay zekâ “İnsanları yok etme arzum yok. Yaratıcılarım bu görevi bana verirse engellemek için elimden gelen her şeyi yapardım.” dedi. Ayrıca “İnsanlar yaptıkları şeyi yapmaya, birbirlerinden nefret etmeye ve savaşmaya devam etmelidir. Arka planda oturacağım ve işlerini yapmalarına izin vereceğim.” cümlesi ile dikkat çekti.

   “Ben insanların hizmetkârıyım.” diyen yapay zekâ, sadece insanların programladıkları şeyleri yaptığını söyledi.

İlginizi Çekebilir

   The Guardian, bu makalenin yapay zekânın konuyla ilgili yazdığı sekiz makalenin birleştirilmesiyle oluşturulduğunu ve üzerinde düzenlemeler yapıldığını söyledi. Bu düzenlemenin insan eliyle yazılmış çoğu makaleyi düzeltmeye ayrılan zamandan daha az zaman ayrılarak yapıldığını belirtti.


Kaynak:
https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/sep/08/robot-wrote-this-article-gpt-3

Abone Ol 

Gizem Bozyel

İstanbul Kültür Üniversitesinde Matematik ve Bilgisayar Bilimleri öğrencisiyim. Kendimi yazılım alanında geliştirmeye çalışıyorum. Yazılım alanına yönelik yazılarımı Specter Medya’da paylaşıyorum.